Boiles in dip de feromon

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Florin_M
member
Mesaje: 146
Membru din: 10 Sep 2008 18:44
Localitate: Bucuresti

Boiles in dip de feromon

Mesaj de Florin_M » 02 Mar 2009 21:03

Intrebare!! Ce eficienta are boiles-ul dipuit in feromon?

Avatar utilizator
Florin_M
member
Mesaje: 146
Membru din: 10 Sep 2008 18:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Florin_M » 02 Mar 2009 21:06

Am uitat sa specific; Eu am folosit boabe de porumb pe fit de par dipuite cu feromon si am avut capturi frumoase pe anumite balti

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 02 Mar 2009 21:23

Citeam undeva ca este o metoda care se practica in perioada depunerii icrelor !
Am inteles ca inclusiv in cadrul unor concursuri din acea perioada de depunere a icrelor,s-a prins binisor(peste medie)si daca nu ma insel a fost pe Peris acum 2-3 ani !
Informatiile le am de la un amic care a participat la acel concurs !
Practica , pe balta se face!!!

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 02 Mar 2009 22:14

[quote="radumatica"]Citeam undeva ca este o metoda care se practica in perioada depunerii icrelor !
Am inteles ca inclusiv in cadrul unor concursuri din acea perioada de depunere a icrelor,s-a prins binisor(peste medie)si daca nu ma insel a fost pe Peris acum 2-3 ani !
Informatiile le am de la un amic care a participat la acel concurs ![/quote
NU ESTE INTERZIS DE NICI O LEGE PESCUITUL CU FEROMONI/??????NICI CHIAR LA CONCURSURI?????? :oops:

Avatar utilizator
boje
member
Mesaje: 138
Membru din: 17 Mai 2005 08:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de boje » 06 Mar 2009 09:15

Florin_Murgeanu scrie:Am uitat sa specific; Eu am folosit boabe de porumb pe fit de par dipuite cu feromon si am avut capturi frumoase pe anumite balti
Sa traiesti Florine!

In ce perioada ? Tot anul sau primavara?
Te intreb pt ca si eu am prins bine cu puturosenie d'asta , insa numai primavara si numai la boabe.
Traiasca mama pestilor!

Avatar utilizator
Florin_M
member
Mesaje: 146
Membru din: 10 Sep 2008 18:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Florin_M » 06 Mar 2009 11:16

Sa traiesti nea Boje. Da, la primavara ma refer si eu!! Dau un exempul f concludent; Eram pe benga, am inceput sa dau pe la ora 6 la peste, (la porumb fara feromon).. in jur de ora 9, daca am vazut ca nu trage nimic, am turnat cateva picaturi in mixul de momitor si am aruncat 2 lansete pe porumb si 2 pe boiles, dipuite cu feromon atat porumbul cat si boiles-ul. Nu stiu daca a durat 5-10 minute de cand le-am aruncat, ca au si inceput capturile. Nu stiu dar cred ca pana la ora 13 am scos pe saltea, peste 20 de bucati. Vecinii din dreapta mea, pe la ora 12 vazand ca nu au luat nimic, au venit la mine si m-au intrebat la ce dau . Le-am aratat fiola de feromon, i-am invatat sa faca exact ce am facut si eu si au inceput si ei sa prinda unul dupa altul. Cred ca exista o explicatie si cred ca feromonul are un mare impact primavara asupra la mustacios

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 06 Mar 2009 12:55

filica scrie:
radumatica scrie:Citeam undeva ca este o metoda care se practica in perioada depunerii icrelor !
Am inteles ca inclusiv in cadrul unor concursuri din acea perioada de depunere a icrelor,s-a prins binisor(peste medie)si daca nu ma insel a fost pe Peris acum 2-3 ani !
Informatiile le am de la un amic care a participat la acel concurs ![/quote
NU ESTE INTERZIS DE NICI O LEGE PESCUITUL CU FEROMONI/??????NICI CHIAR LA CONCURSURI?????? :oops:
Deocamdata nu stiu sa fie interzis !
Are rol de atractant...nu???
Atata vreme cat nu dauneaza pestilor si avand rol de atractant nu vad de ce ar fi interzis,mai ales ca in regulamentele celor mai multe concursuri sunt prevederi clare care se refera doar la momeala animala,care este interzisa,etc.etc.
Sunt de asemenea concursuri unde nu este voie sa nadesti cu porumb,dar poti dipui niste bile intr-o solutie de feromoni !
Practica , pe balta se face!!!

Scrie răspuns