vederea la crap

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 03 Feb 2009 12:24

florincj scrie:@carprom
:lol: :lol: . De la 30-50m dupa simtul olfactiv si sub 10-12m vede. Cam asa era vorba. De adancime nu am pomenit . S-ar putea sa aiba dreptate. Anul trecut in primavara eram la pescuit in perioada cand depuneau icrele carasii si bateau la mal. Scaunul pe care stateam era la 7-8 de mal , iar de cate ori ma ridicam si faceam un pas fugeau speriati . Asta inseamna ca au o vedere buna .
Daca la un concurs distanta intre standuri e de 50m si poti ,,fura'' cu o nada mai buna pestii vecinului , inseamna ca au si un simt olfactiv bun.
Repet , sunt doar concluzii bazate pe fapte reale si pe logica.
Aia cu scaunul si carasii, o cred, fiindca se speria de umbra pe care o faci tu, si asta prin contrastul orizontuluii.
Aia cu vazutul pina la 30m, nu-mi prea vine sa cred, dar cum spune-am, asta stiu doar pestii.
Cu simntul cred.

Avatar utilizator
luigino2005
junior member
Mesaje: 78
Membru din: 04 Aug 2008 18:27
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de luigino2005 » 12 Feb 2009 21:36

Eu din experienta mea am observat ca mi-a mers bine cu culorile galben si verde.Parerea mea este ca conteaza culoarea uneori.
No Biiiip....No Partyyy.Imagine C&R

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 13 Feb 2009 00:42

vrem sau nu vrem,englezii se pare ca incearca sa dovedeasca o mai mare atractivitate datorata pe langa arome,culorii momelii de carlig.in timp ce unii se chinuie sa dovedeasca eficienta culorii albastre deschis,altii trec la fapte si scot tot felul de dracovenii.ultimul ar fi noul dip care cica e de zi,pe ala de noapte,urmand sa-l scoata in max doua luni.este vorba de Ectoplasm dip.

bug
member
Mesaje: 110
Membru din: 16 Noi 2008 19:58
Localitate: arad

Re: vederea la crap

Mesaj de bug » 20 Feb 2009 10:42

englezii ziceau ca vederea e de 20 de ori mai puternica decit a omului,iar francezii ii contraziceau,doar de 15 ori.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
member
Mesaje: 296
Membru din: 03 Feb 2008 08:49
Localitate: bucuresti

Mesaj de Madalin Dirla » 20 Feb 2009 22:41

vezi culorile de la puop-pop-uri!!!!

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 20 Feb 2009 22:47

MDI scrie:vezi culorile de la puop-pop-uri!!!!
de unde sti ma madaline? l-ai intrebat ?
ps- ai uitat sa scri "fir in drillll" :lol:

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 20 Feb 2009 22:48

MDI scrie:vezi culorile de la puop-pop-uri!!!!
nu toate popup-urile sint fluorescente si de multe ori ma intreb daca sint facute sa prinda pesti sau pescari. vezi gama de dipuri iluminator grebenstein :lol:
cine gaseste greseli de ortografie poate sa le pastreze

Scrie răspuns