NADIRE CU BULGARI

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
claudiudnl
new member
Mesaje: 14
Membru din: 17 Feb 2009 03:00
Localitate: baia mare

Mesaj de claudiudnl » 18 Feb 2010 18:58

Stie careva unde as putea gasi o lopata de nadire ce se poate atasa la manerul de la minciog.Si cam la ce distanta pot nadi cu ea.Multumesc

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 18 Feb 2010 19:45

claudiudnl scrie:Stie careva unde as putea gasi o lopata de nadire ce se poate atasa la manerul de la minciog.Si cam la ce distanta pot nadi cu ea.Multumesc
uite aici : http://www.totalfishing.ro/lopatica-pen ... -9134.html
Atasata pe o coada de minciog de 1,8 m, poti sa nadesti la max 50 m cu ceva indemanare. Sa ai spor...

claudiudnl
new member
Mesaje: 14
Membru din: 17 Feb 2009 03:00
Localitate: baia mare

Mesaj de claudiudnl » 18 Feb 2010 20:22

Multumesc mult.Mi se pare cam putin 50 de metri.Se potriveste oare la coada de minciog de la senzor lux?

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 18 Feb 2010 20:32

claudiudnl scrie:Multumesc mult.Mi se pare cam putin 50 de metri.Se potriveste oare la coada de minciog de la senzor lux?

iti zic din experienta ca nu arunci mai mult de 50 m cu lopata. daca vrei sa dai peste 50 m foloseste catapulta pentru nadire. ( vezi postarile din acest topic )
Din cate stiu, coada de la minciogul Senzor Lux tot 1,8 m are. Cam asta este masura standard la o coada de minciog pt. crap.

claudiudnl
new member
Mesaje: 14
Membru din: 17 Feb 2009 03:00
Localitate: baia mare

Mesaj de claudiudnl » 18 Feb 2010 20:38

Am si catapulte si rachete si bastoane si prastii dar ma gandeam ca ar merge mai repede cu o lopata de genu din moment ce nu trebuie mulinat si alte chestii.Ma refeream daca se potriveste oare pe filetul de la coada de minciog senzor fiindca nu cred ca is marimi standardizate

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 18 Feb 2010 20:52

claudiudnl scrie:Am si catapulte si rachete si bastoane si prastii dar ma gandeam ca ar merge mai repede cu o lopata de genu din moment ce nu trebuie mulinat si alte chestii.Ma refeream daca se potriveste oare pe filetul de la coada de minciog senzor fiindca nu cred ca is marimi standardizate
normal ar trebui sa se potriveasca . si totusi sint standard.si acelas filet cu cel de la avertizori.
cine gaseste greseli de ortografie poate sa le pastreze

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 18 Feb 2010 21:29

florinw scrie:
claudiudnl scrie:Am si catapulte si rachete si bastoane si prastii dar ma gandeam ca ar merge mai repede cu o lopata de genu din moment ce nu trebuie mulinat si alte chestii.Ma refeream daca se potriveste oare pe filetul de la coada de minciog senzor fiindca nu cred ca is marimi standardizate
normal ar trebui sa se potriveasca . si totusi sint standard.si acelas filet cu cel de la avertizori.
da, toate filetele sunt standard cu pas de 9/5
daca folosesti catapulta nu mulinezi mult ca la racheta. la catapulta mulinezi maxim 6 metri.

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 18 Feb 2010 21:54

si nu vei reusi niciodata sa arunci la fel de departe ca si cu catapulta

ReMuS L
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 24 Ian 2009 19:39
Localitate: Satu Mare

Mesaj de ReMuS L » 18 Feb 2010 22:19

marian_popescu23 scrie:si nu vei reusi niciodata sa arunci la fel de departe ca si cu catapulta
Adevarat, dar daca cauti o modalitate de nadire rapida si mai ales precisa, si nu ai nevoie sa nadesti mai departe de 50-60, lopata este perfecta. Cu lopata nadesti de 2 ori mai repede(zic si eu asa, aproximativ, daca nu de 3 ori) aceeasi cantitate de nada ca , cu catapulta.
P.S. Eu personal sunt pro catapulta, la "lopata" nu ma prea pricep, dar am un prieten aici in SM care e profesor la lopata :D , nadeste precis si rapid cu ea la vreo 70 -80 metrii

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 18 Feb 2010 22:29

ReMuS L scrie:
marian_popescu23 scrie:si nu vei reusi niciodata sa arunci la fel de departe ca si cu catapulta
Adevarat, dar daca cauti o modalitate de nadire rapida si mai ales precisa, si nu ai nevoie sa nadesti mai departe de 50-60, lopata este perfecta. Cu lopata nadesti de 2 ori mai repede(zic si eu asa, aproximativ, daca nu de 3 ori) aceeasi cantitate de nada ca , cu catapulta.
P.S. Eu personal sunt pro catapulta, la "lopata" nu ma prea pricep, dar am un prieten aici in SM care e profesor la lopata :D , nadeste precis si rapid cu ea la vreo 70 -80 metrii
daca arunca la 70-80 m cu lopata eu ii dau 5000 euro! :D

Scrie răspuns