Folositi betaina?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Folositi betaina sau produse ce o contin:

Da
9
47%
Nu
10
53%
 
Voturi totale: 19

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Folositi betaina?

Mesaj de RazvanV » 30 Iul 2004 10:24

Buna !
Sunt curios sa aflu cati dintre voi folosesc betaina sau produse ce contin betaina in compozitia boilles – urilor :?:
Daca o folositi, observati vreo diferenta semnificativa ? ( ma refer la numarul capturilor, poate dimensiunea acestora).
Ultima oară modificat 30 Iul 2004 15:48 de către RazvanV, modificat 1 dată în total.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 30 Iul 2004 10:33

Da, folosesc. Nu pot sa-ti zic pt ca practic sunt la inceputul meserie de pescuit cu boiliesuri facute "in casa"! Pana sa pescuiesc cu reteta imbunatatita cu betaina (puse 4 g la kg in mix si inca vreo 4-6 g pudrata) nu am prins nimic. Asa ca banuiesc ca betaina pe langa celelalte "tuninguri" facute boiliesurilor vechi a avut un rol important in reteta succesului. www.xxx.ro/rapitor
Ultima oară modificat 24 Sep 2012 13:59 de către caaron, modificat 1 dată în total.

bob de bob
new member
Mesaje: 11
Membru din: 12 Iul 2004 22:31
Localitate: bucuresti

betaina

Mesaj de bob de bob » 03 Aug 2004 16:00

folosesc betaina doar pt boilesurile de nada. din cate stiu eu betaina are si rolul de a le face solubole intr_ oarecare masura

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 03 Aug 2004 17:30

nu cred ca betaina are vreo importanta in solubilitatea boiliesurilor per total. e prea putin 4-6 g ca sa influenteze cu ceva. totusi mi se pare o componenta importanta prin aportul de aminoacizi pe care il aduce si pt atractivitatea rapida datorata solubilitati ridicate. www.xxx.ro/rapitor
Ultima oară modificat 24 Sep 2012 13:59 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 06 Aug 2004 10:54

Le multumesc celor ce au raspuns.
De rezolvat dilema pe care o aveam in legatura cu betaina nu am reusit. Cred ca este si un pic de moda in folosirea ei. Daca cumparam acest produs de la firme de marca in domeniul nadelor, eu cred ca facem jocul firmelor. Orice produs ar promova astia este ca si vandut, fara a fi ceva de capul lui ( reclama omoara calitatea si functionalitatea).
Eu folosesc un produs pentru uz zootehnic ce are in compozitie betaina. Mai contine si vanilina, am auzit ca ar avea niste proprietati necesare pentru niste boilles-uri bune. Eu stiu doar ca este foarte solubila. Poate stiti voi mai multe.

Nu sunt adeptul folosirii in totalitate a produselor de firma, prefer alte surse pentru a procura componentele: ind. alimentara, zootehnie etc. Cred ca sunt la fel de bune, poate chiar mai bune iar preturile nu se pot compara.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 06 Aug 2004 11:05

Betaina are rolul ei. Betaina HCl are si ea rolul ei. Daca betaina ajuta ficatul, betaina HCl are rol laxativ. In conditii de nadire grea (foarte des intalnite in timpul concursurilor), o data ce pestele este adus in zona de interes trebuie sa-l tii cat mai mult acolo, ca sa prinzi cat mai mult si astfel sa punctezi cat mai mult. Daca pestele baga pe gura se satura si gata cu punctele. Daca insa baga pe gura si scoate pe cur te-ai scos, sta pe loc si mananca cat timp are ce.

Cam asta ar fi scopul. Restul e marketing.

dan juverdeanu

Mesaj de dan juverdeanu » 06 Aug 2004 11:08

Ne poti spune si noua cum se numeste acest produs , de unde il procuri ,cit costa ,cum il folosesti?
mersi

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 06 Aug 2004 11:43

Unul din produse este ACIBET-ul, despre care puteti citi si intr-un articol de pe site.
Sunt mai multe tipuri si mai multi producatori. Eu am unul folosit la intarcarea purceilor (Unguresc) si altul pentru porci mai maricei. Rolul lui este de a preveni aparitia unor boli la trecerea de la hranirea cu lapte la cea cu furaje si de a determina purcei sa se hraneasca cu noile furaje ( de a le face pofta de mancare ).

Alt produs este unul pentru aroma, tot pentru purcei. Este foarte puternic si destul de natural in ceea ce priveste compozitia. Este pe baza de plante si nu mai stiu ce. Este tot unguresc si nu pot sa va spun cum se numeste(xxx Aroma dar nu sunt sigur) :-? .

Mai sunt niste fainuri: de peste + soia + componete de gust si digestie. Se vand la kg.

Vanzatorul de la magazin mia zis ca sunt si alternative romanesti dar nu la el in mag.De gasit se gasesc la majoritatea mag. cu furaje pentru animale.
Un exemplu : www.happydog.ro poate va da niste idei :wink: .
Le folosesc intr-o proporie mai mare fata de produsele similare ale firmelor de nade pentru pescuit (sunt mai ieftine).

Acibet 94.000
Ala de aroma 40.000
Fainurile, sunt foarte multe tipuri si costa in jur de 40.000 Kg.


O sa va trimit in curand numele exact al produselor si continutul in detaliu (acu' sunt la sv.).

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 09 Aug 2004 11:28

Am citit si tradus ceea ce scria pe cutii:

xxx aroma (aditiv furajer pentru gust si aroma)
Compozitie:
-substante aromate 52.000,00 mg/kg
-substante de imbunatatire a gustului +++
Doza recomandata 0,5% - 1%
Are un miros placut de fructe si ceva lapte??? Parca ar fi o budinca.
Daca pui mana pe cutie ramane mirosul pe mana si dupa ce te speli.
Daca pui mana pe praful din cutie...


ACIBET (Aditiv furajer)
Compozitie:
-Acid organic 10%
-Pepsina 3%
-Umiditate max 12%
-Betaina +++
Doza recomandata 1%


Faina de peste si soia (mai are si alte nebunii...dar pe cutie nu spun ce)
Compozitie:
-ED Suine 7,40 Mj/kg
-ME Suine 6,8%
-Proteina bruta 28,5%
-Celuloza bruta 7%
-Grasime bruta 1%
-Calciu 11%
-Fosfor 3,5%
-Natriu 2,5%
-Lizina 6%
-Methiamina 0,38%
-Vitamina A 100.000 UI/kg
-Vitamina D3 13.500 UI/kg
-Vitamina E 252 mg/kg
Doza recomandata 5%


Mai sunt si ate fainurii dar nu mai am etichetele. O excursie pana la un mag. de furaje si o discutie cu un vanzator scolit (ce stie ceva chimie) va poate da noi idei, pe care ar fi frumos sa ni le impartasiti.

patriot
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 24 Mai 2004 19:08
Localitate: Ploiesti

Mesaj de patriot » 09 Aug 2004 16:30

@Razvan V

Se pare ca esti baiat bun, totusi.
Imi pare rau pentru iesirea mea anterioara. Scuze.

Patriot

Scrie răspuns