Ce este acela feeder?

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

mirciulica
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 03 Apr 2005 12:36

Ce este acela feeder?

Mesaj de mirciulica » 04 Aug 2005 21:29

Eu stiu ca feeder este momitorul. Este un stil separat pescuitul cu momitor fata de pescuitul cu plumb?

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 05 Aug 2005 19:22

Este vorba despre un pescuit cu o varga tip match ,se pescuieste cu momitor sau cu plumb pe fundul apei.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 06 Aug 2005 10:15

tudorgabriel scrie:Este vorba despre un pescuit cu o varga tip match ,se pescuieste cu momitor sau cu plumb pe fundul apei.
Imagine

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 08 Aug 2005 09:15

tudorgabriel scrie:Este vorba despre un pescuit cu o varga tip match
Este o varga specializata pentru acest tip de pescuit, nu este una de match. Varful semnalizator este una din particularitatile acestor lansete.
Detalii:
http://www.trabucco.it/en/canne.php?cid=5

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 08 Aug 2005 15:59

Razvan de ce vrei sa pari bomboana de pe coliva :shock: ,am spus ca este o varga TIP MATCH,nu o varga MATCH,cand am spus asta ma refeream la lungime,numar de inele,actiune.
Nu fii rautacios :roll:

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 08 Aug 2005 16:35

Eu sa fiu rautacios :shock:
Se vede ca nu ne cunoastem :lol:

Am vrut doar sa ajut si eu persoana in cauza.
Matchul (shefieldul) si feederul sunt stiluri de pescuit care imi plac in mod deosebit. Deci practic in mod regulat un astfel de pescuit, am un echipament adecvat si pot sa-ti spun ca nu exista vreo trasatura comuna (esentiala) intre o varga de match si o lanseta de feeder. O lanseta de feeder o poti compara mai degraba cu una de tip quiver (stil de pescuit cu care feederul se aseaman mult).
In general nu cred ca poti compara lansete pe baza unor trasaturi ca lungimena, numarul de inele.... Nu o sa gasesti bat de feeder mai mare de 4,2m iar un bat de match de 4,5-5m este ceva normal. Nici actiunea sau puterea de aruncare luate separat nu sunt criterii pentru a deosebi doua bete. Eu am un feeder de 3,9m, actiune rapida si putere de aruncare de 80-100g si nu vad nici o asemanare cu unul din betele de 3,9m, 3lbs si actiune rapida cu care pescuies la crap.

Gata, iar am luat o pauza cam mare si se "streseaza" inutil sefu :lol:

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 08 Aug 2005 19:28

Bine Razvan ,fie ca tine :-?
De ce este ceva normal un bat de match de 4,5-5m :?: ,ce legatura au betele de crap cu discutia noastra :lol: :?:

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 09 Aug 2005 09:23

Tu ai zis ca este o varga tip match. Atunci eu nu inteleg ce te-a deranjat in
prima mea postare, este doar o completare. Ce rost mai avea sa-ti justifici primul raspus cu o comparatie de genul:"cand am spus asta ma refeream la lungime,numar de inele,actiune". Comparatia cu un bat de crap este oarecum nefireasca, dar provocata de justificarea ta (mult
mai ciudata).

-De ce este ceva normal un bat de match de 4,5-5m?
Simplu, pentru ca cele mai vandute bete de match sunt cele de 4,20-4,50, iar cele intre 4,5-5m nu sunt o raritate.

In loc de discutii inutile mai bine ne completam reciproc (cu inf. veridice),
iar cel care a pus intrebarea ar fi fost multumit. Genul asta de contre nu
sunt altceva decat risipa de timp (pentru cel care scrie si mai ales pentru
cel care cauta un raspuns). Poate si asta este motivul pentru care scriu zilnic zeci de mesaje private sau e-mail-uri si max. unul sau doua mesaje pe forum.

Ps. Macar puteai sa ma etichetezi drept cireasa de pe tort (un tort de trufe), nu o prapadita de bomboana manjita cu coliva :lol: .

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 09 Aug 2005 14:14

oare la tehnica feeder nu sunt esentiale in primul rand doua chestiuni?

1. cosuletul de nadire (sau momitorul dar mai rar)
2. varful semnalizator (asa cum bine zicea si Razvan)

"...sau cu plumb pe fundul apei". oare? mai gandeste-te putin gabriele... pai atunci de ce s-ar mai chema "feeder"?! cu ce momesti, cu plumb?

se pescuieste fara pluta si de aia se apeleaza la varful semnalizator ca si indicator.
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 09 Aug 2005 20:27

OK baieti ,am inteles ,sunteti cu ochii pe mine :-)
Da plumbul ala cu striatii pe care se pune momeala cum se numeste :?: ,il gasiti parca la Fox :roll:
Sa-l intrebam pe dl Catalin Mateescu despre lungimea betelor de sheffield :wink:

Scrie răspuns