PowerBait un dip cu aroma de scoica de la Berkley

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 19 Sep 2004 23:19

Val are dreptate in privinta dipurilor si a pungi de PVA. Daca e de calitate , dipul nu ar trebui sa topeasca sub nici o forma punga.
Carpkiller , eu cred ca spargerea boiliesurilor vine de la partea mecanica a boiliesurilor raportata la timpul de fierbere. Boiliesurile ar trebui sa poata fi aruncate cu cobra dupa 24 de h de la facerea lor.
PS: Cat iti rezista in apa un boilies?

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 19 Sep 2004 23:33

@carron .
Rezista mult timp in apa, stau de seara pana dimineata fara nici o problema. (niciodata nu le-am lasat eu mai mult). De fiert nu le fierb mult, pt ca din cate stiu eu fierberea distruge diverse smecherii pe care le bag in ele si face alte neajunsuri mixului. Le fierb fix 2 min, opresc aragazul si le strecor printr-o sita.
Problema cu faramatul cred ca se trege de la timpul de uscare. Cum mai mereu sunt pe fuga cand plec la peste, bietele bilute nu au timp sa se usuce 24h decat foarte rar. In iarna asta mi-am propus sa-mi fac boiliesuri pt. vara urmatoare 50-100kg, le depozitez la congeletor si astfel o sa rezolv problema uscatului.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 19 Sep 2004 23:37

UUUUUUUU!!! 100 kg? Da' ai frigider nu gluma! Si mie mi se sparg cand nu le las la uscat, si ma gandeam sa folosesc Nutrapro ca sa le dau structura aia cauciucata! Da' acum cum a venit frigul, nu cred ca mai e bine!

Scrie răspuns