Cum e cu reciprocitatea intre judete?

Detalii si discutii legate de cluburi/asociatii de pescuit, prezentari, activitate, promovare, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

porta
new member
Mesaje: 7
Membru din: 18 Aug 2006 11:34
Localitate: Craiova
Contact:

Cum e cu reciprocitatea intre judete?

Mesaj de porta » 19 Mar 2008 13:20

Sunt din Craiova, Dolj si am fost la pescuit pe canalul C0, linga Dabuleni, care, cum am aflat la fata locului, este in Olt. Problema e ca a venit politia de frontiera sa ne controleze. Totul e OK. Aveam la mine carnetul vizat la zi, inclusiv cu viza PG. Dar mai erau cu ei si niste baieti de la filiala. Ce e aia filiala, nu stiu. Care s-au uitat la carnetul meu fara sa-l deschida si zic: “Asta nu e valabil”. Eu, politicos, ii intreb de ce. Mi-au raspuns ca nu exista reciprocitate intre judete, ca Doljul nu a semnat nimic in vederea reciprocitatii cu nimeni din tara. Ca daca fac la ei permisul e valabil peste tot in tara, mai putin in Dolj, fireste. Nu ne-am certat, nu ne-au dat amenda, ne-au lasat sa pescuim mai departe, dar am o nedumerire: cine e filiala? AJVPS? Si cum e cu reciprocitatea? Pina la urma daca eu sunt membru al unei asociatii de pesucit sportiv si platesc, chiar nu pot pescui oriunde? Banii pe care-i dau unde se duc?

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 19 Mar 2008 14:01

Permisul de pescuit e valabil IN TOATA TARA!
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 19 Mar 2008 22:12

pt. ca nu este aparuta vinieta si atata timp cat nu ai de unde sa o cumperi ai dreptul sa pescuiesti cu orice permis eliberat de orice asociatie legal constituita in toata tara.Ce spune ajvps-ul e gargara, ca sa-si recastige o parte din membri pierduti.Cand mai mergi la pescuit in alt judet si-ti spun ca permisul tau nu este valabil acolo, roagai politicos sa-ti faca proces verbal pt. ca tu vrei sa te lamuresti in instanta .Si cum au venit la tine asa o sa si plece :lol:

peterfi lajos
member
Mesaje: 226
Membru din: 15 Noi 2005 09:37

Mesaj de peterfi lajos » 20 Mar 2008 08:06

Asase intimpla si in judetul mures, daca vin cei de la agvps in control ,daca ai permis eliberat de alta asociatie,spun ca permisul nu e valabil si asociatia nu este legala.Raspunsul meu a fost la fel:sa faca proces verbal! Sau uitat urit la mine si au plecat.E greu cind ai avut monolol 50 de ani si dintrodata apare concurenta...... :oops: :oops: :mrgreen: :mrgreen:

gazutzu
new member
Mesaje: 4
Membru din: 05 Mai 2008 12:10

Mesaj de gazutzu » 13 Mai 2008 16:14

Buna ziua,
Cu permis eliberat de AJVPS Constanta unde se poate pescui? Am inteles ca este valabil in toata tara. Pt Delta si ape de munte trebuie viza speciala?
In judetul Constanta in afara de Mare, Canal si Dunare se mai poate merge undeva pe baza acestui permis?
Cineva mi-a zis ca trebuia sa ma inscriu la Clubul Pescarilor de Rapitor, ca are mai multe balti pe care poti pescui, dar taxa (200RON zicea!) m-a facut sa renunt.
Scuze ca-s multe intrebari, sunt nou in domeniu :)
Multumesc anticipat de raspunsuri!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 30 Aug 2008 17:57

Vali Vesa scrie:Permisul de pescuit e valabil IN TOATA TARA!
da-mi si mie te rog reglementarea legala care defineste ceea ce zici tu... ca eu oriunde ma duc, ma prostesc astia de la AJVPS-uri in fata, cum ca nu e valabil.

dau doar un exemplu: BV si CV.
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 30 Aug 2008 20:27

mirceas scrie:
da-mi si mie te rog reglementarea legala care defineste ceea ce zici tu...
Ordonanta 331/mai 2008 sau OU 23/apr.2008 s-ar putea sa te lamureasca.
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

Avatar utilizator
mitranhary
new member
Mesaje: 17
Membru din: 18 Feb 2008 21:28
Localitate: craiova

Mesaj de mitranhary » 29 Ian 2009 11:03

[quote="Vali Vesa"]Permisul de pescuit e valabil IN TOATA TARA![/quote

Prietene unde ai pescuit tu la C0 este zona de frontiera si ai nevoie de viza de la Olt(Corabia) ,de acolo in amont pana la jumatea insulei PAPADIA este zona lor de acolo in sus este DOLJUL,ai nevoie de viza frontiera de la CALAFAT
Pazea ca se cocarja lanseta

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 29 Ian 2009 11:16

mitranhary, omul zice de permis de pescuit nu de vestitul "PG" ce ti-e necesar de la politia de frontiera, din zona careia mergi la pescuit, pe frontiera !! Deci e cu totul alta mancare de peste .

Plus ca topicul e vechi, se schimba situatzia cu permisele anul acesta. Vom vedea ce va fi, deocamdata s-a sistat distribuirea lor.....
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
mitranhary
new member
Mesaje: 17
Membru din: 18 Feb 2008 21:28
Localitate: craiova

Mesaj de mitranhary » 29 Ian 2009 12:26

Asa este am scris din graba :SCUZE
Pazea ca se cocarja lanseta

Scrie răspuns