Bile ieftine

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
lucim23
member
Mesaje: 278
Membru din: 16 Apr 2008 16:25
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Bile ieftine

Mesaj de lucim23 » 16 Feb 2009 11:57

salutare la toata lumea, prima data tin sa mentionez ca prin acest post nu vreau sa fa reclama sau anti-reclama nimanui, sunt doar curios de raspunsuri si rezultate.................
a folosit cineva bilele de la carp expert sau carp zoom si daca da, cu ce rezultate???
multumesc
Dam o ........."Bila" ?

Avatar utilizator
cristian_m
member
Mesaje: 118
Membru din: 02 Sep 2008 16:41
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cristian_m » 16 Feb 2009 13:06

Am vazut cum un foarte cunoscut pescar de pe la noi folosea la concursul din primavara de pe M.V.2, la 2 lansete, boilesuri de la Big Carp. Paradoxal este ca a si prins cu ele. Aste sunt:
http://www.totalfishing.ro/boilies-base ... -3589.html
Sincer, nu mi-a venit sa cred. Initial, am crezut ca tine la vedere o punga "de ochii lumii" dar, cand a inceput sa si nadeasca cu ele, si a si prins, am vazut ca e treaba serioasa.

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 16 Feb 2009 15:05

Foarte bune bre, si eu am luat de la totalfishing...vezi ca inca mai e reducere cred. Ce, crezi ca musiu' crapu se uita la ce scrie pe punga si apoi papa?! Papa orice, vezi de treaba. Ori fi unele boilesuri mai bune, nu zic nu, insa si cu astea prinzi...de papa sa fie si sa fie si peste care sa puna botu', evident...ca prinzi ! :lol:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 16 Feb 2009 21:09

pai nu doar nutra sau sbs etc prind peste, ci si astea mai ieftine. exista, bineinteles diferente, dar cel putin pentru partide mai scurte, mai ales dipuite, sunt bile cu rezultate bunicele. nu am vazut pe cele de la carp zoom, dar aromele pentru ground bait, desi atractive la pret, au un miros de chimicale naspa rau. de la carp expert, tot ce am folosit a fost mai bun decat orice produs similar concurenc (porumb, spartura de seminte, porumb plus canepa plus vanilie, etc)
eu vreau sa le incerc pe cele de la van den einde anul asta, destul de ieftine si am vazut ca multe produse pt nada marca asta se vand bine. deja am luat cate ceva de la ei si prima impresie e favorabila

lucipetrescu
new member
Mesaje: 26
Membru din: 24 Iun 2008 16:19
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 17 Feb 2009 20:28

La prima iesire din viata mea la Livada am cumparat boiliesuri Carp Zoom. Am mers pe varianta ieftin si mult. Cand am deschis punga pe mine personal m-au dezgustat boilesurile astea. Pareau facute faina de grau si soia, indulcitor+aroma super artificiala de guma de mestecat. Au prins ceva cteno. A mai ramas o punga care am aruncat-o in Dunare si prietenul meu a prins un crap(nu mai tin minte daca in carlig avea tot Zoom). Cert este ca a doua zi am gasit cateva printre pietrele de la mal si erau asa de moi ca si biscuitii inmuiati.
Ce sa zic...
1. La cum arata si referitor la compozitie(15%proteina) nu mi se par ieftine deloc.
2. Nu stau mai mult de cateva ore pe rig (se inmoaie si sunt mancate de albitura, pureci de balta :lol: etc)
3. Prin faptul ca se inmoaie, s-ar putea sa fie prinzatoare in anumite situatii
4. In afara de faptul ca nu sunt perisabile in timp, personal nu vad nici o diferenta intre bile de mamaliga aromata si boilesurile Carp Zoom. Daca as avea de ales le-as folosi pe primele
Ceea ce am scris este o parere subiectiva a unui pescar incepator. Nu se bazeaza pe experimente concrete, tot ce-i posibil sa nu am dreptate.
In legatura cu pretul de 18 lei punga de 800 g, nu cred ca se pot numi chiar ieftine. Vine 22,5 lei pe kg in timp ce pe la 30 lei pe kg gasesti Dynamite, SBS etc. Nu zic ca nu s-ar putea pe o anumita balta sa manance in anumite perioade mai bine la Carp Zoom decat la altele dar cred ca doar accidental si nu pe termen lung.

Avatar utilizator
Luci_Stan
member
Mesaje: 205
Membru din: 03 Ian 2009 17:15
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Luci_Stan » 17 Feb 2009 20:32

decat sa dau cu Carp-Zoom, mai bine dau la porumb :D

lucipetrescu
new member
Mesaje: 26
Membru din: 24 Iun 2008 16:19
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 17 Feb 2009 20:46

Luci_Stan scrie:decat sa dau cu Carp-Zoom, mai bine dau la porumb :D
Perfect de acord cu tine, Luci ;-)
Da auzi aici teorie... cica Carp Zoom-ul are BD-Effect lol
"Boilies de calitate exceptionala, ideal pentru hranire.
BD-Effect ( "Boilies Dependent Effect" - efect de dependenta de boilies) prin intermediul ingredientului activ irezistibil, momeste si obisnuieste pestii, facandu-i dependenti."
Poate noi om fi mai marginiti :shock:
Daca imi spune cineva care-i "ingredientul activ irezistibil" dau o bere si ii cumpar o punga de Carp Zoom :bere:
Ultima oară modificat 17 Feb 2009 20:52 de către lucipetrescu, modificat 1 dată în total.

popica
junior member
Mesaje: 84
Membru din: 08 Ian 2008 14:23
Localitate: oradea

Mesaj de popica » 17 Feb 2009 20:51

sincer...acu doi ani am prins pe Livada cu ,C.Zoom 20 tutti fr.!si interesant in paptide scurte de 12h,(eram pe la inceput in carpfishing) aveam 4-5 trasaturi si 3-4 crapi scosi!nu am mai fol. de atunci dar....
Fire intinse!

Avatar utilizator
Luci_Stan
member
Mesaje: 205
Membru din: 03 Ian 2009 17:15
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Luci_Stan » 17 Feb 2009 20:54

or fi bagat ceva "coca sau heroina" in ele cand le-au facut.
de vazut le-am vazut dar n-as pescui cu ele nici mort.
Niste amici de-ai mei au pescuit cu ele pe Sacel dar eu nu am vazut sa scoata peste cu ele. ce mai fra? sunt trompeta :!:

Avatar utilizator
Luci_Stan
member
Mesaje: 205
Membru din: 03 Ian 2009 17:15
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Luci_Stan » 17 Feb 2009 21:03

Ca sa nu starnesc anumite polemici visavi de ce am declarat mai sus ,tin sa precizez ca asta este parerea mea si numai a mea ;-)

Scrie răspuns