Retete de nada si momeli

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 09 Sep 2004 16:43

Mixurile 50/50 se gasesc la aquamania si chiar asa scrie pe galeata.
Cornel Rosioru
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA.
www.crapmania.ro

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 09 Sep 2004 16:54

Mixurile 50/50 sunt mai usor de facut decat de gasit in magazin. Chiar nu merita sa le cumperi gata facute.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 09 Sep 2004 16:59

Nu cred ca a-si recomanda cuiva sa-si faca un mix 50-50% cind la Nutrabaits e cam 100.000 kg - mixul ala galben - care se gasea la punga de 5 kg si costa cam 580.000 lei . Totusi e Nutrabaits !! Cind vrei sa faci ceva special - atunci iti lasi imaginatia sa lucreze la mix - dar ca sa amesteci soia cu gris - si sa te coste 50.000 lei / kg si sa-ti para rau - mai bine il cumperi gata facut . Eu am vazut pungile astea de la Nutra si la Senzor si la Gipo . Recunosc ca la Aquamania nu am mai fost de mult . Poate s-or fi scumpit !!

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 09 Sep 2004 17:01

Intrebarea a fost pusa cu un scop. Cu putin timp inainte am intrebat intr-un magazin cu pretentii daca au un mix 50/50 si vanzatorul nu stia despre ce este vorba. Asa ca am vrut sa ma conving daca nu cumva am facut eu o prostie. Multumesc pentru raspunsuri. Am mai crescut in ochii mei :D
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 09 Sep 2004 17:12

Magazinul o fi fost cu pretentii, vinzatorul insa........... :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 09 Sep 2004 21:45

Si eu sunt convins ca mixurile cumparate sunt superioare celor home made(uneori), dar un mix banal de soia, gris si malai +un atractant si o aroma buna => un mix cu care prinzi peste si satisfactia este de n ori mai mare (pt. unii dintre noi)
Cand am vazut boiliesuri prima data pe piata si cand am aflat ca stau LANGA carlig, am zis .... nu frate.... asta este TEAPA.
Au devenit tot mai populare si atunci am incercat sa le intele...ingrediente rolul fiecaruia...etc. Prima data mi-am facut singur boiliesurile, am prins cu ele (dupa multe incercari nereusite) apoi am cumparat gata facute, mixuri..etc
Oricum, eu cred ca un rol f important si poate chiar mai mare il are atractantul si aditivul decat mixul de baza (parere mea) !

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

Mesaj de HackBv » 10 Sep 2004 13:05

Mah toate ca toate dar eu am o mica mare problema din 5 magazine cu articvole de pescuit care le stiam acuma nu mai este decat unu in Brasov ce drq se intampla in orasul asta ? chiar trebuie sa faci comanda in Bucuresti pt te miri ce prostie? Mi se pare aberant sa nu fie magazine cu articole de pescuit in Brasov! Ori cum poate se gandeste careva sa faca si aici un magazin cu tot ce trebuie , sa nu mai trebuiasca sa alergi in tot orasul ca sa iei de la unu nada de la unu mix...etc Sa iei de la unu singur tot .


Ori cum Fir intins e ultimul post pe ziua de astazi cred

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 10 Sep 2004 17:30

o recomandare pentru toti brasovenii,
in sacele este un magazin de articole de pescuit foarte bine aprovizionat si nu este departe de voi, stiu ca foarte multi brasoveni merg acolo pentru ca oferta este foarte mare si preturile foarte bune.
Nu face ce nu-ti place!

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 12 Sep 2004 16:02

1. Dle Cornel , unul dintre lucrurile pe care vi le-as putea reprosa (nu vreau sa o luati ca pe un afront personal, pt ca va respect enorm) este ca am vb cu d-voastra in primavara si v-am intrebat despre pescuitul la crap, ca nou intrat in bransa ce ma aflam. Cand am terminat discutia mai aveam putin si plangeam , gandindu-ma la suma pe care trebuia sa o cheltuiesc dupa prezentarea d-voastra. Ganditiva ca pescuitul la crap este scump, dar poate fi facut de calitate (NU de nivel competitional) si cu alte costuri decat cele pe care le prezentati d-voastra, si nu numai. Inca o data sper sa nu va suparati pe mine!
2. Hack cel mai bine e sa iti stabilesti un target, adica cam ce urmaresti. Daca vrei boiliesuri de calitate si scule de xxx , trebuie sa te gandesti la costuri. Poti prinde crap si cu porumb, daca il prepari bine. Sculele chiar daca sunt de crap, le poti cumpara si la preturi destul de mici (eu am avut 4 bete DAM de 3,60 de calitate indoielnica, cumparate la mana a2 a cu 2 mil toate 4, cu care am scos peste frumos; adevarul e ca atunci cand am avut nevoie sa lansez la 100 de m cu plumb de 110 una dintre ele a cedat; dar trebuie sa te gandesti ca o lanseta buna pleaca de la 3 mil).
3. Cautati o balta pe care sa o pescuiesti frecvent si care sa aiba potential. Degeaba bagi bani in scule daca balta nu are peste. Incepi sa fi mai preocupat de cunoasterea locurilor si de tipicurile crapului din balta respectiva.
4. Pune accent pe consumabile (fire, ace, plumbi, accesoriile monturilor), sa fie de cat mai buna calitate. Si ai grija ca partea cu care ia contact pestele , montura, sa fie cat mai bine realizata. Nu te baga in monturi fanteziste pt inceput, ca nu are rost.
5. Daca vrei sa treci pe boilies, fao treptat. Incepi cu retete simple, incearca sa iei contact cu cei priceputi si vechi in domeniu de pe acest forum. Si mergi pe mana lor ca stiu ce spun (sau asa cred).Citeste tot ce poti si incearca sa filtrezi informatia prin filtrul bunului simt.
6. Respecta pestele, ca e mic sau mare, pt ca tot ce avem noi pescarii tine de peste.Oricat de mult peste ar avea o balta , nu e sac fara fund! Si nu privi cu ochi rai toata povestea asta cu catch & release sau cu pescuit ecologic, ca tuturor ne va fi mai bine daca o vom folosi.
Fir intins!

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

:)))

Mesaj de HackBv » 12 Sep 2004 17:48

Multumesc de sfaturi pana acuma si de informati pana acuma:))

Mai mult ce pot sa zic am venit de la pescuit acum 10 min dupa doua nopti ne dormite pe malul balti si sincer am fost cam dezamagit pt slaba reusita a partidei. Norocul meu a fost ca am dat peste cineva pe balta si mi-a zis anumite chesti despre balta cum ar fi ca mergi cam 70 metri de la mal si apa are adancimea sub un metru. In fine cu toate astea am reusit sa scot din balta 3 capturi una de 3 Kg si doua de 1,5 Kg si cum vam promis le-am dat drumu . Si dupa toate astea totusi am fost fericit ca pe malul pe care am fost nu a mai scos nimeni nimik inafara de acel domn care mi-a dat informatile dar el a scos foarte mult caras si un Crap la 2 Kg in rest nimeni nimik inafara de caras :)) multumita sfaturilor voastre am avut aceasta reusita pe un lac foarte slab pe care nu cred ca o sa ma mai duc. :))


Fir intins

Scrie răspuns