ce parere aveti de aceasta nada

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
alex24
senior member
Mesaje: 401
Membru din: 29 Ian 2009 14:58
Localitate: bucuresti

ce parere aveti de aceasta nada

Mesaj de alex24 » 13 Mar 2009 16:32

as incerca sa imi fac o nada pentru ten si crap cu care sa ma duc in aprilie
canepa macinata, spartura de porumb ,(uruiala)de lucerna grau oparit ,bird food, atata ma duce capu :oops: imi puteti da idei pentru a imbunatati "reteta" multumesc anticipat
tin sa precizez ca partida de pescuit o sa fie pe cercani-greaca

Avatar utilizator
cristian_m
member
Mesaje: 118
Membru din: 02 Sep 2008 16:41
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cristian_m » 13 Mar 2009 16:50

Dupa parerea mea, mai bine te-ai orienta pe nada doar de crap pt. ca este cam greu sa prinzi ten in aprilie.

serbtudor
junior member
Mesaje: 71
Membru din: 14 Dec 2008 14:52

Mesaj de serbtudor » 13 Mar 2009 17:46

la cum se prezinta vremea...as spune chiar imposibil cu tenul...

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 13 Mar 2009 21:36

Eii ! E o intrebare care mi-a fost rusine sa o pun , sa nu rada ceilalti mai stiutori . Dar daca ai adus vorba , de ce prind ten numai vara pe caldura ?
Nu e foame ? Cu ce se hraneste el pana atunci ? Porumbul fiert si fermentat , boabele de porumb cu aroma de trestie au dat rezultete bune . Vara .
Pe apa rece ( februarie , martor si sotia ) , un localnic a scos un ten de 11 kg pe lapovita . N-a vrut sa spuna la ce .
Totusi ce mananca pe apa rece ?

R@ul
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 12 Mar 2009 22:43
Localitate: Cluj

Mesaj de R@ul » 13 Mar 2009 23:32

in perioada rece,chiar si aprilie la ten am avut rezultate la porumb cu aroma de usturoi ori tinut o perioada mai lunga de timp in tuica de prune.eu zic ca si in perioada rece mananca dar mai putin ca si in lunile calduroase de vara.
Florincj,unde ai gasit aroma de trestie?sau ai preparato tu acasa din trestie?
Respecte!

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 14 Mar 2009 01:21

Cred ca depinde si de densitatea de crap/ten din balta respectiva.
Oricum suna bine o combinatie: usturoi + menta + alcool(tuica).
<*))))))><{

Avatar utilizator
silviu_ms
senior member
Mesaje: 371
Membru din: 07 Apr 2008 09:45

Mesaj de silviu_ms » 14 Mar 2009 13:38

usturoi,menta,anason,trestie sunt ok pentru ten dar totusi inca nu e perioada pentru asa ceva deoarece ctenul devine activ in perioadele cele mai calde ale anului intre iunie-septembrie deci mai bine e acum sa te orientezi catre crap iar la vara pe canicula cand apa in balti o sa fiarba la propriu :D :mrgreen: sa dai exclusiv dupa ten...eu am prins foarte bine ten noaptea la porumb uscat fara aroma sau aroma de miere sau capsuna......
fir intins ;-)

Avatar utilizator
silviu_ms
senior member
Mesaje: 371
Membru din: 07 Apr 2008 09:45

Mesaj de silviu_ms » 14 Mar 2009 13:41

cat despre nada trebuie sa ai ceva in componenta ei care sa lucreze pe "verticala"...adauga la ce ai scris tu acolo faina de orez, gris sau pesmet sau ce crezi tu de cuvinta ca se disperseaza si tulbura apa cat mai mult 8)

alex24
senior member
Mesaje: 401
Membru din: 29 Ian 2009 14:58
Localitate: bucuresti

Mesaj de alex24 » 14 Mar 2009 14:07

silviu_ms scrie:cat despre nada trebuie sa ai ceva in componenta ei care sa lucreze pe "verticala"...adauga la ce ai scris tu acolo faina de orez, gris sau pesmet sau ce crezi tu de cuvinta ca se disperseaza si tulbura apa cat mai mult 8)

am bagat la cap :!: :idea: :idea: mai astept alte sugesti multumesc

Scrie răspuns