Dozaj sweetner

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Dozaj sweetner

Mesaj de caaron » 08 Aug 2004 12:58

Pt cei care folosesc sweetner la boiliesuri: Ce cantitate puneti,in ce fel de mix si de la ce firma(sweetnerul, nu mixul)? O cantitate mai mare de indulcitor (ex: 7 ml in loc de 4-5ml) poate influenta in mod negativ eficacitatea?
Ideea e ca boiliesurile mele sunt ceva mai dulci decat majoritatea boiliesurilor pe baza de faina de peste pe care le-am gustat,home si ready made. Si ma gandesc sa nu se creeze o repulsie a crapului fata de astfel de "bombonele".
PS: De precizat ca am prins cu ele,dar ma gandeam sa va intreb si pe voi daca as creste eficacitatea in cazul in care as pune mai putin sweetner. Folosesc LMPSE de la DT(majoritatea retetelor de pe net care au in componenta astfel de indulcitor il folosesc in doza maxima de 3 ml la 1/2 kg) . Multumesc! www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:16 de către caaron, modificat 1 dată în total.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 15 Aug 2004 18:37

Fratilor chiar nu folositi nici unul sweetner sau aveti ceva cu mine?? www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:16 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 17 Aug 2004 00:27

Eu folosesc sweetner marca PERLA. Este un zahar de f buna calitate.
10% din compozitia boiliesurilor.

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 17 Aug 2004 00:31

Nu fac misto frate, dar cand am aflat eu ca se pune zahar la pescuit m-am apucat si goleam borcanele de zahar din casa. Pe vremea aia nici nu auzisem de sweetner ci numai de mamaliga fiarta in ciorap de dama pt. patratica si bomba.
Asa m-am obisnuit - folosesc zahar !

patriot
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 24 Mai 2004 19:08
Localitate: Ploiesti

Mesaj de patriot » 17 Aug 2004 11:25

Zahar cubic merge ? :lol: :lol: :lol:

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 18 Aug 2004 12:01

merci! patriot, direct pe ac sau pe fir de par? www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:18 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 18 Aug 2004 12:27

Prefer mierea, atunci cand o am prin casa. Cand nu am miere folosesc (foloseam ,ca nu mai am) un indulcitor de la Sensas sau chiar zahar.
Cred ca mierea este de departe cel mai bun indulcitor. Gustul si senzatia de dulce pe care o ofera mierea sau zaharul difera mult de ceea ce ne ofera indulcitorii ce contin "zaharina"(inlocuitori de zahar).

:?: In ce fel va influenteaza mix-ul sau aroma cantitatea de indulcitor? (atunci cand aroma nu este si indulcitor).
La acest capitol mai testez.

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 18 Aug 2004 14:49

Un f. bun indulcitor ce poate fi folosit in compozitia boiliesurilor este MELASA.Este un ingredient bogat in proteine, carbohidranti,zahar, si sodiu.
Se poate folosi in amestec cu orice mix(si nu numai).

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 18 Aug 2004 15:23

cornel rosioru scrie:Un f. bun indulcitor ce poate fi folosit in compozitia boiliesurilor este MELASA.
De acord, dar avem doua probleme:

1.Nu este de gasit (melasa)
2.Este al naibi de perisabila, chiar si produsele care o contin se strica repede (cel putin asta este constatarea mea)

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 18 Aug 2004 15:25

Vezi ca are Iliuta de vinzare la un pret foarte bun - uite-te la magazinul on-line . Si nu se strica asa repede - eu tin flaconul in frigider ( nu in congelator !! ) si nu am nici o treaba - pot sa o tin si 2 luni . Ma refer la asta de la Iliuta .
O alta varianta sunt cajouseri de la Nutrabaits - care vin si cu aroma proprie - nu sunt rai , sa stiti ! De fapt a spune ca nu sunt rai e o timpenie - pentru ca sunt cei mai buni - dar scumpi rau !

Scrie răspuns