germen de porumb

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
syncross
member
Mesaje: 174
Membru din: 25 Iun 2008 09:36
Localitate: Timisoara

germen de porumb

Mesaj de syncross » 19 Ian 2009 14:45

Sunt interesat daca cineva a folosit germen de porumb ca momeala, si cu ce rezultate. Din ce am inteles eu este codita sau radacina unui bob de porumb.

syncross
member
Mesaje: 174
Membru din: 25 Iun 2008 09:36
Localitate: Timisoara

completare

Mesaj de syncross » 23 Ian 2009 14:22

am un prieten de familie care are o moara, si de acolo am reusit sa procur aceste prafuri. Din ce am inteles eu acest praf ramane de la producerea malaiului. Adica se extrage codita din bobul de porumb, si malaiul se face numai din parte "galbena" a bobului deoarece acela nu contine ulei. Tot uleiul este in acesta codita. Am precizat ca am doua feluri de material, este aluatul uleios care ramane dupa separarea parti pentru malai, iar praful ramane dupa ce se extrage la rece uleiul din aluat. precizez ca si praful contine putin ulei, pentru ca se extrage la rece ci nu prin procedeu chimic. Din ce am inteles pescarii clujeni il folosesc, iar Ungurii cumpara cate un TIR de la moara si il folosesc ca si material de baza la mixuri, si bile (banui ca producatorii de momeli il amesteca cu alte ingrediente) si ei spun ca au rezultate bune. Nu am apucat sa il testez cum trebe pentru ca am primit materialul in toamna spre iarna, si fiind uleioase ambele materiale nu puteam. Sper sa gasesc pe cineva care la testat cum trebe si poate sa imi zica in ce masura se poate folosi in mixuri pt bile sau in groudbait.

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 25 Ian 2009 12:43

Da,pot sa itzi confirm,in Cluj se cumpara cu sacii , folosit ca si nada face o treaba foarte buna , insa se poate folosi doar pe bombe (in exclusivitate asa il folosesc totzi) ceea ce face imposibila capturarea exemplarelor mari,majoritatea stitzi de ce, adaugat in mixuri nu prea merge deoarece e foarte uleios,si eu caut o cale de a face boiles din el,am ceva idei si voi testa.

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 26 Ian 2009 03:27

chiorean alin scrie:Da,pot sa itzi confirm,in Cluj se cumpara cu sacii , folosit ca si nada face o treaba foarte buna , insa se poate folosi doar pe bombe (in exclusivitate asa il folosesc totzi) ceea ce face imposibila capturarea exemplarelor mari,majoritatea stitzi de ce, adaugat in mixuri nu prea merge deoarece e foarte uleios,si eu caut o cale de a face boiles din el,am ceva idei si voi testa.
Incercati pe cat posibil sa faceti boillessuri si cu el,nu din el ca altfel va v-a iesi un fel de mamaliguta moale.

Scrie răspuns