Ce este acela feeder?

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 09 Aug 2005 21:25

n-am nimica cu tine, Doamne fereste :lol:

cu lungimea betelor de match am ales sa nu ma exprim pentru ca nu prea ma pricep (oricum exista o gama destul de larga comparativ cu clasicele 3.60/3.90 la crap cu care suntem obisnuiti). pot doar sa iti spun ca sunt un fan trabucco (chiar daca varfurile imi dau mare bataie de cap, noroc ca am de unde sa ma aprovizionez).

acu' te-ai gasit si tu sa te legi de plumbul ala tip momitor de la fox... eu zic ca e atipic si probabil putini l-ar folosi in aceasta situatie. tehnica asta presupune totusi o finete pe care plumbul nu ti-o ofera... gandeste-te ce "apetisant" e cosuletul plin cu nada, cu viermusi din abundenta... un regal pentru platici, mrene...
fir intins!!

www.carpfishing.ro

adigogo
member
Mesaje: 154
Membru din: 18 Apr 2005 14:57
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de adigogo » 10 Aug 2005 11:58

Cred ca pescuitul la "feeder" il practica cea mai mare parte a pescarilor "duminicali", doar ca nu au vergi specializate, folosesc bambine (cu toate ca varfurile lansetelor de Obor sunt suficient de sensibile sa semnalizeze muscatura) si nu stiu ca stilul respectiv se numeste asa! :lol:

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 10 Aug 2005 12:43

Pescuitul la feeder este unul de finete. Eu de ex. folosesc fire de 0.18-0.20
, carlige ca la match (nu mai mari de 10) si monturi specifice.
Uite niste monturi clasice pentru feeder:
http://www.sensas.com/siteuk/conseils_u ... der_uk.htm
http://www.sensas.com/siteuk/conseils_u ... r03_uk.htm
Exista si monturi mult mai complexe.
Nu cred ca o sa vezi la pescarii de "duminica" asa monturi, cat despre carligele si firele folosite de ei nu are rost sa vorbim.

In afara de ceea ce am amintit mai sus, mai exista si alte diferente intre pescarii de feeder si cei amintiti de tine: modul in care se pescuieste, nada folosita...

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 13 Aug 2005 00:20

@Razvan
Vad ca te pricepi !
De curiozitate explica-mi te rog si mie de ce forfacul este asa lung in cele 2 schite !?
Dupa mine feeder-ul (inteleg ca este vorba despre momitor) ar trebui sa fie cat mai aproape de carlig. Acum 2 dati cand am fost la Darvari am dat pe o lanseta cam 12h cu feeder. Eu cand folosesc feeder fac monturi semiculisante si forfac scurt, max 15 cm sau helicopter tot cu forfac surt.
De fapt cu toate cele 3 monturi cu care dau eu la crap, anume plumb pierdut(90% din cazuri), helicopter si semiculisanta am probat momitor si a functionat f bine si repede cand am avut forfacul scurt (momeala sa fie langa nada).
Dc vrei principiul de "bomba", dar cu un singur carlig.

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

INTREBARE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 13 Aug 2005 14:49

Si ce pesti vizati la feeder,cu monturile aratate mai sus ,cu forfac de 50 cm.?Ce puneti in cosulet si ce puneti in cirlig?
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 15 Aug 2005 11:13

Unul dim motivele (cel mai semnificativ) pentru care folosim un forfac
lung este ca pestele sa nu se sperie de naditor. De exemplu daca folosesti
un naditor deschis (a doua poza) in momentul in care naditorul a ajuns pe
substart recuperezi jumatate de metru (daca ai un forfac de 50-60cm),
continutul naditorului iese din acesta iar carligul ramane pe zona nadita.
Uneori te intrebi la ce bun o tehnica ca asta daca unii prind la bomba,
cand pestele manaca ca un porc din troaca. Eu cred ca exemplarele mai
rasarite de platica, rosioara, lin (asta este un peste tare destept) sau
chiar crap evita sa manace direc din naditor (un ghem de mamaliga) si
prefera sa stea la ditstanta de acesta si sa guste o nada prezentata
oarecum natural pe o suprafata ceva mai mare chiar 1-2m daca lansam precis in acelasi loc.
Teoretic daca pestele manaca fara prea multe retineri poti scuta lungimea
forfacului iar daca muscaturile sunt rare si timide poti sa incerci si un
forfac de pana 1,20-1,50m.Eu nu am folosit mai mare de 1m.

CEZAR
Poti prinde orice specie de peste pasnic care se hraneste in apropierea
substratului. Cel mai frecvent platica, caras, rosioara, lin(pe unde mai
gasesti), crap. Pesti care cer ceva finete in pescuit, carlige mici, fire
subtiri...
Naditorul se umple in funcite de tipul acestuia, de locatie (rau, lac,...), specia vizata... Sunt multe variabile de care trebuie sa ti cont. La pescuitul cu naditor tip arc sau deschis folosesc o pastura asemanatoare cu cea pe care o folosesc la crap (nu cumpar prafurile lui Van den Eynde sau pe cele de la Sesas) in care adaug in functie de imprejurari: viermi, rame tocate, ceva boabe de porum in lapte, pelete mai mici, canepa, linte fiert, mazare fiarta sau din conserva... Uneori poti incerca si nade mai simple, pesment + rame tocate + melasa si sigur daca exista platica in zona o sa prinzi cateva.
In carlig: virmusi, rame, primavara larve, una sau doua boabe de porum in lapte sau din conserva (de la mag. alimentare), mazare, cubulet de mamaliga (nu mamaliga chioara)...
La mazare indulcita si tinuta intr-un amestec de aminoacizi ce se vrea stimulator de apetit (de la Mosela) am prins cel mai mare caras
(1,5kg).

adigogo
member
Mesaje: 154
Membru din: 18 Apr 2005 14:57
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de adigogo » 15 Aug 2005 13:26

@RazvanV

De acord, dar metoda are atat de multe variante (functie de obiceiurile locale - vezi de exemplu Rex Hunt!), incat cu greu se pot stabili niste reguli care pot defini acest tip de pescuit, daca exista ca atare! Chiar sunt curios daca exista vreun regulament pe undeva!

mirciulica
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 03 Apr 2005 12:36

Mesaj de mirciulica » 16 Aug 2005 14:08

Multumesc de lamuriri si scuzati confuzia.

lacipesca
new member
Mesaje: 4
Membru din: 19 Aug 2005 18:00

Re: Ce este acela feeder?

Mesaj de lacipesca » 19 Aug 2005 18:04

mirciulica scrie:Eu stiu ca feeder este momitorul. Este un stil separat pescuitul cu momitor fata de pescuitul cu plumb?

Salut...nici eu nu am auzit de feeder :P cine stie sa ne explice :D

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 19 Aug 2005 18:09

citeste tot topicul cu atentie
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns