mix consacrat facut solubile

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 16 Ian 2009 17:57

Granulatia mare la un mix este benefica.In special la solubile.Incearca framantarea mecanica de lunga durata,o sa fie mai bine.Inca ceva pasta pentru bile solubile nu o pune in frigider inainte de a o rula! :lol:

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 17 Ian 2009 20:59

cipibm scrie:Granulatia mare la un mix este benefica.In special la solubile.Incearca framantarea mecanica de lunga durata,o sa fie mai bine.Inca ceva pasta pentru bile solubile nu o pune in frigider inainte de a o rula! :lol:
iar dai din "casa" bro? :roll: :mrgreen:

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 17 Ian 2009 21:06

o pasarica mi-a soptit ca CM9 sau polistirol e mai BEEETON. :lol:

Avatar utilizator
cezar oprea
senior member
Mesaje: 476
Membru din: 28 Feb 2007 09:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cezar oprea » 17 Ian 2009 21:35

gusti scrie:o pasarica mi-a soptit ca CM9 sau polistirol e mai BEEETON. :lol:
deosebit de interesant ce ne spui aici!!!!! :oops: :oops: :oops: :oops:
"Lasati ciortanii sa vina la mine !"
www.holdemstars.ro

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 17 Ian 2009 22:19

cezar oprea scrie:
gusti scrie:o pasarica mi-a soptit ca CM9 sau polistirol e mai BEEETON. :lol:
deosebit de interesant ce ne spui aici!!!!! :oops: :oops: :oops: :oops:
cezare, sti vb aia? " atata il duce mintea, atata face" :mrgreen:

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 19 Ian 2009 15:00

Ok multam pt raspunsuri
da e posbil sa ma contrazic pt ca citesc pareri diferite. unii spun ca sunt greu de rulat birdfood-urile altii cele pe baza de fainuri de peste.
Si in plus pe langa tema asta e ra bine de stiut daca din mix-urile ready made conscrate s-a chinuit sa faca solubile si cum a fost ce dificultati a intampinat etc.

Petre Iulian-Green Lake
junior member
Mesaje: 64
Membru din: 17 Noi 2008 20:30
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de Petre Iulian-Green Lake » 19 Ian 2009 19:16

cipibm scrie:Granulatia mare la un mix este benefica.In special la solubile.Incearca framantarea mecanica de lunga durata,o sa fie mai bine.Inca ceva pasta pentru bile solubile nu o pune in frigider inainte de a o rula! :lol:
---------------

Bine zis bine gandit....eu am observat ca bilele solubile care au avut o granulatie mai mare au fost mult mai prinzatoare.....si inca o observatie ca nu e bine sa lasi pasta prea mult sa traga toate particulele uscate......e vorba in ambele cazuri de niste observatii facute de mine in concursuri de pescuit si dupa ce-am facut un test in acvariu am vazut si de ce.. :D .

ca mix folosesc scuid solar,-red hering solar,-scuid sbs,-1016-senzor....combinate in diferite concentratii in functie de balta vizata si anotimp.

nu pot sustine ca aceste mixuri sunt cele mai bune dar prefer sa folosesc niste mixuri cu, care pestii nostri sunt deja obisnuiti si prind cu ele.Mie unul mixurile Nutrabite mi se par niste mixuri de calitate superioara dar in baltile noastre e prea selectiv si eu unul in afara de lacul Darvari nu l-as folosi.

E doar o parere personala si inca nu am folosit toate marcile consacrate de mixuri fiind abia la inceput ;-) .....asa ca pot gresi .....dupa 4-5 ani de rulat bile si concursuri i-mi pot face o idee mai realista si corecta.

ps. folosesc produse Nutrabite dar numai la partea lichida ......

Scrie răspuns