Cum se fabrica laptele de porumb?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 23 Ian 2009 12:33

Oricare ar fi metoda prin care incercati sa-l preparati, rezultatul este probabil un sirop mai gros, care are ca punct de plecare porumbul
oare despre amidon este vorba?

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 23 Ian 2009 12:40

adi.oprea scrie:Separarea impuritatilor din zeama de difuziune se face prin defecare cu ajutorul hidroxidului de calciu (VAR STINS)

E vorba de zeama din care se obtine zaharul brut si melasa, doar nu credeati ca se taie sfecla marunt si se vinde ca zahar.
Pai e un pic cam altceva Hidroxidul de Calciu decat soda caustica :lol: chiar daca aceasta din urma e produsa plecand tot de la hidroxidul de calciu.

Merci Adi, cam asa stiam si eu, procesul tehnologic e foarte complex, dar in nici o parte a acestuia nu cred ca intervine si soda caustica.
APCR - SENIOR CRAP

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 23 Ian 2009 14:03

zakunin scrie:...nu cred...
Bine faci ! :lol:
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 23 Ian 2009 19:48

adi.oprea scrie: E vorba de zeama din care se obtine zaharul brut si melasa, doar nu credeati ca se taie sfecla marunt si se vinde ca zahar.
si io' care credeam ca se da prin razatoare :oops: :cry:

Avatar utilizator
Gabi Milea
member
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008 22:13

secret divulgat

Mesaj de Gabi Milea » 28 Ian 2009 19:03

Sa va spun secretul... :D
Rasuflat de unu .. :roll: acu nu trebuie sa-l credeti dar poate iese ceva :mrgreen:
De la cea mai apropiata fabrica de amidon se procura glucoza de porumb (pe galeata sau bidon scrie "Sirop de porumb"). Se amesteca la cald 1 kg.sirop de porumb cu 1 kg. apa si se adauga (pentru aspect)colorant alimentar solubil (de preferat cel pentru carne, deoarece are si conservant).
Bafta...eu unu inca n-am incercat inca..chiar asa de simplu sa fie :-?

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Re: secret divulgat

Mesaj de filica » 29 Ian 2009 02:56

Gabi Milea scrie:Sa va spun secretul... :D
Rasuflat de unu .. :roll: acu nu trebuie sa-l credeti dar poate iese ceva :mrgreen:
De la cea mai apropiata fabrica de amidon se procura glucoza de porumb (pe galeata sau bidon scrie "Sirop de porumb"). Se amesteca la cald 1 kg.sirop de porumb cu 1 kg. apa si se adauga (pentru aspect)colorant alimentar solubil (de preferat cel pentru carne, deoarece are si conservant).
Bafta...eu unu inca n-am incercat inca..chiar asa de simplu sa fie :-?
cred ca nu!si laptele asta e de mai multe feluri,si difera de la caz la caz,cum difera laptele de vaca de cel de bivolita chiar daca ambele sunt produse lactateiar sursa de provenienta are coarne.e ca si cum ai pune intr-o reteta cu LT94,faina de reginuta :shock:

Scrie răspuns