Retete de dip-uri

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 25 Sep 2004 22:11

Pai si eu ce am zis Adriano - solvent pe baza de etyl - inseamna etyl ; etc :!: :!: :!: Eu le stiu numai pe astea 2 - etyl si glycol - tu poate stii mai multe - dar pentru mine sunt suficiente ! Chimia a fost una din materiile mele pe care le-am urit cel mai mult in scoala . Important este ca oamenii au inteles cum e cu solventii "usori" si cei "grei" si cum actioneaza ei in apa .
In alta ordine de idei parca punem prea mult accentul pe solventi - si nu ne focalizam pe ceea ce trebuie sa contina un boilies ca sa fie complet . Eu am oferit o varianta lui DD - la boilesurile facute de el - poate mai intervine si altcineva . Poti pune si mama solventului - daca mixul este prost sau nu se leaga sau peste un mix 50-50 % pui aroma de Franckfurt Sausage si consideri ca pescuiesti cu boilies proteic , etc . Important este ca lumea sa inteleaga intii ce este acela un atract , un aditiv , o aroma , un cajouser , etc si dupa aia umblam la "finesse" - solventul ! Tu ai inceput la AVP - mai trebuie sa continuam - impreuna cu altii daca vrei - si pe Forum - ca termenii sunt multi - retetele sunt alambicate - si exista multa - multa confuzie in acest domeniu .

PS - SBS imi zice multe . Hai sa nu confundam lucrurile ! M-ai mai testat odata cu Squid & Octopusul de la Solar si ai vazut ca miros mai bine decit un caine :lol: Data viitoare cind ne vedem iti dau eu sa mirosi ceva nou , sa vad cum interpretezi :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 25 Sep 2004 22:31

valpi sunt dacord ca mixul este cel mai important. pentru solventi am vrut numai sa precisez, pentru cine nu stie, ca sunt mai multe feluri si nu numai 2.
ps. ce vrei sa miros? produsele de la dt sau cei naturali de la dd? Salut
ps2. valpi nu este vorba de chimie este vorba sa nu confondam ideile la cine se apuca de asa ceva: in plus solvent mi se pare destul de important: este numai vectoru nu?
numai bine.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 25 Sep 2004 22:35

Adriano dragul meu ,

Topicul asta nu avea nici o legatura cu solventii ! Tu nu trebuie sa pleci de la un nivel asa mare , pentru ca astea sunt deja chestii de cercetare si testare in teren . Exista foarte multi aici ( nu vreau sa jignesc pe nimeni !! ) care ridica probleme de rutina - nu li se leaga mixurile , confunda aroma cu atractul , nu stiu ce e ala un aditiv si de ce il pun in mix , le mucegaiesc bolisurile etc . Problema tipurilor de solventi - sigur ca este foarte importanta - dar e deja chestie de finetze si mai mult de producator ! Astfel de solventi nu sunt pe toate drumurile si au acces la ei foarte putini .
Am sa-ti dau sa mirosi un mix nou pentru Delta - si am sa te rog sa-mi spui ce e nou in el - si care e secretul ! Nu fac misto - e o chestie noua care mi-a venit in minte si mai cer parerea citorva baietii !
Ultima oară modificat 26 Sep 2004 09:26 de către Vizitator, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 25 Sep 2004 22:45

ok, sti ca ma place sa miros si ...sa gust de fapt. :lol: numai bine

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 26 Sep 2004 02:08

Val nu crezi ca ar trebui sa incepeti sa ne impartasiti si noua din secretele voastre? Scrieti fratilor ce stiti si nu va mai ascun deti dupa deget apeland la nestiinta unora de pe forum! Cei care nu vor intelege ce scrieti voi vor cauta informatia ce le lipseste, pe net ,pe forum,etc! Nu mi se pare corect " tu nu vorbesti cu mine sau cu Cezar" - dar cu cine vorbeste?! Nu vreau sa par orgolios , ca n-am de ce, dar daca tot va apucati de un subiect sau aveti ceva de spus, oricat de academic ar fi,impartasiti fratilor si altora! Si ce nu vom pricepe , vom intreba! Ca dasta e forum!
Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva, dar nu imi place treaba asta cu "nu vorbesti cu x sau cu y". Toti suntem egali, prin pasiunea pe care o avem! Fir intins!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 26 Sep 2004 09:14

@Draga caaron ,

este vorba de o figura de stil folosita - si nu are legatura cu ceva ce eu stiu si nu am spus aici pe Forum cind am fost intrebat . Nu poti scrie pur su simplu - trebuie sa ai un subiect . Si eu personal cred ca am raspuns la toate postarile la care aveam ceva nou de spus . Ideea era ca umblam deja la finetzuri de solventi , calitate a lor si cite tipuri exista plecind de la un subiect paralel . Nu vreau sa jignesc pe nimeni si de aia scriu - altfel stau pe margine si ma uit . Cred ca am reusit sa ma fac inteles - si am sa editez postarea anterioara ca sa nu mai existe probleme de interpretare .
Sper ca forma sub care am scris-o acum te multumeste !

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 26 Sep 2004 12:48

Nu e vorba de multumirea mea, a fost doar o exprimarea care poate a fost interpretata gresit de catre mine! In legatura cu postatul tau si al celor ca tine, nu pot decat sa va multumesc si sa am o anumita consideratie pt voi!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 26 Sep 2004 13:30

E bine daca ai "o anumita consideratie" :lol: :lol: :lol: Asta apropo de interpretare !

Scrie răspuns