Dozaj sweetner

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 23 Aug 2004 01:13

Dle Val explicati va rog : "trebuie ingropata in multi ml de aroma de altfel"! www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:19 de către caaron, modificat 1 dată în total.

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 23 Aug 2004 09:49

Melasa, mi se pare mai complexa( din punct de vedere al compozitiei.)
Al doilea lucru f. important, il puteti lua si ca sfat:cind ai incredere intr-un ingredient nu-l schimba.
La pescuit e foarte importanta constanta si increderea in cea ce folosesti.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 23 Aug 2004 12:32

@caaron
Cajouserii de la Nutrabaits au aroma proprie - si nu pot fii folositi in doze mari - fara sa necesite ulterior o doza aproape dubla din aroma cu care vrei sa faci boilisurile . Altfel - aroma principala va fi clar estompata de cea a indulcitorului .

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 27 Aug 2004 02:22

melasa, putere de dolcificare foarte slab, pentru a avea o dolcificatie potrivita (gustate cu gura) trebuie bagat in procente prea mari.
desavantajele: desleaga si strica partea mecanica a boilesuri in dosaje suficiente sa dolcificasa.
advantajele:pe basa de zacarosiu are o importanta amprenta alimentare si valorile nutritive foarte inalte.
Desolvarea si raspandire intrun mediu acquatic insuficient limitand signal de atractie. Buna pentru momitul puternic si l termen lung.
de obicei folosita in fierbere graunte sau pentru a face un dip din care melasa 30% pentru a baga boilesuri la inmuiat inainte de folosire.
2ml. de sweetner in combinatie cu 20 ml. de melasa la 1 kg. de uscat este o idea pentru a scade dosaj.
rasvanv sweet cajouser este un stimulator de mancare (un gustativ de fapt) pe basa dulce,folosit pentru a acopera amarui comun la toate aromele, indipendent de solventu in care aromele sunt diluate. foarte folosit in anglia.cel de care vorbiti sunt dolcificanti tot gustativi dar sunt prafuri nu lichide(desolvarea lenta si gustul persistente)si se numeste creamy super sweet (cel mai folosit pentru ca poate fi combinat cu orice aroma) exista alte feruri: pe basa de fructe si ciocolat.numai bine

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 27 Aug 2004 07:23

Eu folosesc mierea. Daca imi place mie banuiesc ca si crapului (in spiritul folosirii produselor naturale). Chiar daca nu face subiectul topicului, cele mai multe capturi le-am avut la porumb in lapte tinut in palinca cu miere. Banuiesc ca ii place mierea nu palinca :D . Cu boiles pescuiesc destul de rar, cand merg pe balti unde s-a mai pescuit cu ele.

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 27 Aug 2004 10:50

"Gustatul cu gura" nu este o solutie Adriano.Se stie ca pestele are simturile mult mai desvoltate decit noi. Eu stiu ca melasa este un nutritiv bogat in special in carbohidrate si zahar avind o putere energetica de 234 kcal/100g. Din care procentul cel mai ridicat il au carbohidratele 56,0g. si
zaharul 56.0g. Restul fiind proteine , fibre, sodium etc.
Eu folosesc melasa de f. multa vreme, si sunt f. multumit. De fapt mentorii mei de la care am invatat f. multe, Ripamonti si Mantovani sunt prietenii tai. De la iei am auzit prima data de melasa. Asta se intimpla acum 5-6 ani cind faceam boilessuri dupa retetele lor.
Pe urma eu ramin la pererea mea. Cel mai bun ingredient este cel in care ai incredere, indiferend cum se numeste. Daca ai rezultate cu el nu-l
schimba.
FIR INTINS.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 27 Aug 2004 17:20

salut dom. cornel sunt dacord ca trebuie sa ai incredere in produsele pe care le folosesti dar gustatul cu gura nu era pentru sa stii daca este prea sau putin dolcificat dar era pentru a vedea la nivel gustativ diferenta intre dolcificanti (sweetner in acest caz) si melassa(diferenta este enorm si numai cu "gura" pot sa invati diferenta intre produsele aceste cand sunt combinate cu arome. La nivel de valoare alimentare sweetner nu are nicio beneficiu, dar, nu cred ca TATA CORNEL nu foloseste nutramino sau multimino care in plus de aminoacidi continuti in ei au si gastric mucosa care este asa de dulce ca te speri (fac pariu ca ai beut cel putin o data acest lichid)si dosajul mediu? minim 20 ml. pe kg. destul de suficient pentru a dolcifica un kg. de mix(daca de valori nutritive vorbim). cornel Carboidrate? pot sa fac un list de produsele (fainuri de fapt) care contine carboidrate si care sunt baza de orice mix si sunt deajuns pentru a satisface crapul din plin.cum vezi (nu contrazic cine foloseste melassa, si eu il folosesc regolar dar nu in cantitati care poate sa ma compromite mecanica boilesuri, nu toate mixurile suporta 40 de ml. de melassa sau 100 de gr de zahar fara a folosi albumina sau procente mari de faina de orez care nu are un mare beneficiu la nivel nutritiv) sunt multe factoare care poate sa influentasa o alegere si fiecare problema trebuie luat in parte.Acesta interventia a mea este de fapt pentru ca toti trebuie sa stie ca au mai multe posibilitati si ca fara melasa pot sa prinsi oricum.inchid cu o intrebare (asa imi place mie:sunt curios :D ):
In periode de pescuit (primavara si toamna) cand apa este in girul de 8/10 grade ce dolcificant folositi? Cineva a vazut cum lucrasa o lingura de melasa intro o galata de apa la 10 grade? da?
Ps. apropo de produsele naturale pe care le folosim in boilis: produsele de o importanta fondamentala cum ar fi aromele (cine nu le foloseste?)sunt aproape toate pe basa chimicala: culme este ca sunt prinsatoare sau ati crezut ca de exemplu aroma sbs franckfurt sausage este un estract de carnati adusi din frankfurt? :shock: numai bine

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 28 Aug 2004 11:10

Adriano, intrebarea a fost f. simpla. Ce indulcitori folosim?. Eu nu spun ca unul este mai bun decit altul. Eu am spus ca asta folosesc eu, si sunt multumit. Dozajul, corect, il facem in functie de temperatura apei. Dar asta e alta discutie.
Nutramino sau multimino au devenit elemente de baza. Numai ca in anumite conditii trebuie ajutate, pt. a le pune in evidenta calitatile. Esti de acord ca, reteta ideala nu s-a gasit inca?. Noi ne dam cu parerea despre niste retete pe care le folosim. Cit timp se prinde peste cu ele e perfect. :lol:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 29 Aug 2004 23:10

sunt perfect dacord maestru Cornel. Reteta perfecta inca nu sa inventat!! (pacat!! :lol: )Un lucru este sigur si cred ca (daca folosesti melasa este clar) o boiles dulcificata este mai prinsatoare de o boiles nedulcificata.
numai bine.
ps. Vam asteptat cu toti la peris!!! salut

Scrie răspuns