Bile ieftine

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Salutare

Mesaj de Cata » 17 Feb 2009 21:18

Salutare.
Am folosit de la C. Zoom la partea lichida gama amino si aditivi de la ei,pretul destul de bun si rezultate au fost,eu cel putin de astea am fost multumit,alt ceva nu am incercat de la ei!!!!
Fir intins!

Avatar utilizator
lucim23
member
Mesaje: 278
Membru din: 16 Apr 2008 16:25
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de lucim23 » 17 Feb 2009 21:19

pai am mentionat la inceputul topicului ca nu vreau sa fac reclama sau anti-reclama nimanui, sunt doar curios de raspunsurile celor care le-au folosit.............
si multumesc pentru raspunsuri..........
Dam o ........."Bila" ?

popica
junior member
Mesaje: 84
Membru din: 08 Ian 2008 14:23
Localitate: oradea

Mesaj de popica » 17 Feb 2009 21:50

Luci_Stan scrie:or fi bagat ceva "coca sau heroina" in ele cand le-au facut.
de vazut le-am vazut dar n-as pescui cu ele nici mort.
Niste amici de-ai mei au pescuit cu ele pe Sacel dar eu nu am vazut sa scoata peste cu ele. ce mai fra? sunt trompeta :!:
...nu stiu ,probabil densitatea mare de peste,ori am prins eu zile bune sau n.incepatorului dar iete!acum nici eu nu as merge pe ele dar atunci asta a fost!

lucipetrescu
new member
Mesaje: 26
Membru din: 24 Iun 2008 16:19
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 17 Feb 2009 22:13

popica scrie:
Luci_Stan scrie:or fi bagat ceva "coca sau heroina" in ele cand le-au facut.
de vazut le-am vazut dar n-as pescui cu ele nici mort.
Niste amici de-ai mei au pescuit cu ele pe Sacel dar eu nu am vazut sa scoata peste cu ele. ce mai fra? sunt trompeta :!:
...nu stiu ,probabil densitatea mare de peste,ori am prins eu zile bune sau n.incepatorului dar iete!acum nici eu nu as merge pe ele dar atunci asta a fost!
Eu nu am zis ca-s asa rele... poate am exagerat un pic. Dar la 22.5 ron / kg ma asteptam la mai mult. Crapul mananca orice. Boilesurile Carp Zoom se inmoaie repede si asta le poate face apetisante. In conditiile in care balta nu este supra-nadita si e suprapopulata, exista concurenta mare pentru mancare.
Daca as avea de ales intre doua variante 1.Toate boilesurile din lume si 2. Un vad de pe care sa am acces la traseul crapilor, pentru partide de 12h-24h as prefera, fara sa stau pe ganduri, sa dau cu Carp Zoom pe un vad "fierbinte". As putea arunca GLM cu lopata intr-un loc si crapii s-ar putea sa nu treaca pe acolo in decurs de 24 h.
Prima data cand am pescuit cu boilesuri facute de mine si am si prins am fost foarte bucuros.... pana m-a indemnat necuratul sa pun pe rig la un bat un ursulet Haribo(un fel de jeleu). Am prins si la ursulet :evil: . Atunci m-am cam dezumflat cu boilesurile facute de mine. Ce sa zic... s-ar putea ca si ursuletii sa fie o momeala foarte buna, la fel si boilesurile pe care le-am facut prima data, la fel si boilesurile Carp Zoom :D
Daca totusi as fi pus sa aleg, prima data as da cu boilesurile facute de mine, daca s-ar termina as da cu cu ursuletii si la sfarsit cu Carp Zoom...

serbtudor
junior member
Mesaje: 71
Membru din: 14 Dec 2008 14:52

Mesaj de serbtudor » 18 Feb 2009 11:16

haideti sa v intreb si eu ceva...ce faina de peste,ce lichide nutritive,ce arome,ce extracte naturale...intra la pretul 22,5 lei pe kg?cam nici unele sau cel putin nu de buna calitate...un home made bun,in care sa pui tot ce trebuie ajunge undeva in jur de 80-90 ron/kg..deci...probabil ca prin si carp zoom dar nu intr-un ritm sustinut...si nu pe o perioada mai mare 24h...parerea mea

Avatar utilizator
udvarhely
senior member
Mesaje: 488
Membru din: 11 Feb 2005 12:37
Localitate: odorhei

