proportia proteinelor...

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
realman
new member
Mesaje: 9
Membru din: 13 Ian 2009 18:20

proportia proteinelor...

Mesaj de realman » 29 Ian 2009 17:06

am auzit multe discutii si pareri despre procentele de participare intr-un mix al proteinelor,carboh,grasimi etc fct de anotimp.ce puteti sa-mi spuneti,cit ar trebui sa contina mixul primavara,vara,toamna.multumesc

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Re: proportia proteinelor...

Mesaj de filica » 29 Ian 2009 23:17

realman scrie:am auzit multe discutii si pareri despre procentele de participare intr-un mix al proteinelor,carboh,grasimi etc fct de anotimp.ce puteti sa-mi spuneti,cit ar trebui sa contina mixul primavara,vara,toamna.multumesc
nu o sa primesti niciodata o valoare stas a continutului proteic al pastei pt boiless pt ca nu exista asa standard ..ceea ce poti primi este o valoare medie pe care sa o jonglezi singur functie de temperatura si potentialul de hidrogen(PH) a apei in care dai.valorile maxime de vara ar fi in jur de36-38%continut proteic,60-62%carbohidrati,10%lipide(acizi grasi,nu mai putin de 7%).calciu nu mai mult de 0.3%.odata cu racirea apei trebuie sa scazi continutul proteic la ~29-30%,marind carbohidrantii la 70%.de asemenea peoteina folosita trebuie sa fie mai calitativa,mai usor digerabila.

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 30 Ian 2009 10:55

Vezi in numarul de Octombrie sau Noiembrie din AVP un articol foarte bun pe aceasta tema.
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 31 Ian 2009 09:51

Salut

Poti citi aici o opinie a unui pescar mare:
http://www.carpnews.ro/forum/viewtopic.php?f=38&t=559

Mai poti citi asa cum spune Sionut in AVP un articol complet in 4 numere despre nadele HNV. Articolul s-a numit misterele boilesurilor de Mark McKenna si a fost tradus de Vlad Pavlovici.Este un articol care se intinde pe 4 numere in AVP si e foarte util.

Scrie răspuns