Retete de dip-uri

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 20 Sep 2004 19:22

Pai cum adica nu poti sa crezi pana nu incerci?! Si daca o auzi (citesti) de la producator, cum e?
Daca pe borcan scrie tutti frutti tu te certi cu el si spui ca e monster crab?!
Am glumit , ai dreptate, dar nu e valabil in toate cazurile! Nu zic ca eu am dreptate cu privire la solventi, dar prefer sa cred teoriile celor care au testat ani buni ceva pt un producator mare, decat sa ma apuc sa testez totul si dupa aia sa trag propriile concluzii. E cam ce spunea Dl Rosioru , mai bine sa luam de la altii care stiu sa o faca bine,pana o facem si noi la fel de bine, decat sa incercam metode revolutionare!

Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 20 Sep 2004 22:42

@caaron

Acum hai sa imi expun si eu parerea:nu am spus ca nu poti incerca si folosi ceea ce au folosit cu succes unii pescari foarte apreciati din afara dar spun ca pana nu incerci tu pe balta nu poti sa-ti dai seama(nu poti merge numai dupa ce spun altii).In alta ordine de idei daca Ken Townley spune ca a prins 10 crapi cu un anumit atractant sau aroma(pe baza de un anumit solvent) pe un anumit lac asta nu inseamna ca o sa prinzi si tu.Mie unu mi-a placut mereu sa experimentez.
Si inca ceva:citeste articolul lui Jim Gibbison -"Discurs despre boilies" din AVP nr.21(aprilie 2004) sa vezi ce zice de solventi.Ca sa rezum el nu crede ca o aroma(in cazul de fata dip) pe baza de un anumit solvent(aici glycerol) este mai buna decat o aroma pe baza de alt solvent(etil alcool spre exemplu).Nu uita ca practica e mai importanta decat teoria.
Tot ce am scris nu am scris cu rautate deci- no ofense. :D
In cautare de aventura!Fir Intins.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 21 Sep 2004 16:58

@caaron, boghy
Din carti vorbind, ca nu am gustat niciodata mixurile, aroma tot aceeasi ramane chiar daca este diluata cu solventi pe baza de gliocol ori alcool.
Din alt punct de vedere vorbind cred ca trebuie sa le cunosti prea bine si sa dispui de capital serios, daca nu esti sponsorizat ca marii pescari de crap, pentru a-ti permite sa experimentezi in adevaratul sens. Micile modificari pe care le aducem noi in contextul unor retete deja consacrate cred ca au o importanta daca nu insignifianta atunci macar modesta.
Salutari din Miami

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 23 Sep 2004 12:50

Daniel mixurile, si ingredientele unui mix in general, trebuiesc gustate . Parerea mea! O sa iti dai seama de multe chestii in timp, mai ales cand vei gusta un boilies ready made si il vei compara cu mixul tau. Din miros si gust vei putea sa recunosti mult mai multe ingrediente ale boiliesului respectiv , decat dintr-o simpla privire. Eu gust toate ingredientele pe are le pun , de la faina de soia la extractele naturale. Asa mi-am dat seama spre exemplu de diferenta dintre betaina HCl de la Nutra si cea de la Bigcarp. Nu au nici o treaba una cu alta, cu toate ca se spune ca sunt acelasi produs! Si mai sunt multe avantaje pe care le ai cand gusti tu direct, dar incearca si iti vei da seama singur.

Boghy, tu daca dai pe o apa rece , ce vei incerca prima oara? O aroma pe o baza recomandata de producator, pt apa rece, sau una pt vara si apa ceva mai calda, doar asa ca sa experimentezi? Eu unul nu imi permit sa plec , financiar vorbind, la drum contra curentului! Voi incerca lucruri care s-au dovedit valabile de-a lungul timpului, si cand imi voi da seama ca ceva e in neregula atunci voi incerca sa schimb ceva! Sau cand voi vrea ceva nou, si voi vrea sa experimentez CONSTIENT!
E ca vorba aia: Daca nu vrei sa te uzi pe pantofi nu te pi.a contra vantului!
Daca ai pantofi de schimb..merge! :D :D

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 23 Sep 2004 17:16

@ caaron
Fii atent cu canepa sa nu o gusti prea mult ca s-ar putea sa devii dependent ... :)
Salutari din Miami

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 23 Sep 2004 22:46

Nu prea folosesc canepa! Nici ca faina si nici ulei!
Oricum.merci pt grija... :D :D

Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 24 Sep 2004 18:14

Mai caaron se pare ca nu ai inteles bine treaba.Eu vream sa-ti spun ca unul dintre marii pescari de crap nu face diferenta intre diferite tipuri de solventi din diferite arome.Deci la el nu e valabila chestia cu un anumit solvent pe apa calda si altul pe apa rece.Asta e parerea lui.Crezi ca el nu ar putea sa se ia dupa ce recomanda firmele producatoare??
In legatura cu vantul:mai sunt multe metode prin care poti sa te uzi-sa fii mort de beat ar fi una dintre ele.Poti sa incerci ca sa vezi. :lol: :lol:
In cautare de aventura!Fir Intins.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 24 Sep 2004 19:22

Domnilor , ca sa lamurim si problema solventilor

1. exista solventi pe baza de etil - care elibereaza aromele si atractantii repede , chiar si in ape reci
2. exista solventi pe baza de glycol - care elibereaza aromele si atractul mai greu in ape reci .

Asta nu inseamna ca pe o apa rece nu poti folosi solvent pe baza de glycol - mai ales la partide lungi - pentru ca eliberarea aromelor si atractului se face in timp - si boiliesul isi mentine valoarea nutritionala timp indelungat . Reversul este valabil - in ape calde - un solvent etilic - va elibera aromele rapid - dar boilesurile nu isi vor mentine valoarea decit timp scurt ( trebuiesc inlocuite mai repede ) Putem adapta solventii aromelor si atractului nostru functie de specificul partidelor de pescuit ( durata , specific balta , etc )

Odata cunoscute aceste probleme - restul depinde de inspiratia pescarului

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 25 Sep 2004 11:33

Lamurita si problema asta!
:D

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 25 Sep 2004 21:52

exista solventi pe baza de etil???exista solventi pe baza de glycol ????
Valpi, etyl si glicol sunt solventi. Si lamurim problema urmatoare: exista cel putin 6 feruri de solventi inainte de toate, fara sa vorbim de multisolventi in care sunt diluate aromelor foarte folosite in tara (sbs te zice ceva?). Numai bine.

Scrie răspuns