Retete de nada si momeli

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

Retete de nada si momeli

Mesaj de HackBv » 07 Sep 2004 12:49

Sincer nu pot sa ma laud ca sunt un foarte bun pescar la crap deoarece abea de toamna trecuta am inceput sa dau la crap.Pana acuma nu pescuiam decat peste rapitor si ceva caras dar rapitorul ma pasiona pana cand am ajuns undeva in Judetul Braila pe o balta undeva la vreo 30 Km de Braila numita Seaca si nu am avut in cotro pt ca nu exista decat foarte putin somn in acea balta si in rest crap caras novac si sangershi cate un salau ratacit sau chesti de genul acesta.In aceasta ipostura avand la dispozitzie o luna de zile de pescuit toata ziua pe acea balta am stat pe langa un prieten care se pricepea cat de cat la crap shi am inceput sa pescuiesc la crap am avut ceva capturi dar am avut ceva probleme cu scaparile crapului dar in rest totul bine anul acesta mam hotarat sa merg iarashi am ajuns pe aceeashi balta am stat doua luni de zile pe acea balta shi am inceput sa pescuiesc in primele zile nu sa atins crapul de momeala mea de nici o culoare der dupa cateva zile de momit locul am prins primele exemplare eu am mai multe probleme de fapt nu ma plang ca nu am prins dar ori ce exemplar mai mare de 2 Kg lam scapat unu singur la 4 Kg am reusit sa il scot pe mal fir gros rezistent carlige bune cu care pescuiesc si altzi care prind nu am intzeles de ce si parca nu ar fi de ajuns dupa un timp nu am mai avut nici pic de trasatura nu am intzeles de ce am folosit aceleasi metode ca la inceput dar nu a mai vrut am incercat si ceva nou dar tot nu a vrut.

pe scurt eu momesc locul numai cu momitoare nu folosesc prastie sau alte unelte de momit

iar in momitor puneam o mamaliga foarte tare dar nu scortzoasa care avea in ea boabe de porumb esenta de capsuni , anason ,canepa sau vanilie
foloseam o montura cu un carlig deasupra momitorului care sa bata undeva in momitor si doua carlige legate foarte in scurt sub momitor.

cine poate sa imi explice ce nu am facut bine.

si daca poate cineva sa imi dea si mie niste retete de nada si momeli de crap ca sunt incepator .a si apropo de boilie am avut cumparati de pe piatza si nu sa atins intr-o luna de zile nici macar o data.

va rog datimi un raspuns si niste retete de nada boilie si ce momeli mai folositi voi.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 07 Sep 2004 13:10

Inainte de a raspunde am si eu mai multe intrebari.
Ce faci cu pestele prins?
Care a fost cantitatea maxima prinsa la o partida in cele doua luni (in kg. nu in bucati).
Cate din postarile de pe acest forum ai citit? Nu te intreb de revista ALP, dar informatia de pe forum este gratis.
Si primul sfat RENUNTA LA DOUA CARLIGE :lol: si mai vorbim
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

:)))))

Mesaj de HackBv » 07 Sep 2004 14:13

Deci in cele aproape doua luni de zile am avut 146 Kg cu 5 lansete
cea mai mare bucata care am reusit sa o scot a fost de 3 Kg iar restu de la 1 Kg in sus ce am facut cu pestele am mancat cat am stat acolo si am facut shi eu niste peste uscat si ceva marinata pe iarna iar restu am dat prietenilor si neamurilor acuma imi spui si mie mai multe despre crap de citit am citit o parte din forum dar mai am destul :)) ce sa zic daca ma ajuta cineva si pe mine sa inteleg ce trebuie facut pt a prinde crap as fi multumit :)

a si de ce spui sa renunt la cele doua carlige de pe fund ca am prins ceva capturi si la ele dar totusi cele mai frumoase la carligul de deasupra le-am prins nu am putut sa imi explic ori cum mai astept sa mai invat de la unu si de la altu si eu despre crap ca a inceput sa imi puna nervi la incercare stiind ca am prins salau si somn mult mai mare de 3 Kg :)

dwarf
new member
Mesaje: 15
Membru din: 07 Sep 2004 14:17

Mesaj de dwarf » 07 Sep 2004 14:26

Renunta la a mai pescuii cu 2 carlige - pentru ca la crap mare oricind cel liber , dintre ele , se poate agata de ceva de pe fundul baltii si nu vei mai putea scoate pestele .
Incearca sa nadesti si altfel decit cu momitor - exista prastii , rachete , etc . Incearca sa faci un pat de nada cit mai restrins - pe care sa pui porumb , cinepa , ovaz , pellete , etc . Renunta la mamaliga pentru momitor - si incearca sa faci o pasta din nada praf - pasta pe care eu o fac fara apa - ci numai cu uleiuri , atractanti , aditivi , etc . De mult eori iese mai tare si mai lipicioasa decit mamaliga . Poti pescuii pe patul asta de nada si cu porumb si cu boilies .
Daca iti place stilul asta cu momitor - cauta niste momitoare FOX - lestate - care sigur se vor aseza in apa mereu pe aceeasi parte - si agata carligul in planul opus plumbajului . In felul asta nu vei mai avea nevoie de mai multe carlige - si vei fii sigur ca montura ta nu este in namol .
In cazul incare vei da de niste boilesuri in care ai incredere - pune pe patul de nadire si 1- 2kg de boilies sau spartura de boilies .
Fir Intins

