Frankfurter Sausage

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Frankfurter Sausage

Mesaj de Boghy » 18 Sep 2004 16:01

Am citit un articol in care pe langa marea valoare a acestor boiliesuri in pescuitul crapului mai se facea referire si la eficacitatea acestora in unele rauri din Marea Britanie la....mreana.Am si eu o intrebare:credeti ca aceste boiliesuri ar merge si la noi pe rauri la mreana??A folosit careva aceasta aroma pe vreun rau de la noi?? Multumesc pentru raspunsuri.
In cautare de aventura!Fir Intins.

radu.
new member
Mesaje: 21
Membru din: 15 Sep 2004 21:38

Mesaj de radu. » 18 Sep 2004 20:04

Salut, Boghy ! Eu am folosit un dip din asta, am inteles ca e aroma de carnati cica. Am bagat pufuletii si porumbul in el, pt. ca pe balta unde am dat nu prea s-a dat cu boiles. Nimic deocamdata, poate acum ca s-a racit o fi mai eficient

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 19 Sep 2004 23:24

Imi cer scuze daca ma bag aiurea, pt ca nu am pescuit in viata mea mreana. Dar as vrea sa spun ca este f posibil sa prinzi mreana, frankfurter fiind boiliesuri pe baza animala. Eu am prins somn spre ex. Deci cred ca merita incercat...

Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 19 Sep 2004 23:55

@caaron

Nici eu nu sunt un expert in pescuitul mrenei.Pescuiesc de obicei in raul Arges.In alta ordine de idei-am ramas uimit ce mrene se pot prinde la boiliesuri cu aroma de Frankfurther Sausage(am vazut niste poze intr-o revista englezeasca de pescuit pe rauri).Ma gandesc daca acesta aroma ar putea avea acelasi efect si la noi in tara.
In cautare de aventura!Fir Intins.

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 20 Sep 2004 08:46

Sa nu va insele situatia din UK. Acolo nu este ceva iesit din comun un lin de cateva kg sau o mreana ceva mai "solida", si nici frecventele aparitii ale acestora la boilles-uri. Nu cred ca aroma are vreo importanta.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 20 Sep 2004 19:27

Si mai ia in calcul cam cum ar fi sa obisnuiesti mreana dintr-un rau sa se hraneasca cu boiliesuri! Asta daca esti singurul care pescuieste cu asa ceva! BURGHEZULE :D :D :D !
Oricum poti incerca totusi intr-un vad al tau, asta daca o fi ca la crap! Spor la treaba si FIR INTINS!
PS: In fond si la urma urmei tot peste cu mustati e! Crap , somn, mreana, etc, mustaciosilor se pare ca la plac boiliesurile!
:D

Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 20 Sep 2004 22:49

Asa e Caaron,ai dreptate:mustaciosilor le plac boiliesurile.
Ma gandesc ca daca am prins mreana la cascaval de ce nu ar merge si la aroma de carnat?? :D
In cautare de aventura!Fir Intins.

Scrie răspuns