dupa ce faceti coca ....

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dan Petre
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 13 Sep 2003 03:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Petre » 23 Aug 2004 16:17

Aceeasi problema cu coca rece am intampinat-o si eu dar s-a remediat rapid.Am inlocuit pistolul cu o masina de tocat carne electrica la care am adaptat varfuri de pistol.acum carnaciorii au devenit floare la ureche.
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 23 Aug 2004 16:29

@Dan Petre (Sharky):

Sa-ti dea Dumenzeu sanatate! ca si Val:
Val Pangica jr scrie:... facutul carnatilor cu pistolul te scoate din circuit - coca fiind rece - iese greu din pistol si faci muschi ...
Acum ma duc sa-mi cumpar una!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 23 Aug 2004 16:36

Am vazut si eu un dispozitiv electric de facut carnati de coca - dar avea un pret de iti ingheta inima . Mai bine ma sparg la mina si economisesc banii de sala de fittnes ( nu ca a-si mai avea nevoie :lol: :lol: - ca se termina masurile la 56 la haine ) :lol: :lol:

Avatar utilizator
Dan Petre
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 13 Sep 2003 03:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Petre » 23 Aug 2004 16:43

In metro gasesti o asemenea masina de la 1.5milioane in sus.
Am vazut si eu la un moment dat intr-un magazin de pescuit un robot de bucatarie care era sugerat pt carnatit dar pretul te baga in sperieti intradevar(parca vreo 18 mil daca mi-amintesc bine)
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 23 Aug 2004 17:00

De ce nu incercati o masina de bagat carnea de carnat in mate, acelea de se folosesc la taiatul porcului la tara. Sunt si in comert la preturi accesibile ( acu' o luna am vazut in vitrina unui mag. de metalo-chimice una la vreo 300.000, nu mai stiu exact). Au mai multe stuturi de dimensiuni diferite (in diametru). Un caston de 1kg de coca il dai gata din 2 masini umplute (cateva minute).

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 25 Aug 2004 01:56

Patabum imi cer scuze: ma gandeam la oua batute, arome, atractanti si asa mi-a iesit! Cred ca de fapt vroiam sa ma refer la pusul apei la fiert, de adus masa de rulat, psitolul si tot restul (farfurii, castroane, spatula.etc :D :D )
Iliuta pai nu ma deranjeaza prea tare, dar chestia e ca dupa ce coca se mai incalzeste uleiul incepe sa iasa la suprafata! Nu stiu daca ma intelegi ce vreu sa spun. Cat e rece coca, uleiul e mai vascos, si coca e tocmai buna de rulat. Cand mai creste temp, coca se inmoaie. Daca nu mai adaug ulei cand o scot de la frigider, nu se ruleaza bine, se rupe.
O sa incerc data viitoare sa o mai la frigider, cateva ore. Poate de data asta e mai bine, ca am mai schimbat si cate ceva pe la reteta. www.xxx.ro/crap
Ultima oară modificat 25 Sep 2012 13:14 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Re: dupa ce faceti coca ....

Mesaj de Musaro Adriano » 26 Aug 2004 23:45

[quote="Iliuta Goean"]dupa ce faceti coca pentru boilies va apucati imediat de rulat?

adriano spune sa o pui la frigider o ora, mie mi se pare putin, am observat ca daca o las de seara pana dimineata in frigider devine mult mai usor de prelucrat, mi se pare ca se inmoaie mult mai bine toate fainurile si particulele din compozitie si coca sta mult mai legata atunci cand o rulez, si parca si gusturile si mirosurile se amesteca mult mai bine dar...

... poate dauna cu ceva acest lucru?

DA, ti se rupe carnatul pentru ca este prea uscat cand faci carnat cu pistol! :lol: :lol: :lol:

ps. daca folosesti ulei in mix pot sa il ti in frigider si o septmana ca nu se intempla nimic pentru ca cum stii ulei indepartasa timpuri de fermentare si incetinasa procesul de mucegaire. eu il tin in frigider o ora pentru ca retete pe care le am dat au timpul si procent de absorbirea care dupa o ora este suficient si cum stii diferite feluri de mixuri au diferite comportmente la contact cu parte lichida datorita grasimilor si ingredientelor in continutul lor.
numai bine

Scrie răspuns