nadire cu porumb congelat

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 23 Aug 2004 19:54

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 23 Aug 2004 21:22

Ce s-a intimplat Val ? Ai ramas si tu mut? :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 23 Aug 2004 21:34

cred ca radea in hohote :D :D :D :D :D :D
Nu face ce nu-ti place!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 23 Aug 2004 21:35

Nu comentez - ca iar ma injura lumea .

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 24 Aug 2004 09:15

De ce val sa nu comentezi? Toate comentarii astea nu sunt rautacioase, sint din dorinta de a atrage atentia asupra greselilor si de a folosi tehnica de pescuit cit mai corect.

ghya
new member
Mesaje: 5
Membru din: 14 Oct 2003 22:07

Mesaj de ghya » 17 Sep 2004 19:36

Pentru CORNEL ROSIORU:
1.pe suprafata apei nu va pluti nici o "barcuta de plastic" din simplul motiv ca dupa congelare calupul este scos din paharul de plastic, am explicat asta chiar la inceput dar vad ca nu citesti cu atentie
2.in al doilea rand nu va pluti nici o gheata pentru ca ea contine mai mult porumb , dar daca vrei sa ai mai multa gheata decat porumb atunci adauga pietris.
3 este o metoda ecologica pt ca nu folosesti plumb
4 in locul paharului de plastic poti folosii orice doresti, si in cantitatea pe care o doresti inclusiv cea pt lanseta ta de 3 lb
5 metoda respectiva este de pe un forum italian, asa ca nu am descoperit noi nici o roata

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 18 Sep 2004 10:25

Oricum ar fi eu zic ca este prea complicat,cred ca mai bine folosesti punga sau saculet solubil.
Mi se pare o Prostie!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 18 Sep 2004 14:05

@ghya

Insisti pe o tema moarta . Porombul tau congelat - folosit in loc de plumb culisant - nu te supara - e o prostie . Plumbul ( pe care tu il inlocuiesti ) are rol nu numai in aruncare - ci si in inteparea sau autointeparea pestelui . Nu vad cum ai putea sa intepi corect un peste care va pleca numai cu firul si cu carligul - fara ca nimic sa tensioneze firul ! Pescarii experimentati si care au ajuns sa aiba scule de calitate - incearca sa pescuiasca cu plumbi cit mai grei - pentru a realiza autointeparea pestelui si dupa aceea o intepare decisiva cit mai corecta . Varianta propusa de tine , presupune ca dupa 5-10 minute - timp in care acel "plumbaj" de porumb congelat se topeste si se desprinde de fir, sa dispara !
Din punctul meu de vedere e o discutie stearpa , fara finalitate practica .
Am mai auzit si alte discutii gen - starlet atasat de plumb ca sa vada pestele unde e momeala , boilies fosforescent , etc - si consider ca si ideea ta face parte din seria inovatiilor fara finalitate practica .

PS - cred ca ce ai citit tu se referea la folosirea unor astfel de bombe de nada congelata - suplimentar atasate plumbului - si care puteau inlocui la o adica o punga solubila . In acest caz - este posibil sa mearga - dar nu vad ce rost are sa congelezi nada in loc sa o folosesti ca atare intr-o punga solubila ???? Nu e pretul asa mare la o punga solubila ca sa justifice exhibitionisme de acest gen !

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 18 Sep 2004 20:27

Val iti dau perfecta dreptate...mai ales la folosirea de plumbi grei.....
Unde sa mai punem ca dupa ce porumbul sa dezghetat nu mai exista o prezentare buna a nadei...
Pt mine prezentarea nadei este totusi o prioritate...

Scrie răspuns