Pescuitul la Somn

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde mihaiqq » 10 Sep 2011 15:10

Salutare
Fac acest post poate ma ajuta cineva cu o idee!
Pescuiesc pe dunare si in perioada asta dau la somn ca merge destul de bine, pot sa zic ca am prins destul de bine dar nici o captura mai mare de 5 kg si banuiesc ca si alti pescari vreau sa prind pestele cel mare:)) acum e momentul apa e buna insa nu mai stiu cu ce sa`i mai dau ca nu cade nici unu mare! Am folosit rama neagra(sarpesti) coropisnite si nimic tot asa la 2-3 kg bucata iau.Am incercat si la pestisor(oblete..carasel n-am avut) si nimic nici macar o trasatura asa sa`i dea cu coada pe acolo sau ceva.Stilul este simplu plumb alunecator 80-100g opritor carlig legat de linia principala fara alte noduri chesti ...socoteli fantezii...
Ma gandeam acum sa incerc sa ii dau o momeala mai mare poate asa se baga si unu mai mare si ma gadeam sa folosesc un fir textil de care sa leg un carling mai mic si imediat dupa un carlig mai mare, 20-30 de cm dupa care vine plumbul si legatura cu linia principala....in carlige as vrea sa pun 2-3 rame sarpesti(zic 2-3 pentru ca sunt foarte mari 15-20 cm una) si sa vedem ce se intampla
Asta ar fi o varianta si m`am mai gandit la o varianta....care ar fi cam asa ...plumb fix tot asa 80-100 g si mai sus un forfac cu o ancora marime potrivita nici prea mare nici prea mica in care sa pun ficat alterat de pasare ... n-am incercat niciodata nici nu stiu cum se comporta ficatul in apa...
Oare sa incerc sa pun si niste geamanduri sau dopuri de pluta sa incerc sa ridic un pic momeala de pe fund ....fiind apa curgatoare oare o sa reusesc!?
In fine cam asta e .....astept o parere un sfat orice o critica ...scopul este capturarea unui exemplar mai mare!
multumesc
mihaiqq
new member

Mesajde marian_popescu » 18 Dec 2011 20:02

cred ca e mult mai eficient sa ridici momeala in masa apei, este mult mai viyibila si mai expusa unui eventual atac. si, ce cred ca e cel mai important, ca la orice vanatoare de peste mare, LOCALIZAREA. asta e cu atat mai important cu cat exemplarele ari sunt din ce in ce mai rare
sunt necesare multe zile si mai ales nopti pe malulapei sa detectezi zonele de hranire. romanul are tendinta sa il caute numai in gropane adanci, dar aici nu vei gasi niciodat hrana somnului (pesti de talie mica si alte vietati). in perioada de activitate (in special noaptea), somnul paraseste ascunzatoarea si iese in zonele unde poate gasi hrana. de preferat, noapte sa pescuiesti in zonele cu apa mai mica din imprejurimile gropanelor si pragurilor
malurile abrupte, pomii scufundati sau orice loc bun de ascunzatoare merita exploatat
daca ai avea bani de o barca si sonar, ar fi ideal, si la localizare, si la prezentare, si la dril

dar trebuie timp....mult timp. si cand vine la carlig, un echipament pe masura
marian_popescu
veteran

Mesajde Tile » 08 Iun 2012 23:44

Lansetele din fibra de sticla plina echipate cu multiplicatoare usoare (cam la 500g greutate) te vor servi excelent in drilul cu un somn mare. Firele sa fie de minim 0,40 mm grosime. Explorarea apei este o conditie esentiala in orice stil de pescuit, inclusiv pentru somn. Locurile adanci, copacii scufundati, diverse structuri, pilonii de poduri sunt locuri unde mustaciosii mari isi cauta hrana. O alta componenta in acest stil este invatarea obiceiurilor pestilor.
Tile
junior member

Înapoi la Pescuit - alte stiluri sau alti pesti