Boilies home made

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Boilies home made

Mesaj de Dani Hentiu » 23 Sep 2004 16:57

Stim cu totii ca cele mai avantajoase boilies-uri sunt cele facute acasa si asta pt. ca stim cum si din ce sunt facute,dar daca nu avem omasuta de rulat le facem oarte gru cu mina,din simplulmotiv ca atunci cind vrem sa stam o saptamina pe balta trebuie sa facem o cantitate mare de boilies-uri 10-20kg sau simai multe,depinde de fiecare in parte.Acum problema se pune in felul urmator cum sa facem o astfel de cantitate intr-o zi si ne dam seama ca este aproape inposibil>Atunci cel mai bine este sa le facem in mai multe zile si chiar saptamini sau luni,dar cind vine vorba de conservat problema este mai dificila decit in teorie.Anul acesta singurile boiliesuri care mi-sau pastrat au fost cele deshidratate,dar acestea s-au dovedit a nu fi eficiente.La congelator nu pot pune asa cantitate pt.ca am si altele prin el si atunci mai ramine conservantul,dar celpe care l-am pus eu de exemplu nu a avut nici un efect si sau mucegait toate boiliesuri-le si atunci va intreb pe voi cum credeti ca trebuie procedat.Si daca stiti raspunsul spune-ti va rog cum faceti pas cu pas.
Fir intins!

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 23 Sep 2004 18:00

Conservantul nu este recomandat. Daca la congelator nu le poti pastra, atunci ramin cele deshidratate. Cu 4-5 zile inainte de a merge la pescuit, le pui intr-o galeata si sepatat prepari : 1/2 apa in care torni 30 ml de atracts si 30 ml de aroma(aceasi cu cea folosita la mixuri), 20 ml amino, 10 g betaina si 10g robin red. Le mesteci bine si torni peste boiliesurile din galeata. Agiti bine galeata pina se umezesc toate bilele. Aceasta operatie o rpeti de 3-4 ori pe zi. Cind ajungi cu bilele pe balta sunt din nou active, in acest timp tragindu-si cantitatea de lichid necesar. Le poti folosi si pe rig pt. ca sunt deja dipuite.
O metoda mai simpla dar si saracacioasa, ar fi cind ajungi la pescuit pui peste Boiliesuri apa din balta si le agiti pina isi trag apa necesara.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 23 Sep 2004 22:27

Eu tin boilesurile in niste bidoane de plastic inchise cu capac . Dupa ce le-am deshidratat bine de tot - inainte sa le pun la in bidon si pe raft - le pun niste dip cu aceeasi aroma si cam 10 ml de amino la kg de boilies . La inchid bine cu capacul - le agit ca lumea sa prinda luciu toate - si in felul asta le tin mult si bine pe raft . Inainte de partida de pescuit - repet operatiunea si le am bune de pescuit . Pe balta foarte rar le mai tin in dip -numai daca constat ca sunt inca tari in coaja . Altfel nu .
Am inca boilesuri Franckfurt Sausage ( home made ) de la Hobaia - si nu am nimic !! Le tin pentru Delta :lol: :lol: !!
Bidoane gasiti la Carrefour si costa mai nimic - vreo 30.000 lei / bidonul de 3 litri , cu capac .

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 24 Sep 2004 17:06

Da ok dar cum stau cele din comert in punga asa bine?,asta as vrea sa stiu sa pot si eu proceda la fel.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 24 Sep 2004 19:12

Boiliesurile comercializate la "punga" au conservant !

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 25 Sep 2004 10:32

Stiu Val,dar am faut odata citeva kg. le-am lasat la uscat vreo 10 zile si apoi le-am inchis intr-un bidon ermetic,dar dupa oua saptamini erau mucegaite ( conservantul pe care l-am folosit era unul alimentar oarecare) sa fi fost conservantul prost?

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 25 Sep 2004 11:33

Da conservantul difera. Eu am niste conservant trimis din Anglia, dar nu in ambalaj original sa-ti pot spune cum se numeste. S-au poate ca se vinde vrac? Nu stiu.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 25 Sep 2004 13:40

@ hentiu daniel

Draga prietene ,
nu mi s-a intimplat pina acum sa-mi mucegaiasca nici cele fara conservant . Nu pot sa-ti spun de ce ! In principiu fereste-te sa le tii in pungi de plastic ; mai e o chestie - nu le baga calde ( de la soare ) in recipienti pentru ca fac condens si asta le mucegaieste . Cauta sa le tii in aceeasi incapere cu recipientul macar 24 ore - si dupa aia pune-le in vas si inchide-l bine .
@Cornel

Eu am un conservant foarte bun - se cheama 8 sesh ( made in USA ) si nu am avut nici o problema cu boilesurile facute iarna si tinute in camara sau in cutii de plastic ( din cele de la SBS - pentru pellete ) Daca esti interesat iti dau vreo 100 - 200 grame sa verifici .

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 25 Sep 2004 14:52

Multumesc Val pt. oferta. Mai am si eu niste conservant, dar nu prea il folosesc. Prefer sa fac bile fara.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 25 Sep 2004 16:18

Stiu !! Dar imi esti prieten si nu puteam sa nu iti fac o oferta in acest sens !

Scrie răspuns