Despre mix

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

bug
member
Mesaje: 110
Membru din: 16 Noi 2008 19:58
Localitate: arad

Mesaj de bug » 01 Feb 2009 19:46

la un kg de mix ----50gr

Avatar utilizator
boje
member
Mesaje: 138
Membru din: 17 Mai 2005 08:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de boje » 02 Feb 2009 10:54

raduacasa scrie:Bun
Izolat proteic de soia 10%
Gris 5%
Faina de orez 10%
Faina de porumb 25%
Dextroza+fructoza =15%+5%
Robin Red 5%
Faina de peste 20%
Faina de sange 5%
si obtinem proteina 27,1 ; Hidrat de c 40,4; grasimi 6,1; fibre 1%
Rapoartele se mai pot modifica dar mar interesa daca a mai folosit cineva izolat proteic si in ce proportie , dextroza , fructoza si in ce proportii.
Ma gandesc ca la rulare sa nam probleme datorita fainei de sange care din cate stiu este buna ca liant.
Ce faci tu acum , eu am inceput sa fac pe la jumatea lui 2007. In acest moment, dupa partide in care aveam cate un tip de bila in fiecare lanseta, am ajuns la concluzia ca am pierdut 1,5 ani cu teste inutile. Ajunsesem atat de arogant si increzut incat sa cred chiar ca pot imbumnatatii cu diverse chestii, mixuri consacrate(deja testate de super grei , mult timp inainte de lansare).
Prin urmare iti sugerez sa mergi pe mixuri consacrate, fara modificari(sunt destule de testat si astea) care nu sunt mult mai scumpe decat un mix facut de tine, iar ce ai deja, pune niste lichide peste ele si fa-le groundbait.
Traiasca mama pestilor!

raduacasa
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 30 Dec 2008 14:20
Localitate: bacau

Mesaj de raduacasa » 03 Feb 2009 19:06

Stiu ce spui ,deacord ca mixurile consacrate sunt testate si echilibrate d.t.p.d.v. . Eu vreau sa fac un mix cat de cat echilibrat pentru bile ,sa incerc sa ies cat mai bine la bani , pentru nadirea cu boilesuri ,pe firul de par vreau sa folosesc mix consacrat si cu aceeasi parte lichida de la cele pentru nadire. La o partida de pescuit de 2, 3 zile am nevoie de nadire cu bile bune ,care sa atraga pestele nu sal fugareasca ,deci de calitate buna. Nu stiu daca d.p.d.v. financiar ies mai bine cu bile home made dar sigur vor fi proaspete ,in special cele tari care contin oua si stau prin magazine vara in caldura.
Sunt prea sarac sa-mi iau ceva ieftin.

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 09 Feb 2009 14:43

Pt Radu acasa

Daca nu ai mai rulat toata lumea iti va spune sa folosesti un mix consacrat etc. Insa difera oprinia de la om la om. Ca idee un kilogram de bile bune se situeaza undeva la 40-50 de ron. Un mix bunut zic eu plecat de la zero care sa aiba supergold,clo,megablend gris, 2 fainuri de peste si faina de soia cumparate la pungi de 1-2 kg cum se gasesc in magazine ajungi la 10 kg de mix. In partea lichida daca folosesti sirop de porumb , csl, un nutramino si un marine amino si o aroma cranbery squid de pilda ajungi per total cam la 350 de ron cu tot cu mix si parte lichida. La 10 kg de mix cu partea lichida iti ies cam minim 14 kg de bile. Si daca imparti 350 la 14 iesi cam la 25 de ron per kg de bile. Iar daca cresti valoarea la un super mix home made ajungi la 35 de ron pe kg. Nu e trecuta valoarea rularii bilelor dac cine se apuca de facut bile acasa isi ia o masa si un pistol pe care da banutii odata. Deci renteaza pana la urma sa iti faci tu pt ca iesi destul de bine la bani si in plus e bucuria mai mare sa prinzi la bilele rulate de tine. Parerea mea

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 12 Feb 2009 18:39

Pai bucurie intredevar este, in particolar la un peste luat cu bile facute a casa. Cand faceti calcule de pretz, ganditiva si la faptul ca firme producatoare de mixuri, cele mari, cumpara ingrediente cu TONE, de consecinta la un pretul foarte scazut comparat cu ce putem sa cumparam noi pe piata sau de la magazine.... Pentru cine se apuca la inceput eu zic ca un zeson de rulat mixuri de la firme consacrate este un bun punct de plecare pentru sa vedeti diferente intre mixuri, granulatie, cum rolaza, sa intampinati cateve probleme, numai dupa acea incet incet va formati o ideea dspre mixul pe care il doriti. Si cu 'modificare' mixuri de firma as vrea sa fac o mica precisare, mixuri de firma sunt buni asa cum sunt (nu toti evident, dar plecam de la idea ca daca firma a ajuns la reteta respctiva so fi luat cu ia ceva..). Modificatu, de multe ori inseamna resultate mai slabe la un pretz mai scump, adica nu ajunge sa imbogatim oricae mixul cu vreo produs minune si sa stim siguri ca o sa mearga mai bine. Unic lucru sigur este ca a devenit mai scump. Se plateste de fapt faptul ca pescar are mai multa siguranta ca a bagat ingredient secret :lol: .
Numai bine!!!!

Scrie răspuns