boiles care devine pop up

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
udvarhely
senior member
Mesaje: 488
Membru din: 11 Feb 2005 12:37
Localitate: odorhei

boiles care devine pop up

Mesaj de udvarhely » 05 Feb 2009 22:11

am primit un mix + activatorul din care am facut bilele am lasat la uscat si acum vine partea interesanta am bagat o bila in acvariu ca sa vad cum reactioneaza pesti,si dupa vreo 24-26 ore bila sa ridicat la suprafata in prima faza ziceam ca stiu eu s-a ridicat dar eram tare curios si am aruncat inca 4 bile in acvariu sa vad ce se va intampla si azi tot asa dupa vreo 24 -25 ore toate bilele s-au ridicat la suprafata daca cineva a mai vazut asa ceva ,bile au devenit foarte moi dar pluteau e un mix primit din anglia facut de BIL NORMAN

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 06 Feb 2009 00:48

asta e un blestem, sa stii ca dupa nadire dimineata gasesti bile la mal!!
foarte ciudat nam ausit asa ceva inainte. Stiu sigur ca englesi folosesc anumite ingrediente pentru a face bila cat mai neutra in apa, la limita intre scufundator si pop up. avand asa o miscare mai naturala, nu se scufunda in namol si la prima 'sugere' delicata de la crap cel mai mofturos sboara in gura ca nu ai traba.
sigur al tou este un mix pe baza de faina de creveti.
Am numai o intrebare, bila se micsoraza un pic sau se umfla? daca dai cateva detali si cateva poze cu siguranta gazim solutia. numai bine.
PS. activatoru? pentru ce? sa nu zici ca este un mix enzimatic...

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 06 Feb 2009 03:31

cat de scump a fost mixul?cat de mult ai batut ouale?

sebas
member
Mesaje: 263
Membru din: 27 Aug 2007 23:36
Localitate: madrid-spania

Mesaj de sebas » 06 Feb 2009 06:47

Adriano are dreptate. Nu poate fi decat un mix pe baza de faina de creveti, de crayfish, crab, iar activatorul sigur este un dip de la aceleasi animale. Eu am patito, am prins niste raci americani, i-am uscat si i-am bagat la rasnita.
Bilele s-au comportat la fel ca la tine da se umflasera putin, erau f poroase, asta se intampla cu mixurile astea.
A gresit ala retzeta.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 06 Feb 2009 07:21

Musaro Adriano scrie: sigur al tou este un mix pe baza de faina de creveti.
.
Adriano, aici trebuie sa te corectez putin, sau poate nu te-ai exorimat pe intelesul meu.
Faina de creveti este de doua feluri, cea din coji si cea din tot crevetele. Cea din coji. la un adaus de 20% in mix poti avea surpriza...adica popup
La ceea din Creveti (adica cea grea) poti baga linistit pina la 40%.

Avatar utilizator
udvarhely
senior member
Mesaje: 488
Membru din: 11 Feb 2005 12:37
Localitate: odorhei

Mesaj de udvarhely » 06 Feb 2009 09:47

mixul e Celluloz pursuit +partea lichida recomandat de producator ,nu se umfla ,nu stiu pe ce baza e ca nu e specificata de producator,acest mix nu se gaseste in europa am primit cadou sunt curios sa vedem

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 06 Feb 2009 12:10

@Bruno:sigur bro, intradevar exista diferente substantiale intre ele, bine ai facut ca ai precisat, sa stie lumea, eu am dat idea de faina de creveti in general pentru ca nu stim exact compisitia mixului, asa sa ne facem o idee.
de pilda, Daca eu bag nisip in mix, pot sa cresc faina de coja si la 30% fara nicio surprisa, era asa ca idee sa ne dam seama pentru ca fenomenul intadevar este ciudat.
Nici nu pot sa cred ca omu a amestecat mixul cu 'spuma de ou' cum bine a vrut sa sublineaza filica.
Dupa cele spuse eu o ideea am despre fenomenul dar nu pot sa do detalii pe aici pentru ca ar trebui sa pronunt niste numele de produse de firma cutare si prefer sa evitam sa se inteleaga ca fac reclama la nu stiu care partid de pescuit si sa aprindem o polemica pe topic acest.
Oricum sunt anumite produse care se 'topesc' in apa incet incet, lasand in apa un semnal, ma rog aici este supositie, si find mixul respectiv alcatuit din fainuri usoare, dupa topire de produsele respective nu mai este balansata cu resultat ca dupa un anumit timp plutesc.
Asa in mare, generalizand discutie la maxim. Pentru detaliu ar trebuie sa vedem mixul respectiv.
Oricum un lucru este sigur, nare cum sa fie da la parte lichida sau activatorul.
Problema se restringe la 2"
1) methoda de pregatire (de pilda a dat un sfat producatorului despre process de pregatit?)
2) compositia mixului...aici e belea mare.
Numai bine!

Scrie răspuns