Bile grele

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Re: Bile grele

Mesaj de filica » 25 Ian 2009 07:24

Sionut scrie:De curand am participat pe Peris la un concurs si am intalnit urmatoarea problema. Pestele l-am localizat in larg, la peste 110-120 m distanta.De lansat reuseam cat de cat, dar de nadit ioc.Bilele noastre erau usoare si le lansam maxim 90 m (erau si deshidratate).
Pentru cine vrea sa scape un "pic" :lol: din casa, va rog sa-mi destainuiti cateva metode de ingreunat "bilili" :D
Va multumesc!
Eu unul nu pot da din casa pt ca nu sunt in casa mea,dau din casa unui strain care mi-a inchiriat-o.cauta matale un praf crunjos care se cheama"oister shell" adic este un fel de spartura de cochilie de stridie .domnii englezi al folosesc de mult prin nadele lor si mai spun despre el ca pe langa faptul ca ingreuneaza mixurile,da asa o textura ca poti uita de crupele de papusoi.englezii ai zic simplu"crunch factor.daca nu-l gasesti trebuie sa intrebi de altii si ti-l vei face singur :roll:

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Re: Bile grele

Mesaj de bala » 25 Ian 2009 11:27

filica scrie:
Sionut scrie:De curand am participat pe Peris la un concurs si am intalnit urmatoarea problema. Pestele l-am localizat in larg, la peste 110-120 m distanta.De lansat reuseam cat de cat, dar de nadit ioc.Bilele noastre erau usoare si le lansam maxim 90 m (erau si deshidratate).
Pentru cine vrea sa scape un "pic" :lol: din casa, va rog sa-mi destainuiti cateva metode de ingreunat "bilili" :D
Va multumesc!
Eu unul nu pot da din casa pt ca nu sunt in casa mea,dau din casa unui strain care mi-a inchiriat-o.cauta matale un praf crunjos care se cheama"oister shell" adic este un fel de spartura de cochilie de stridie .domnii englezi al folosesc de mult prin nadele lor si mai spun despre el ca pe langa faptul ca ingreuneaza mixurile,da asa o textura ca poti uita de crupele de papusoi.englezii ai zic simplu"crunch factor.daca nu-l gasesti trebuie sa intrebi de altii si ti-l vei face singur :roll:
unii domni, romani inventivi dealtfel ;-) ,decat sa dea banii pe "oister shell" mai bine "suna un prieten" aflat in vacanta pe litoral sa le aduca si lor o sacosa de ..."nisip de constanta" :lol: de acolo de unde e mai ...intepator la talpi :lol: ...e acelasi lucru numai ca e..mult is gratis ;-)

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: .

Mesaj de mosharu » 25 Ian 2009 11:59

[quote="marius.tim"]

Gabi tati nu cred ca i-ai zis Mosharului ca la ultimul concurs,la care ai picat linga mine,catapulta n-a fost in stare sa arunce decit 10pepeni ca la al unspelea,s-a dus drec' in mijlocul lacului cu tot cu pepene si inaintas,ai dracu' astia de la Sufix cu mama lor,bunatate de catapulta.Sa-l omor pe ala de pe malul celalalt si mai multe nu, :mrgreen: :mrgreen: basca a mai trebuit sa arunc 150pepeni cu catapulta.

@Marius, ca producator a "sculei" pomenite....imi cer scuze vecinilor de pe malul de vis-a-vis pentru "meteoriti in mecla" :lol: :mrgreen:
......cam la ce distanta este malul de vis-a-vis? :mrgreen: :-?

Avatar utilizator
marian_oprea
member
Mesaje: 126
Membru din: 15 Sep 2007 21:55

Mesaj de marian_oprea » 25 Ian 2009 15:35

Carapacea pisata de scoica e ok, dar daca gresiti dozajul riscati sa va stricati masa de rulat. Cel mai bun ingredient pentru a da greutate boiliesurilor este pudra de var (limestone powder). Are o densitate impresionanta si daca o introduceti in mix intr-un dozaj de 10% obtineti niste boiliesuri excelente pentru nadit la distanta.

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 25 Ian 2009 15:53

marian
aceasta pudra e disponibila pe xxx ?
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 25 Ian 2009 20:36

marian_oprea scrie:Carapacea pisata de scoica e ok, dar daca gresiti dozajul riscati sa va stricati masa de rulat. Cel mai bun ingredient pentru a da greutate boiliesurilor este pudra de var (limestone powder). Are o densitate impresionanta si daca o introduceti in mix intr-un dozaj de 10% obtineti niste boiliesuri excelente pentru nadit la distanta.
Salut domnule MARIAN,va rog frumos sa-mi spuneti care este cantitatea optima de calciu la in boilless.eu stiu ca este undeva sub 5%. este adevarat ?de asemenea stiam ca praful de var,care contine oxid de calciu mai mult de 50%, este folosit mai ales de braconierii de pastrav ,in apele de munte..stiu ca mareste greutatea ,dar eu unul am fost reticient in folosirea lui de frica reactiei cu apa .va rog sa nu mi-o luati in nume de rau.va salut!F

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 26 Ian 2009 10:25

alex_mures scrie:marian
aceasta pudra e disponibila pe xxx ?
Alex, o are Marian in magazin ;-)

Scrie răspuns