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 07 Sep 2004 14:44

Incearca sa intelegi in primul rand ce inseamna pescuitul la crap.
La greutatea de 1 kg nu este crap este ciortan si locul lui este in apa nu in juvelnic :evil: .
Un pescar de crap cauta in primul rand recordul (pe ala mare) iar ca un crap sa ajunga la 8 kg sau 20, sau (vise) 30 are nevoie de ani buni. Daca vrei crap pentru marinata, pentru uscare sau pentru rude sfatul meu este sa te duci frumos la Metro si sa il cumperi.
La greutatea pe care ai precizat-o (sa spunem in medie de 1,5 - 2 kg) inseamna ca ai scos din apa cel putin 70 de crapi. Poate nu au mai ramas crapi in balta. :evil:
Eu nu am spus sa renunti la carligele de jos, am incercat sa iti sugerez sa renunti la bomba caci asa se numeste "montura" pe care o folosesti. Spune de cate ori ai prins doi pesti la aceias lmontura simultan (cu exceptia stavrizilor la taparina) si de cate ori pestele scos la mal era ranit inutil de carligele libere? Analizeaza de cate ori unul din carligele libere s-a agatat si ai pierdut linia si pestele in acelas timp.
Eu personal nu iti voi raspunde la intrebari (si sper ca nici altii sa nu o faca) din simplul motiv ca vreau ca si nepotii mei sa poata pescui crap si nu sa il admire inreviste. :evil:
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Re: :)))))

Mesaj de fbolocan » 07 Sep 2004 14:47

HackBv scrie:Deci in cele aproape doua luni de zile am avut 146 Kg cu 5 lansete
cea mai mare bucata care am reusit sa o scot a fost de 3 Kg iar restu de la 1 Kg in sus ce am facut cu pestele am mancat cat am stat acolo si am facut shi eu niste peste uscat si ceva marinata pe iarna iar restu am dat prietenilor si neamurilor acuma imi spui si mie mai multe despre crap de citit am citit o parte din forum dar mai am destul :)) ce sa zic daca ma ajuta cineva si pe mine sa inteleg ce trebuie facut pt a prinde crap as fi multumit :)
Daca toti pescarii de crap ar proceda la fel, ar dispare crapul din balti in mai putin de un an, ce sa mai vorbim de capturi mari. Din pacate asta nu are nici o legatura gu pescuitul sportiv
HackBv scrie: a si de ce spui sa renunt la cele doua carlige de pe fund ca am prins ceva capturi si la ele dar totusi cele mai frumoase la carligul de deasupra le-am prins nu am putut sa imi explic ori cum mai astept sa mai invat de la unu si de la altu si eu despre crap ca a inceput sa imi puna nervi la incercare stiind ca am prins salau si somn mult mai mare de 3 Kg :)
Al doilea carlig poate agata crapul provocandu-i rani ceea ce ar crea impedimente la eliberare, dar tinand cont de cele spuse mai sus, oricum nu era nici o intentie de eliberare.

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

oki doki

Mesaj de HackBv » 07 Sep 2004 16:16

ok ok am pricepun un lucru la ora actuala ca in diferenta de alte speci de peste crapul la 1 Kg este inca pui imi cer scuze pentru daunele facute nu am stiut in al doilea rand am inteles de ce sa nu mai folosesc mai multe carlige .

Ca sa va explic patronul si inginerul acelei balti cu care sunt prieten mi-au spus sa nu tin crap de 500-700 grame de la un kg in sus pot sa il iau si acestea fiind spuse eu mam apucat de treaba nu inteleg de ce a fost atata suparare pe tema aceasta nu a fost cu intentie imi pare inca o data rau am precizat ca in ale crapului sunt nou nu am ce sa mai fac acuma pt ca acei crapi sunt deja morti iar la intrebarea cati am scapat din cauza mai multor carlige au fost multi chiar o pucata aproximata pe la 7 Kg care din nefericire a scapat pentru ca carligul de deasupra mi sa agatat in mincioc
sper sa ma inteleaga cineva dar nu am stiut care e treaba cu crapul si cu cresterea lui asta este astept raspunsuri daca se poate si sper sa nu mai fiti suparati pe mine.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 07 Sep 2004 16:18

Invatati, invatati si iar invatati!!!
Crede-ma ca eu am pierdut multe nopti citind ce s-a postat pe forumul asta si pot sa-ti spun ca intrebarile tale si-au gasit deja raspunsurile printre sutele de topicuri.
Singurul sfat pe care ti-l dau, daca vrei sa devii pescar de crap, este sa uiti de moto-ul "mic/mare copii mananca..."-daca intelegi ce vreau sa zic- si sa practici un pescuit selectiv.
Nici mie nu-mi convine sa am decat 2-3 capturi intr-o partida pe cand altii pleaca cu juvelnicele pline (numai ei stiu de ce) dar ma bucur tare mult cand altii fac fotografii cu pestele prins de mine.
Succes!!!
Salutari din Miami

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

ok

Mesaj de HackBv » 07 Sep 2004 16:24

nu am practicat motoul acesta niciodata dar trecerea de la salau somn la crap este foarte grea adica somn nu am reusit sa prind sub 4 Kg dupa ce am invatzat anumite lucruri despre el iar salau am prins mult mai mare si mult mai putin pentru ca eu foloseam deobicel la salau un jai destul de mare nu aveam niciodata jai mic . Sper sa aflu si despre crap tot atat de multe cat am aflat despre somn si salau

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 07 Sep 2004 16:30

Nu ma intelege gresit si nu lua la modul personal ceea ce ti-am scris. Ideea era de urmat si ar fi foarte bine daca toti am practica daca nu C&R macar retinerea pestelui in limitele impuse de lege.
Salutari din Miami

Scrie răspuns