Scobarul

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de paul_m » 30 Aug 2005 11:28

Referiri la momeala nu o sa mai fac nici una aici, poate altadata.
Momitul il fac la inceputul partidei ceva mai consistent dar totusi nu exagerat, niciodata cu bulgari cu diametrul mai mare de 5-7 cm. Momesc pe o distanta de 1 m pe cursul apei, distanta de la mal fiind exact aceeasi. Carligul cu momeala trebuie sa ajunga la fundul apei cam cu un metru mai sus de unde am momit si sa mearga cu cativa metri mai jos de unde presupun ca ajunge momeala, distanta pe care pescuiesc nu depaseste mai mult de 6 metri. Momitul continua si pe durata partidei dar nu atungi cand pestii au activitate si nu cu cantitati mari de momeala, bulgarii sunt tot mai mici.... de obicei. Nu intotdeauna comportamentul pestilor e acelasi la acest tip de abordare a partidei de pescuit, mai conteaza si densitatea de pesti din apa (la un moment dat ajungi sa cunosti de unde se pprinde mult si unde trebuie insitat pentru a avea cateva capturi) si de tipul de pesti pe care o sa-i gasesti acolo (mai sunt si alte specii pe langa scobar care s-ar putea sa-ti manance nada). Echipamentul folosit e cam acelasi cu al majoritatii... varga de 7 m, firul principal de 0.12, forfacul pe 0.10, greutatea plutei si forma ei difera iarasi in functie de apa pe care pescuiesc, cat despre carligul folosit cred ca sunt spuse destul de multe in AVP de pe lunile iulie si august, sunt niste articole reusite acolo.
Cam atat pentru moment. Numai bine!

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 19 Oct 2006 20:17

Pescuitul la scobar este un pescuit extraordinar de frumos.Saptamana trecuta mi-am terminat sezonul de pescuit la crap si de acum si pana in martie voi pescui la scobar pe Timis.Chiar astazi am fost si am luat 15 bucati.Inca nu au inceput sa manance bine.Cel mai bine mananca in lunile de iarna.Mai e putin :P Pescuiesc cu bat cu inele de 4 m,actiune 5-25 gr,mulineta mica pe care am fir de 0,13 ,pluta mica, plumb de la 1 la 2 gr. carlig de 12 si forfac de 0,08.

Avatar utilizator
udvarhely
senior member
Mesaje: 488
Membru din: 11 Feb 2005 12:37
Localitate: odorhei

Mesaj de udvarhely » 22 Oct 2006 15:32

pescuitul crapului sa terminat si la noi si acuma incep sa pescuiesc la scobar pescuiesc toata iarna am o bologneza de 7 m ,cu fir de 0,10 in direct cu plute de la 0,50 gr pina la 2,2,5gr depinde de apa eu daca nu pescuiesc cred ca nas resista pina in aprilie mai cind pot sa pescuiesc la crap

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 22 Oct 2006 19:48

Cand ingheata Timisul,tare si nu pot sa dau drumul la gheata ca sa pescuiesc la scobar,merg pe balti si dau cu peste mic la copca dupa stiuca.Si eu a-s dili pana in primavara fara sa pescuiesc.

Avatar utilizator
udvarhely
senior member
Mesaje: 488
Membru din: 11 Feb 2005 12:37
Localitate: odorhei

Mesaj de udvarhely » 23 Oct 2006 19:58

avem noroc ca toddeauna gasim ape neinghetate in jur de100km suntem 5 pescari inraiti care nu stau acasa nici in -20grade ,de multe ori nu prindem dar conteaza ca am iesit la pescuit

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 24 Aug 2007 13:28

Vă aşteptăm pe forumul oficial OTV: http://otvforum.com

Scrie răspuns