Cum se fabrica laptele de porumb?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 20 Ian 2009 18:25

cezar oprea scrie:
danr scrie:acesta discutie a fost curatata de mistouri, va rog discutati doar la subiect
multumesc
da si eu am rapuns la misto si asta din simplul motiv ca sunt N topicuri cu acelasi titlu..." ce se pune ,din ce se face ,care este compozitia "-laptelui de porumb...si la fiecare topic nu s a ajuns la nici o concluzie si daca se va ajunge ar fi una singura ...frate mai caut, ma mai interesez ca astia de pe orum nu "toarna " unu... si asta pe buna dreptate.

daca dadea o cautare cred ca avea de citit o saptamana ...despre laptele de porumb ...de acord,doar discutii "aburitoare"...dar nu o sa spuna nimeni din cei care stiu ...asta e clar...in rest...numai fire...
;-)

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 20 Ian 2009 21:02

danr scrie:acesta discutie a fost curatata de mistouri, va rog discutati doar la subiect
multumesc
cei care pun astfel de intrebari chiar nu stiu la ce se astepta in afara de...mistouri. chiar au pierdut contactul cu realitatea? nu inteleg ca ptr "producatori" acest produs reprezinta un biznis?ca orice produs de altfel...cum ar fi sa-i intrebi maine pe aia de la solar din ce fac mixul s&o,sau la nutra care-i reteta la bfm sau pe cei de la senzor sa-ti zica si tie pe forum ce contine 1016...
ca raspuns pe topic: chiar daca as sti :mrgreen: nu ti-as spune.punct.
daca vor raspunsuri serioase sa puna intrebari...serioase.

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 21 Ian 2009 08:59

Va dau eu reteta numai sa ma scap de voi ca deja am innebunit cu topic dupa topic despre laptele de porumb .......deci ...


1. 46 RON aproximativ.................... si aveti cel mai bun aditiv lichid .
Powered by two rods

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 21 Ian 2009 10:02

@ Gabi
De ce nu o faci ? Sunt 3000 de useri care nu stiu . Care e rolul lor ?
Reteta de lapte de porumb nu , de un boiles bun mult prea vag , de monturi noroc cu Matrix . Du-te inapoi in timp si adu-ti aminte ca incepator ce parere aveai despre cei care nu-ti spuneau nimic . E o crima in ziua de azi sa fii incepator si sa pui o intrebare pe un forum ? Cei care pun intrebari puerile sunt viitorul pescuitului in Romania. Cum le raspundem asa se si vor comporta !

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 21 Ian 2009 10:54

ca sa lamurim niste aspecte

daca intrebarea este prea puerila pentru voi, nu raspundeti sau explicati civilizat care este situatia
daca nu aveti nimic de spus sau nu vreti sa spuneti ce stiti, nu scrieti

rolul forumului este sa schimbe informatii cei care doresc sa comunice si au bune intentii, nu sa se mistocareasca aceiasi 5 insi in toate topicurile pe motiva ca "intrebarea asta e puerila" sau "asta s-a mai discutat"
si ce daca s-a mai discutat, sa se mai discute pentru cine intereseaza
pentru cine nu intereseaza nu cititi frate, topicul are un subiect foarte clar, nu intrati in el

deci sa fie foarte clar, mistocareala doar la cafenea, in topicurile tehnice o sa consider perseverarea in mistocareala un afront adus celor care vor sa invete ceva sau sa obtina informatii
se poate raspunde si civilizat la o intrebare


este a doua oara cand se deviaza pe acest subiect, o sa-l curat din nou, cei care va stiti ca va mistocariti peste tot si cei care sunteti prea buni si prea plictisiti sa mai raspundeti la intrebari puerile, va rog sa va abtineti din a discuta la misto


si despre subiect, probabil ca 90 % din useri nu stiu nici din ce se compune si nici la ce foloseste laptele de porumb
probabil ca nu o sa spuna nimeni reteta vreunui faimos producator, dar de principiu ce contine si cum se face cred ca se poate discuta
asa cum se discuta despre cum se face un boilies de principiu, desi nu o sa spuna nimeni reteta exacta Nutrabaits pentru 3D

subzero20
junior member
Mesaje: 64
Membru din: 22 Iul 2008 16:51
Localitate: Romania

Mesaj de subzero20 » 21 Ian 2009 14:36

hai ca eu am deschis topicu asta si deja ...nu mai zic nimic da tot ce va spun ii asta

CAINELE A UITAT CAND A FOST CATEL....

cand o sa apara o carte BUNA pt crap atunci is si eu multumit,o citesc bine de tot...si dupaia pe balta,dar pana atunci ce nu stiu intreb cui nu ii place de novicii asta de pe forum sa isi faca ei un forum de pescari de calibru mare

