PowerBait un dip cu aroma de scoica de la Berkley

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

lucianfiat
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 25 Apr 2004 01:24

PowerBait un dip cu aroma de scoica de la Berkley

Mesaj de lucianfiat » 15 Sep 2004 12:48

a folosit cineva asa dip ca am luat unul de la arrow si nu stiu daca este bun ,si spunetii-mi cam cat se tin boilesurile in dip

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 16 Sep 2004 14:43

In primul rind ar trebui sa-l incerci tu.Depinde de ce fel de boiliesuri ai in general eu cred ca ajunge 2-3 ore si uneori chiar mai putin.

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 17 Sep 2004 21:43

Pai eu stiu ca boiliesurile se tin in dip in functie de vechimea lor.Cred ca este un dip f bun, toata vara am folosit dipul de care spui tu, in diverse arome, astfel:
Dupa ce imi fac boiliesurile torn aprox 75 % din continut peste ele, cand inca mai sunt calde si le amestec bine. Le las sa se usuce, apoi iau din ele cateva si le pun in dipul care a mai ramas pt. a le folosi ca momeala.
In acest mod si boiliesurile pe care le voi arunca drept nada sunt dipuite.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 18 Sep 2004 09:27

Draga carpkiller ,

parerea mea este sa torni dipul peste boilesurile cu care vrei sa nadesti - dupa uscarea lor completa , cu 1 seara inainte de a le folosi . Daca pui dipul cit sunt inca calde - boilesurile sunt inca saturate cu apa , si nu vor retine decit foarte putin din substantele introduse prin dip . In plus la uscare prin evaporarea apei se va evapora si o parte din dipul introdus . Uscarea boilesurilor face ca acestea sa actioneze ca un burete - si sa "suga" dipul rapid si eficace . Inca o parere este sa nu exagerezi cu cantitatea de dip pusa la bilele de nadit - pentru ca ele pot deveni casante si se vor sparge la nadirea cu cobra .

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 18 Sep 2004 13:19

@Val
Nu m-am gandit la asta pana acum, torn dipul in ele cand sunt calde pt. ca acesta se transforma f usor din gel in lichid, fiind usor de amestecat si am observat a este destul de bine retinut in boiliesuri, ramane o cantitate nesemnificativa in recipient.O sa ma mai vad....
Poveste cu casabilitatea poate fi o problema, nu de putine ori am patit sa mi se farame boiliesul in timp ce nadeam cu cobra.
Pt. boiliesuri uscate- de nadit, am mai folosit ca dip un amestec lichid de atractant+aroma+ulei+ceva dulce(zaharul nu este solubil in ulei)

Ce dipuri mai folositi in aceasta perioada a anului?

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 18 Sep 2004 13:19

@Val
Nu m-am gandit la asta pana acum, torn dipul in ele cand sunt calde pt. ca acesta se transforma f usor din gel in lichid, fiind usor de amestecat si am observat a este destul de bine retinut in boiliesuri, ramane o cantitate nesemnificativa in recipient.O sa ma mai vad....
Poveste cu casabilitatea poate fi o problema, nu de putine ori am patit sa mi se farame boiliesul in timp ce nadeam cu cobra.
Pt. boiliesuri uscate- de nadit, am mai folosit ca dip un amestec lichid de atractant+aroma+ulei+ceva dulce(zaharul nu este solubil in ulei)

Ce dipuri mai folositi in aceasta perioada a anului?

radu.
new member
Mesaje: 21
Membru din: 15 Sep 2004 21:38

Mesaj de radu. » 18 Sep 2004 20:10

Salutare ! Am luat si eu un dip din asta si vrea sa intreb cum pot sa inmoi porumbul crud si uscat in el ? Am incercat sa pun putin dip in punga solubila si a topit-o. Este normal ?

radu.
new member
Mesaje: 21
Membru din: 15 Sep 2004 21:38

Mesaj de radu. » 18 Sep 2004 20:11

Salutare ! Am luat si eu un dip din asta si vrea sa intreb cum pot sa inmoi porumbul crud si uscat in el ? Am incercat sa pun putin dip in punga solubila si a topit-o. Este normal ?

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 18 Sep 2004 21:40

Eu am folosit dipuri pe porumb fara nici o problema, dar nu cu punga de pva. Aceasta punga se topeste in contact cu un obiect oricat de putin umed. Deci cred ca este normal ca s-a topit punga

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 19 Sep 2004 14:18

Punga PVA nu se topeste decit la dipurile ieftine pe baza de apa . Dipurile serioase au alti solventi in compozitie care nu vor topi punga de PVA . Va stau la dispozitie cu demonstratie practica cu punga solubila si dip de la SBS ( de exemplu )

Scrie răspuns