"Arome de toamna"

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

"Arome de toamna"

Mesaj de Boghy » 20 Sep 2004 22:57

Avand in vedere ca suntem in plina toamna m-am gandit sa creez un topic unde fiecare sa precizeze ce arome foloseste mai ales ca vremea s-a mai racit.Ma gandesc ca asa am avea mult de invatat unii de la altii.Multumesc pentru eventualele raspunsuri.
In cautare de aventura!Fir Intins.

Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 20 Sep 2004 23:08

Am sa incep eu primul:-prefer aroma de Squid&Octopus si de Frankfurther Sausage.Daca ar fi sa aleg o aroma de fructe as alege aroma de ananas de la Nutrabaits.Am uitat sa mentionez ca Robin Red-ul in mixurile de baza da rezultate foarte bune pe ape reci.
In cautare de aventura!Fir Intins.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 21 Sep 2004 08:07

Tuti-fruti merge aproape in orice situatie.

GEORGE GRIGORE
member
Mesaje: 108
Membru din: 21 Iul 2004 21:36
Localitate: CONSTANTA

Mesaj de GEORGE GRIGORE » 21 Sep 2004 10:49

Cred ca o aroma buna pentru toamna ar fi una combinata,de exemplu squid&octopus+strawberri.

Fir intins,
G.G.

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de fbolocan » 21 Sep 2004 10:55

In cele ce urmeaza, ma bazez pe obesrvatiile facute saptamana trecuta la Peris.
Am folosit boiles-uri cu :
1. Cramberry & fishmeal
2. Alune tigrate
3. Frankfurter sausage

De departe cel mai bine a mers la cele cu Frankfurter sausage, capturi intre 4-12 kg. per total aprox 44 kg
La Cramberry & fishmeal au fost doar 3 prezentari, unul de 5 kg si ciortan la 1 kg
La cele cu alune tigrate, nimic!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 22 Sep 2004 19:42

Exista si alte arome - pe care multi le folosesc - dar putini scriu despre ele . Sa nu ne cantonam in zona Franckfurt Sausage si Squid & Octopus - ca principale nada pe "carne" . Exista pe piata si Monster Crab ( Hutchinson ) Green Crab ( SBS ) , xxx Frenzy , Danish Delight ( in vreo 3 variante - 100 % naturale ) , Hot Dog ( DT ) , Somon - Caviar & Black Pepper , Trigga Ice , ( Nutrabaits ) etc . Toate sunt boilesuri sau arome pentru boilies excelente pentru sezonul rece . Nu strica sa incercam si altceva ! Si sa nu uitam ca excelente arome pentru sezonul rece - usturoiul , bargamota , piperul , malay spice , tehni - spice , etc .

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 22 Sep 2004 20:37

frati vorbiti toti de aromele care merge toamna (cum daca crapul intelege ce este ananas sau carnati)Cate ananas ati vazut pe fundul balti? cat carnati?oricum ar fi mai bine sa vorbim de solventi in care sunt diluate dierite aromele de la voi scrise mai sus, nu de aroma insine. Faceti un test: folositi la fel aroma diluat cu 2 solvente diferite (la nas pare la fel) in apa nu sunt nici rudi pe departe.probati. numai bine

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de fbolocan » 23 Sep 2004 07:47

Adriano!

Te rog, dezvolti putin subiectul?
Florin Bolocan

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 23 Sep 2004 08:21

Sa va spun ce am "gatit" pentru saptamana aceasta.
Nu este mare lucru dar poate mai primesc sugestii.
"Bile" proaspete mix 50x50 de la Nutrabaits + aroma Somon - Caviar & Black Pepper . Mai am (de rezerva unele cu "capsuna" si caramel)
Pentru nada pe langa bile, porumb, canepa, seminte pentru pasari, preparate cu aceleas arome. Voi nadi doua locuri diferite si voi incerca. Pentru orice eventualitate mai am in lada pelete scopex, nada umeda Maszat, pasta Somon - Caviar.
Astept propuneri.
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 23 Sep 2004 08:52

O scurta teorie a solventilor se gaseste in articolul lui Ken Townley "Manual de seductie - arome si alti atractanti", Aventuri la pescuit, martie 2004.

Ceea ce vrea sa spuna Adriano este ca, odata cu racirea apei, trebuie sa tii seama de solventul aromei, pentru ca el influenteaza dispersia si eficacitatea acestei arome. Si, ca atare, sa treci de la un solvent foarte bun vara, dar greu solubil in apa rece, cum e glicerolul, la unul foarte solubil in orice conditii si deci valabil si pe ape reci, cum e etil-alcoolul. La schimbarea temperaturii apei, eficacitatea aromei va fi determinata de capacitatea ei de a transmite mesajul chimic in noile conditii de temperatura - iar asta e treaba solventului.

Mergand mai departe, exista arome pe baza de solventi ieftini si mai putin eficace, dupa cum exista arome pe baza de solventi buni. Degeaba spun eu: pe ape reci, merge bine aroma de ananas, fiindca nu orice aroma de ananas merge bine. Conteaza doza aromei, calitatea aromei, solventul aromei, calitatea solventului si, nu in ultimul rand, ingredientele amestecului de baza. Aici se fac diferentele.

Scrie răspuns