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 21 Ian 2009 15:02

florincj scrie:@ Gabi
De ce nu o faci ? Sunt 3000 de useri care nu stiu . Care e rolul lor ?
Reteta de lapte de porumb nu , de un boiles bun mult prea vag , de monturi noroc cu Matrix . Du-te inapoi in timp si adu-ti aminte ca incepator ce parere aveai despre cei care nu-ti spuneau nimic . E o crima in ziua de azi sa fii incepator si sa pui o intrebare pe un forum ? Cei care pun intrebari puerile sunt viitorul pescuitului in Romania. Cum le raspundem asa se si vor comporta !
mah Florika :D
nu's avocatu' lu' Gabi :mrgreen: ....da' iote ce-ti zic;
1. retete reale si bune de bile s-au tot postat.....( cel mai real exemplu ie' Adi Oprea ...da asta din casa de te ia inima ;-) :lol: )
2. Mattttrrrrriiiixxxxx aka Razvan al' nostru :D nu cred ca a inventat vreo montura a'tot'prinzatoare...ci doar a postat poze. brava lui :D
3. intradevar again ca reteta de "lapte" nu se da. Stiu oameni care, acum 2-3 ani ar fi platit f mult sa afle DIN CE face Tata Nitu "laptele"......
gandeste-te ca acum 2-3 ani tata Nitu ( pionieru' laptelui ) vindea LUNAR in tara si afara mii de litrii ;-)
fa o socotoiala.....
si acum unu altu' intreaba simpul: .....cum se face laptele? :-?
si eu sau altu' ii raspundem: incet si cu grija nepoate sa nu dea in foc 8)

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 21 Ian 2009 15:20

Nu stiu daca voi reusi sa te fac sa intelegi ce vreau sa spun Flavius ... dar voi incerca.

Nici unul din noi nu a uitat de unde a plecat, si toti suntem dornici de informatie, indiferent de cat de catei sau dulai suntem. Informatia se obtine cel mai usor prin metoda mura-n gura, fara a studia in alte parti. Acei caini de care pomenesti tu, impart cu draga inima mare parte din cunostintele lor, daca vad ca acel catelus este cu adevarat interesat si se chinuie si el sa roada un pic osul ...nu asteapta sa i-l mestece altcineva. Asa au ajuns si ei dulai ... muncind si studiind in particular, nu punand intrebari pentru a se afla in treaba.

Referitor la intrebarea ta, daca ai fi studiat un pic inainte sa intrebi ti-ai fi dat seama ca laptele de porumb este o denumire comerciala a unui produs si ca 90% din dulai IL CUMPARA CA ATARE nu si-l produc singuri.

Fiind un produs comercial, nimeni nu are interes sa spuna reteta, la Mc'Donalds cumperi hamburger, nu reteta lui. Daca ai fi intrebat care este modul de preparare a bilelor solubile, ce cantitate de lapte de porumb trebuie sa folosesti, la ce ajuta, care e dozajul, ce calitati are .... sigur ai fi primit raspunsuri mai la obiect.

In final inchei cu o alta mare vorba romaneasca foarte utila in cazul tau:

"Muritorului de foame nu-i da peste .... da-i o undita! "
APCR - SENIOR CRAP

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 21 Ian 2009 16:06

Dar sincer acum lasand toata "caterinca" la o parte nu ar fi mai fairplay sa nu se raspunda decat sa zici ca stii da nu dai din casa>?

Asa ar fi mai ok si mai cool.

Eu cred ca se poate afla cum se face vestitul lapte de porumb.
Exista laboroatoare care fac analize contra cost sau studenti pasionati pe la chimie care te pot ajuta sau profesori etc
Da e bataie de cap si care e rostul? Ca oricum nu se apuca nici dracu sa isi faca instalatii pe acasa

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 21 Ian 2009 16:12

man.fishing scrie:Dar sincer acum lasand toata "caterinca" la o parte nu ar fi mai fairplay sa nu se raspunda decat sa zici ca stii da nu dai din casa>?

Asa ar fi mai ok si mai cool.

Eu cred ca se poate afla cum se face vestitul lapte de porumb.
Exista laboroatoare care fac analize contra cost sau studenti pasionati pe la chimie care te pot ajuta sau profesori etc
Da e bataie de cap si care e rostul? Ca oricum nu se apuca nici dracu sa isi faca instalatii pe acasa
Tu ai fi pus aceasta intrebare? In plus omul a intrebat daca "Stie cineva cum se prepara laptele de porumb?" Eu i-am raspuns la obiect: DA!

Nu mai are importanta acum...dar daca eu ma apuc acum sa intreb cum se face din 2 kg de polietilena si 2 kg de carbon pur ... un fir co-polimer...nu ma va deranja ca ma iau baietii la misto!
APCR - SENIOR CRAP

Scrie răspuns