Colorant pentru boabe de porumb uscat

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Verdete Daniel
member
Mesaje: 277
Membru din: 13 Apr 2004 09:58
Localitate: Mioveni, Arges

Colorant pentru boabe de porumb uscat

Mesaj de Verdete Daniel » 28 Sep 2004 08:14

Salutare tuturor,

Am observat ca au o mare atractie pentru crap boabele de porumb uscat (momeala pentru carlig) colorate in rosu. Pana acum am folosit clasicul sofran, dar are marele dezavantaj ca te murdaresti foarte tare pe maini si se curata foarte greu. Stiu ca exista in comert boabe gata pregatite, colorate in rosu, cu aroma de miere parca, dar prefer sa le pregatesc singur, acasa.

Imi puteti recomanda un produs (un colorant), dar care sa aibe rol doar de colorare, adica sa nu fie si aditiv sau altceva si care sa il pot gasi usor?

Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

Numai bine si fire intinse la toti pescarii!

Cu stima,
Daniel Verdete

Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 28 Sep 2004 11:13

Un produs care sa aibe doar rol de colorare nu stiu dar iti pot da un sfat:foloseste Robin Red.Boabele se vor colora intr-un rosu inchis si pe deasupra o sa aiba si rol de atractie asupra crapului.Nu are ce sa strice.Eu unu prefer RR in locul colorantului obisnuit.
In cautare de aventura!Fir Intins.

Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 28 Sep 2004 11:56

Si inca ceva:culoarea nu conteaza la crap ci mirosul.Poti sa lasi boabele asa cum sunt ele daca au un miros puternic care atrage crapul.Deci pune mai mult accent pe arome decat pe culoare.Parerea mea.
In cautare de aventura!Fir Intins.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 28 Sep 2004 12:11

Producatorii asociaza culorile cu o anumita aroma,porumbul rosu este asociat de obicei cu aroma de capsuni,dar cred ca culoarea este o problema de ordin comercial mai degraba decit de eficienta.Valoarea nutritiva,aromele si aditivii fac din momeala o posibila masa copioasa pentru crap si nu atit culoarea.

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 05 Oct 2004 23:33

Incearca cu "spor"!

Scrie răspuns