Mesaj de udvarhely » 18 Feb 2009 12:02

nu confundati Big carp nu e acelasi cu Carp expert,producatori cumpara ingredientele in cantitati mari+direct de la producator asta mai ieftineste bilele gata facute,eu nu zic ca se poate compara cu un home made dar i partide scurte face treaba

lucipetrescu
new member
Mesaje: 26
Membru din: 24 Iun 2008 16:19
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 18 Feb 2009 13:04

serbtudor scrie:haideti sa v intreb si eu ceva...ce faina de peste,ce lichide nutritive,ce arome,ce extracte naturale...intra la pretul 22,5 lei pe kg?cam nici unele sau cel putin nu de buna calitate...un home made bun,in care sa pui tot ce trebuie ajunge undeva in jur de 80-90 ron/kg..deci...probabil ca prin si carp zoom dar nu intr-un ritm sustinut...si nu pe o perioada mai mare 24h...parerea mea
Nu cred ca Carp Zoom contin faina de peste, nici faina de soia prea multa, (au 15% continut proteic), de fapt nici nu ma prea intereseaza.
Daca m-as duce la un concurs probabil ca as ajunge la 80-90 ron/kg, in rest poti sa faci un boiles relativ OK cu 25 lei
Exemple stupide:
1. HNV :lol:
0.5 kg LT94 6.5 lei
0.5 kg faina predigerata de peste 13.5 lei
Lichid nutritiv 5 lei
Aditivi 5 lei
Aroma decenta 5 lei
9-10 oua 5 lei
Total: 1,5 kg boiles 40 lei; 1kg boiles 27 lei

2. Bird food
0.3 kg CLO 4 lei
0.2 kg faina de alune tigrate 5 lei
0.1 kg faina de canepa 1 leu
0.1 kg Robin Red 7 lei
0.1 kg proteina din porumb 1.5 lei
0.1 kg faina de soia 0.5 lei
0.1 kg gris gratis, se fura din bucatarie
50 ml minamino 8.5 lei
50 ml extract de alune tigrate 4.5 lei
Aroma(daca mai trebuie) 5 lei
9 oua 5 lei
Total 1,5 kg boiles 42 lei; 1kg 28 lei

Nu am dat retete de boiles, doar spun ca in jur de 25 lei poti sa faci boilesuri home made acceptabile cu componente calitative, arome si aditivi acceptabili.
Daca as vrea sa fac doar un transportor de aroma, cum e dupa opinia mea subiectiva si personala Carp Zoom, si as folosi lichide nutritive, arome si aditivi de la Carp Zoom as face un kg de boiles cu 6-7 lei, la fel de bun sau mai bun. Probabil ca firma il produce pe la 3-4 lei/kg
De ce am inceput sa scriu pe acest topic? Pentru ca la 23 ron /kg sau 6 euro/kg(cu cat le-am cumparat le-am eu in primavara trecuta) ma asteptam la altceva si nu sunt de acord cu "la pretul asta ce mai vrei?". Daca firma ar investi 6 ron in ingrediente ar putea scoate, zic eu, un boiles decent la pretul de 23 ron.
Concluzia: Carp Zoom mi se pare un boiles indecent de scump! :idea:

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 18 Feb 2009 13:05

La preturi de 18-25lei/kg,eu zic ca merita incercate si bilele ieftine.Eu o sa incerc la primavara bile din astea si sunt aproape sigur ca va baga botul vre-un crap,doi.
Am citit mai sus o reteta interesanta cu mamaliga+alte bunatati.Foarte interesanta idea.Am sa-ncerc si acea reteta,-> sunt convins ca este una prinzatoare.
O sa incerc si cu mamaliga+mix ieftin+groundbait+porumb conserva macinat,...sa vedem ce iasa. 8)
Nu trebuie neglijate nici bilele ieftine,ca n-ai de unde sa stii cum va reactiona pestele.Crapul se prinde si la porumb uscat si la coaja de paine si la Frolic deci dece sa nu se prinda si la boillies Carp Zoom sau altele ieftine.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 18 Feb 2009 14:46

Eu as proceda in felul urmator ......decat 2 kg de Carp Zoom mai bine unul de Techni Spice de la Nutra.
In trecut ( 2006 ) am pescuit si cu bile Carp Expert erau vreo 11 lei kg pe o balta unde eram singurul ce dadea la bile ........am prins .......dar sunt curios ce prindeam daca aveam in stanga si in dreapta pescari ce ar fi dat cu SBS sau Dynamite spre exemplu , probabil canci...... asta din din experientele ce au urmat .
Powered by two rods

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 18 Feb 2009 15:00

Cea mai reusita partida din viata mea am avut-o cu bile shakespear de 20 lei kg......nu mi s-a mai repetat experienta, dar DA, se poate prinde cu bile ieftine
><)))°>-------- Dani

Scrie răspuns