Rehidratare boillies

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
dangealatu
new member
Mesaje: 24
Membru din: 10 Feb 2009 23:31
Localitate: BUCURESTI

Rehidratare boillies

Mesaj de dangealatu » 11 Feb 2009 00:34

am facut de curand bile folosind ener-vite gold .Le tin in saci de pastrare si as dori sa aflu cum le pot rehidrata si cu cat timp inaintea partidei de pescuit.Ma refer la ce pot adauga in apa pentru a le rehidrata.Specific ca este vorba de un birdfood cu scopex,creamy super sweet,sweet cajouser.Si pentru bile facute pe baza de fishmeal am aceeasi nelamurire. :roll: :roll:

Avatar utilizator
Luci_Stan
member
Mesaje: 205
Membru din: 03 Ian 2009 17:15
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Luci_Stan » 11 Feb 2009 15:04

la un loc cu apa ai putea adauga niste solutii nutritive , gen csl,multimino,minamino,nutramino etc .eu mai bag si un pic de lapte de porumb. in 24 de ore sunt numa bune de dat cu ele
PS la fel si in cazul unui fishmeal ;-)

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 11 Feb 2009 15:48

apa pe care o folosesti de preferinta din balta.si nu cred ca e nevoie de 24 de ore.

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 11 Feb 2009 17:48

daca le-ai facut de curand, ai grija sa le tii la un loc bine ventilat si sa le amesteci zilnic macat pret de o sapt.
daca ai de gand sa le folosesti in curand, de ex in mai putin de o luna, eu iti recomand ori sa le pui la congelator ori le pui intr-o galeata cu csl. sau un alt lichid nutritiv. si le amesteci zilnic.
daca le tii la uscat mai mult de 2-3 luni de zile nu se mai hidrateaza decat stratul superficial. le folosesti mai bine ca atare.
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
dangealatu
new member
Mesaje: 24
Membru din: 10 Feb 2009 23:31
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de dangealatu » 11 Feb 2009 23:02

multumesc frumos pentru informatii

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 12 Feb 2009 03:00

cea mai buna hidratare o faci daca folosesti burghiu mic si fiecare din bile le gauresti ca si cum le-ai gauri pt a le atasa la carlig.daca vrei sa le pui in lichid nutritiv,fa-o la sfarsitul hidratarii pt max 4-5 ore altfel risti sa strici profilul nutritiv al bilei.hidatare inseamna reinlocuirea apei pierdute la uscare care nu este f multa.punandu-le aiurea in galeti risti sa le speli.apa rezultata de la fierberea canepii pe care probabil o folosesti la nada este foarte buna,turnata calda peste bile.in functie de cat de uscate sunt bilele poti pleca de la un raport de 500ml lichid la 1kg bile.la hidratare se amesteca bilele in lichid periodic,asa cum le-ai amestecat si la uscare.Daca-l asculti pe nenea care te indruma sa le refrigerezi,cauta sa pui pungutele cu bile intr-o cutiuta de carton si cutiuta in frigider,altfel punandu-le direct risti sa le arzi,uscandu-le pe viata.f bun in solutia de rehidratare la fainuri peste este lichidul GLM. fereste-te de arome ca de dracu la hidratare.;-) :mrgreen:

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 13 Feb 2009 12:25

Nu apa
Cred ca el mai ok o bila se hidrateaza cu lichide nutritive. Poti incerca cu 50%-50% melasa si csl sau mai poti adauga un amino/ppc. La bile tari poti sa le lasi mult timp

Mai e o varainta sa iti iei un dip corespunzator sau un lichid corespunzator dedicat. CCMoore la mixurile lor au partea lichida gata facuta, Nash are bile ready made si dipul corespunzator pt fiecare. Ambele pot fi folosite si ca dip sau ca lichid de hidratare, Eu mi-am pus cateva bile de pe acum in dip si peste 1-2 luni le voi folosi.

Mai poti sa iti pastrezi din partea lichida din care ai facut bilele si in aia poti hidrata

Alege tu ce iti place!
:D

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 14 Feb 2009 00:22

nu toti pescarii pot hidrata de ex 3kg bile folosind 50/50 %melasa si csl.cu melasa n-ar fi o problema dar sa pui 750g csl e mult prea de tot.dip-uri sunt zeci,sute chiar dar crede-ma ca multi care scriu pe forum nu pun nici macar glicerina pura,nicidecum nutramino,minamino,multimino,aminovit,aminoplus etc.Ca sunt 100%naturale si practic poti pune cat vrei este adevarat dar crede-ma ca costa.gandeste-te si la cat de repede se "hidrateaza "un simplu biscuite pus in apa,unul pus in apa dulce,iar al treilea pus in miere.probabil fiecare altfel.unii doar la suprafata.De povestit sunt destul de multe,parerile putand fi bune sau gresite.bila hidratata nu trebuie dupa opinia mea dusa cu galeata sau cu ligheanul la balta ci int-o sacosa, avand aproximativ aceeasi consistenta ca una proaspata.

Avatar utilizator
dangealatu
new member
Mesaje: 24
Membru din: 10 Feb 2009 23:31
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de dangealatu » 14 Feb 2009 02:31

as putea folosi de exemplu un aditiv ieftin cum ar fi aditiv scopex de la sennzor sa il folosesc simplu,adica fara apa,pentru rehidratare?

Avatar utilizator
dangealatu
new member
Mesaje: 24
Membru din: 10 Feb 2009 23:31
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de dangealatu » 14 Feb 2009 02:35

sau este de preferat sa folosesc un lichid nutritiv de la o firma renumita pe care sa il pun de exemplu 20-30ml la un litru de apa?

Scrie răspuns