Forma boilles

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 23 Sep 2004 16:49

In privinta formelor la boilles-uiri, pot spune ca am experimentat majoritatea formelor de volum posibile: elipsa, cub, piramida...
Cele plate le-am incercat cad pescuiam in curent sau pe un lac cu substrat malos. Pana acum nu pot trage nici o concluzie, poate doar in ceea ce priveste munca necesara modelarii unor astfel de boilles-uri :lol:

c_vrabie
junior member
Mesaje: 30
Membru din: 30 Ian 2004 17:12

Mesaj de c_vrabie » 24 Sep 2004 06:49

Cred ca mai intai a fost productivitatea - bat-o vina - si apoi cobra.
Cand faci boiles-urile - mai ales pe malul baltii - este mult mai usor sa le faci cu ajutorul mesei de rulat.
[ Sorry : am mare alergie la eforturi inutile ]

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 25 Sep 2004 22:21

schimbatul foarma la boilesuri este esential in baltile englesi unde peste asociasa la o nada rotunda pericol de intepatura, atunci o schimbare acolo a adus la resultate neasteptate. de acolo naste ideea aceasta. Pentru cei care aici au scris ca boiles trebuie focute rotunde pentru ca pot sa le arunci departe si precis mentiones ca exista un pescuitul care se numeste "marginal fishing" pescuitul marginal care a dat la mai multi resultate cele mai bune si...pot sa fac pariu ca o sa arunc mai precis eu boiles patrate la 30 de mt. cu prastie mea la un marker ca voi boiles rotunde la 100 de mt.
Sa arunci boiles toate aproape de marker la 100 de mt cu cobra(fie ele de 20 de mm. perfecte rotunde)??? Nu am vazut multi facand acest la 100 de mt. sau depinde cum ati mesurat 100 de mt: cu ochii??
Numai bine

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 25 Sep 2004 22:30

Totusi Adriano ! Pai daca nici cu cobra nu nadim - atunci cu ce ?
Ultima oară modificat 26 Sep 2004 09:30 de către Vizitator, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 25 Sep 2004 22:33

valpi: Tu momesti la un marker la 100 de mt. cu cobra?

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 25 Sep 2004 22:39

Vorbim pe privat - ca iar incepe gilceava pe Forum .

Scrie răspuns