vederea la crap

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

vederea la crap

Mesaj de filica » 30 Ian 2009 03:44

ca dl.CRAP vede nu este nici un secret ca doar de aia are ochii.problema este cat de bine vede pe intuneric si daca poate distinge culorile.de asemenea pt cei care cred ca pe langa atractia olfactiva,vazul este important,care ar fi prezentarea optima castigatoare pentru bile pe patul de nada.?de exemplu,o fi oare important daca pe un pat de bile de culoare deschisa ne adresam cu momeala de culoare inchisa,sau invers?

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 02 Feb 2009 13:51

Din cite am citit eu, crapul poate distinge culorile pina la o adincime de 4m, asta in cazul ca apa este la adincimea aia inca limpede.
Teorie sau nu, asta nu cred ca vom afla vreodata :mrgreen:

Avatar utilizator
Luci_Stan
member
Mesaje: 205
Membru din: 03 Ian 2009 17:15
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Luci_Stan » 02 Feb 2009 16:07

din ce am citit in articolele pescarilor englezi un pat de nada de culoare deschisa pe o apa limpede tinde sa sperie pestele dar nu si intro apa mai tulbure,de ex primavara cand apa e mai limpede dupa topirea ghetii este indicat sa folosim o nada de culoare inchisa. culorile deschise gen "fluo"te-ar putea ajuta cand pescuiesti noaptea la monturi cu pop-up sau snowmen. ;-)
eu am cam evitat sa pescuiesc cu nade de culori deschise in afara de situatiile enumerate mai sus :D

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 02 Feb 2009 19:49

Fain subiect dar se stiu prea putine despre el. Am sa-ti deapan o poveste pe care o stiu de multi ani de la un pescar batran , fost inginer piscicol la Geaca . El afirma ca de la 30-50m , crapul se ghideaza dupa simtul olfactiv , iar sub 10-12m dupa vaz indiferent de zi sau noapte , dar i-si formeaza reflexe conditionate intr-un timp foarte scurt. De e doar o poveste , atunci poveste ti-am spus si eu , dar daca stau sa gandesc logic acum la ,batranete' , n-as putea zice nici da nici ba.
Un pat de nada roz-portocalie , m-ar speria si pe mine. :mrgreen: :lol:

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 03 Feb 2009 05:57

florincj scrie:F El afirma ca de la 30-50m , crapul se ghideaza dupa simtul olfactiv :mrgreen: :lol:
Ce crap traiaeste sau maninca la 30-50 m ? :mrgreen:

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 03 Feb 2009 06:48

Luci_Stan scrie:din ce am citit in articolele pescarilor englezi un pat de nada de culoare deschisa pe o apa limpede tinde sa sperie pestele dar nu si intro apa mai tulbure,de ex primavara cand apa e mai limpede dupa topirea ghetii este indicat sa folosim o nada de culoare inchisa. culorile deschise gen "fluo"te-ar putea ajuta cand pescuiesti noaptea la monturi cu pop-up sau snowmen. ;-)
eu am cam evitat sa pescuiesc cu nade de culori deschise in afara de situatiile enumerate mai sus :D
cand am deschis subiectul m-am gandit sa nu ramana fara raspuns majoritatea pescarilor la crap stiind ca peste80%pescuitul acestuia este functie de valoare nutritiva si atractanti dar de ce or fi facand majoritatea pop upurilor roz galben verzui sau fluorescente companiile care le produc,cand cu un varf de cutit de colorant"blak dye"le inegresti pe viata?.Crapul vede in alt spectru de culori,din cate stiu,fata de noi.Cum o fi fluorescentul pt el? :?:

zoli1964
senior member
Mesaje: 315
Membru din: 08 Aug 2007 12:13
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de zoli1964 » 03 Feb 2009 08:22

@carprom

poate stai de prea mult timp in germany si nu mai intelegi asa bine ro, florincj na scris 30-50m adincime, cu siguranta sa referit la distanta de 30-50m :mrgreen:

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 03 Feb 2009 08:34

Ken Townley, "discutii despre boilies -3-" il gasesti pe carpnews si e raspunsul la intrebarile tale.

Fa un efort si citestel chiar daca nu e autorul tau preferat.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 03 Feb 2009 08:36

zoli1964 scrie:@carprom

poate stai de prea mult timp in germany si nu mai intelegi asa bine ro, florincj na scris 30-50m adincime, cu siguranta sa referit la distanta de 30-50m :mrgreen:
Se poate, dar nu cred ca vede nici atita la distanta :mrgreen:

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 03 Feb 2009 09:21

@carprom
:lol: :lol: . De la 30-50m dupa simtul olfactiv si sub 10-12m vede. Cam asa era vorba. De adancime nu am pomenit . S-ar putea sa aiba dreptate. Anul trecut in primavara eram la pescuit in perioada cand depuneau icrele carasii si bateau la mal. Scaunul pe care stateam era la 7-8 de mal , iar de cate ori ma ridicam si faceam un pas fugeau speriati . Asta inseamna ca au o vedere buna .
Daca la un concurs distanta intre standuri e de 50m si poti ,,fura'' cu o nada mai buna pestii vecinului , inseamna ca au si un simt olfactiv bun.
Repet , sunt doar concluzii bazate pe fapte reale si pe logica.

Scrie răspuns