Locul in care uscati boiliesurile

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Locul in care uscati boiliesurile

Mesaj de caaron » 05 Aug 2004 21:14

Unde uscati voi boiliesurile?
Ca pe mine ma ameninta taicamiu cu dezmostenirea daca nu schimb locul de uscare, adica balconul. Cand incep sa se usuce , miros de o iei razna. Pe mine nu ma deranjeaza, pt ca miroase a transpiratie si a incununare a unei pasiuni,dar taicamiu...Astept sfaturi si pareri! www.xxx.ro/rapitor
Ultima oară modificat 24 Sep 2012 13:58 de către caaron, modificat 1 dată în total.

roguru
new member
Mesaje: 28
Membru din: 22 Iul 2004 21:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de roguru » 05 Aug 2004 21:19

pune-le pe bloc :)

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 05 Aug 2004 21:38

faci misto de un condamnat la moarte! urat..foarte urat! www.xxx.ro/rapitor
Ultima oară modificat 24 Sep 2012 13:59 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 05 Aug 2004 23:18

In pod. Asa ca vinde apartamentul si cumpara o casa.
Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult. :|
Salutari din Miami

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 06 Aug 2004 08:53

@caaron:
1. Daca o sa ai curiozitatea sa le lasi la uscat mai mult timp, o sa constati ca mirosul nu mai este atat de pregnant. Oricum, incearca sa faci un dulapior intr-un colt al balconului, cu fante de aerisiere si sa le tii acolo. In felul asta ai si umbra tot timpul, ai si tiraj de aer si nici nu mai miros asa tare. Eu le tin in pivnita, in saci de crap si in juvelnic metalic.

2. Ref mirosul de transpiratie: Nu stiu ce arome folosesti, presupun ca Frankfurter (avand in vedere unde dai) insa mirosul de transpiratie nu "miroase" bine. Un nene de care-mi place mie mult, mult de tot (Jim Gibbinson) spunea ca atunci cand pescuieste pe un substrat malos, scoate montura dupa o ora si miroase boilies-ul. Daca miroase a subtiori "asezonate" nu este in regula deloc. Nu sunt un fan al carnatului dar am mirosit cateva boilies-uri cu aceasta aroma si nu miroseau deloc a transpiratie. Daca expresia ta era metaforica, ignora cele de mai sus.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 06 Aug 2004 17:46

Patabum normal ca era metaforica. :D :D Merci oricum pt sfaturi, esti un domn! Nu dau cu frankfurter, ca n-ar mai fi nimic special. Nu imi place sa munceasca altii pt mine si eu sa adun roadele, cu toate ca am o presimtire ca nu mai tine multa asta cu carnatii. Eu dau cu GLM, aroma si extract.
In leg cu uscatul boiliesurilor, cam greu. Pt ca eu am balconul inchis, orice le-ai face tot miros (nu pot sa las geamurile deschise tot timpul). Cand se usuca bine de tot, in cateva zile , intr-adevar numai e mirosul asa persistent, dar pana se usuca...cam greu sa ma inteleg cu babacu. Asta e! Ma gandeam sa le usuc la ghena, ca e singurul loc unde am acces rapid, e intuneric si nu deranjeaza pe nimeni :D :D . Acum sa vedem care dintre mirosuri va castiga batalia: de gunoi sau de scoica! Pariati pe vreunul?? www.xxx.ro/rapitor

Scrie răspuns