Porumb pentru fir de par.

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
butuc_alexandru
member
Mesaje: 206
Membru din: 08 Dec 2008 23:05
Localitate: Bucuresti

Porumb pentru fir de par.

Mesaj de butuc_alexandru » 11 Feb 2009 23:44

Am tot urmarit discutile pe fe forum si vreau sa incerc urmatoare reteta de preparare a porumbului pt ac sau pt fir de par
- sa pun porumbul gaurit la fiert
- sa pun porumbul intr-un borcan( cam 3/4 ) la care sa adaug: Lapte de porumb diluat 1/1; CSL; betaina; GLM( extras de scoica cu buza verde); aroma de Squid&Octopus si un atract tot pe baza de Squid&Octopus


Aceste boabe doresc sa le combin cu o nada ce contine Red robin, betaina,spartura de porumb, diverse fainuri etc. Nada aceasta de asemenea va avea atractanti si arome pe baza de S&Q

Ce parere aveti despre aceasta combinatie??

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 12 Feb 2009 22:48

cumparati boilesuri direct :)

serbtudor
junior member
Mesaje: 71
Membru din: 14 Dec 2008 14:52

Mesaj de serbtudor » 13 Feb 2009 09:32

scump..si nu stiu daca se merita...mai bine iei si un kg de mix si faci niste bile...
apropo de porumb eu intotdeauna folosesc porumbul cu care nadesc...(facut cu sare,2-3 picaturi de ulei esential de piper,aroma)

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 13 Feb 2009 12:19

Pt Alex
Adica ai cam citit pe forum si ai zis sa vad eu ce e mai bun si hai sa bag in porumbul meu?
:D

Nu e chiar asa
Porumbul preparat acasa e cel mai ok pt ca obti fermentatie. Inmuiat inainte si fiert apoi. Abia dupa poti sa pui in el ce vrei insa cred ca si natural isi face treaba bine. Cel mult ar merge adaugat CSL dar poti adauga si mai multe insa care ar fi scopul? Lichid nutritiv, atractanti si arome........ toate la un porumb care e una din din cele mai folosite nade si mai e si naturala....

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Mesaj de Razvann » 13 Feb 2009 19:57

nu este rau ce vrei sa pui acolo :) insa treb...sa le ti destul de mult....eu am ceva de genul asta cred ca de 1-2 ani intr-un borcan....uneori fac minuni. Boilesul este cu treaba lui.

kkruz
member
Mesaje: 117
Membru din: 06 Feb 2009 17:46

Mesaj de kkruz » 13 Feb 2009 22:46

- sa pun porumbul gaurit la fiert
parerea mea este ca faci o munca degeaba. dupa ce fierbe se gaureste usor.
la "condimente" nu ma bag dar cred ca ii putin cam exagerat...pentru o nada care si doar fiarta da rezultate bune.

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 14 Feb 2009 20:29

si daca il tii la umflat in apa bine il gauresti f usor ( eu boabele care le pun pe firul de par le decojesc de pielita aia )

Scrie răspuns