Caseina

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Caseina

Mesaj de caaron » 21 Aug 2004 13:45

Ce imi puteti spune despre utilizarea caseinei? As dori sa o introduc in reteta mea pe baza de faina de peste si bird food . Nu vreau sa incerc o combinatie de HNV , urmaresc mai mult realizarea unei duritati si a unei solubilitati oarecum controlate a boiliesurilor. Initial m-am orientat spre Nutrapro de la Nutrabaits, cu toate ca asta e pe baza de lactalbumina,dar cum nu am gasit m-am gandit ca ar merge si caseina(poate am gresit!). Acum poate ma veti intreba daca e caseinat de calciu, de sodiu , acid casein sau vreo alta derivata asemanatoare. Nu o sa va pot lamuri pt ca nu stiu (sau deocamdata nu stiu, astept rasp de la Dl Pavlovici).
Oricum orice lamurire cu privire la caseina (si niste posibile retete daca se poate) mi-ar fi de folos. Multumesc!
PS: Reteta pe care o folosesc acum e urmatoarea:
150 g faina de peste
200 g faina de soia
300 g gris
50 g faina orez
200 g birdfood
50 g robin red
50 g lapte praf www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:09 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 22 Aug 2004 09:15

eu la o reteta asemenatoare cu a ta folosesc 10% caseina de sodiu pentru boiliesurile de carlig si 15% caseina de calciu pentru boiliesurile de nada.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Sharky
member
Mesaje: 149
Membru din: 30 Sep 2003 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky » 22 Aug 2004 10:14

De ce caseina de sodiu pt cele de carlig si de calciu pt nadit?
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro
Carping Club

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 22 Aug 2004 10:26

caseina de sodiu este foarte usoara si tinde sa faca boiliesurile neutre sau chiar plutitoare pe cand cea de calciu este mai grea si nu afecteaza greutatea boiliesurilor.

ps chiar mi-ai dat o idee si voi incepe un nou totpic legat de acest subiect.
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns