Cateva sfaturi va rog mult!!!

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
adiniculae
new member
Mesaje: 4
Membru din: 18 Aug 2005 14:04

Cateva sfaturi va rog mult!!!

Mesaj de adiniculae » 18 Aug 2005 14:29

De vreo 4-5 zile citesc aproape tot ce a fost postat pe acest forum. SUPER!!! Cel mai intersant Forum din cate am vazut in materie de pescuit. Insa am si eu nevoie de cateva sfaturi daca aveti radare cu mne. Nu sunt un expert in ale pescuitului dar ma duc de vreo 10 ani de cate ori prind timp mai ales vara. Insa dau la UNDITA. Nu de trestie sau bambus ci de fibra sau carbon. Am 4 undite de 5 m cu care merg la Dunare (dau cu pluta la varf) si vreu sa zic ca am prins constant (cam de fiecare data in care am fost) cate un crap (daca se poate numi asa la 1,5-2 kg - noi le zicem ciortani daca sunt sub 4 kg) La Dunare sunt locuri super pt undita de la mal (coturi, butuci) si as vrea sa stiu si e:

1) Ce linie imi recomandati (eu folosesc 0.40-0,50, cu ac Mustad de 6, si plumb culisant de 60 g - bineinteles cu opritor) Vreau o idee pentru o linie cat mai buna.
2) Se poae folosi hair-rig-ul si la undita cu succes?? - detaliati va ro
3) Cum imi recomandati sa nadesc ....de pe mal
4) Ce nada si momeala imi recomandati si idei de preparare pentru acestea.

Mentionez ca de obicei merg cam 2 zile (sambata si duminca)

Va multumesc pentru rabdare si astept raspunsurile dvs!!![/b]
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 18 Aug 2005 15:58

Imagine
Nu sunt eu meseriasul cu Pluta, dar parerea mea este ca un fir de 0,25-0,30 este suficient ptr. ciortani.
Hair Rigul poti sal folosesti chiar si la pescuitul cu pluta (3-5 boabe porumb sau fasole rosie)
Cum sa nadesti de pe mal, depinde cit de departe pescuiesti. Dar ma gindesc ca cu bulgari de pamint cu porumb, arunci destul de departe
Momeala poti lua de la porumb pina la Boilies de 16 mm tot ce maninca crapul, si fiindca crapul este "porcul apelor"......

Sper sa-ti fi fost de ajutor ptr. inceput dar sunt convins ca sunt si alti meseriasi pe aici :wink:
Vezi poza ptr. montura
Imagine

Avatar utilizator
adiniculae
new member
Mesaje: 4
Membru din: 18 Aug 2005 14:04

Mesaj de adiniculae » 18 Aug 2005 16:55

@ carprom
Mersi pt raspuns dar cred ca nu ai inteles ceva. Eu nu dau cu pluta in apa, ci cu pluat pe fir la varful unditei, intrucat sunt curenti mari de apa. Intrebarea mea se referea cam ce greutate ar fi recomandabila si ce ac. Am avut la inceput fir de 0.35 dar mi l-a rupt de cateva ori (si nu din cauza mea - cum am tras, sau cat de mult l-am obosit) . Pestele salbatic se impotriveste mult mai mult si mai tare decat un peste de balta. De aruncat arunc cam la 4 m de mal (dar acolo apa are deja peste 3 m adancime) deci presupun ca sfatul tau cu bulgarii de pamant este bun, dar trebuie sa arunc chiar in locul unde se afla si acul sau in functie de cum curge apa? Pot folosi cu succes si bulgari de mamaliga cu boabe de porum in ea.

Aaaa...si inca ceva...pot folosi canepa, lapte praf (sau capucino) si in cazul mamaligii pentru ac (momeala). Ce alte ingrediente mai pot folosi??
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 18 Aug 2005 20:15

Salut,eu pescuiesc cu un tip de undita facuta dupa rubesiana adica folosesc un cauciuc tensor care se fixeaza pe interiorul batului la cotor,de acel tensor leg fir textil si il introduc prin varful unditei,normal ca am facut un varf metalic ptr. a aluneca textilul mai usor,in momentul in care l-ai intepat pe cumatru tinde sa plece si normal ca tensorul si cu textilul isi fac treaba,adica il poti controla fara sa rupa....deobicei :wink:
Folosesc montura pater noster,plumb jos si carlig mai sus.
Nadeste cu porumb preparat,fiert si atat.
Noi pescuim cu asemenea undite la Prut printre copaci.
Fir intins :wink:

Avatar utilizator
adiniculae
new member
Mesaje: 4
Membru din: 18 Aug 2005 14:04

Mesaj de adiniculae » 18 Aug 2005 23:15

@ tudir gabriel

Foarte interessanta metoda. O sa o incerc si eu. De nadit ...arunc porumbul chiar in locul in care dau sau in functie de curent cativa mai intr-o parte. Pana acum am aruncat cam in acelasi loc.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!

Simi
member
Mesaje: 101
Membru din: 14 Mar 2005 18:34
Localitate: Brasov

Mesaj de Simi » 04 Sep 2005 11:08

Salut Biggy si bine ai venit pe forum!
Si eu sunt de la Dunare si stiu cu ce te confrunti. Bun acum trecand la raspunsuri.

1) In privinta liniei un fir de calitate de 30 sau 35 eu zic ca este de ajuns.
Poti folosi si un fir mai subtire daca folosesti metoda propusa de tudorgabriel. Din cate mi-am dat seama este ceva foarte asemanator cu elasticul amortizor din interoirul kit-ului unei rubesiene.

2) Da se poate folosi firul de par, chiar cu mult succes as piutea spune.

3)In legatura cu nada, daca te interesaza doar ciortanul eu unul as nadi doar cu porumb(evident preparat), dar ca sa nu-l duca , curentul asa repede poti sa faci o nada obisnuita(pasta) sin ea potiface niste bulgari mari in interiorul carora poti baga boabele de porumb. Dupa ce ai bagat porumbul in interior aplatizezi bulgarele si il arunci in amonte(distanta depinde de taria curentului)

Montura propusa de carprom este buna decat ca pe desen este figurat un waggler culisant asa ca montura este una pt. sheffield. Dar, repet montura este buna in sensul ca waggler-ul se poate inlocui cu o pluta speciala in forma de disc(engelzii au poreclit-o "acadea") si se poate pescui "la retinut".
Ca sa-ti faci o idee mai buna despre ce vorbesc, citeste articolul "Cu pluta pe Bega" din Aventuri la Pescuit(de luna acesta) in care doi campioni pescuiesc pe Bega(adica conditii similare cu situatia ta - curent, etc.) la rubesian cu aceeasi tehnica.

Te salut!
Lucrurile bune sunt fie putine, fie scumpe, fie ilegale.

dima gigi
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 01 Apr 2005 18:47

citeva sfaturi va rog mult !!!

Mesaj de dima gigi » 07 Sep 2005 00:38

Buna,nu vreau sa te magulesc dar cred ca esti pe drumul cel bun(deoarece prinzi),stilul tau se numeste "la tiganeasca',plumbul este adaptabil 10-40g, f:de curentul apei si grosimea forfacului(pestelui vizat)
iti recomand 0.4mono sau fir textil 20kg( nu se stie niciodata!).Nada arunc-o la 50 -30m aval ,mai bine pune-o intru-o plasa f:marimea nadei si mai baga nicaivai bolostinci adincimea o stii , asa ca daca ii legi si un
marcar (sticla 0,5kg)este OK.Plumbul sa fie musai culisant ,pluta de care
aminteai sa fie (pana mare de gisca anpanata viceversa,si sa fie reglata
la circa 1/2 distanta firului ce nu este imersat.).Lestul sa nu depaseasca 15cm.Daca fdolosesti si o lanseta circa 3,9-4m mulineta tambur 50-70 si
fir rezerva corespunzator poti sa dormi linistit.....,rabdare sa ai,si reglaj
la frina.

.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Re: citeva sfaturi va rog mult !!!

Mesaj de SF » 07 Sep 2005 15:16

dima gigi scrie:mai bine pune-o intru-o plasa f:marimea nadei si mai baga nicaivai bolostinci adincimea o stii , asa ca daca ii legi si un
marcar (sticla 0,5kg)este OK

.
Nu uita sa recuperezi plasa si sticla din apa :evil:

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 07 Sep 2005 18:50

Sa arunci nada in aval Gigi :shock: pai ce nadesc ptr. vecinul :lol: :?:

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 25 Sep 2005 10:37

Cam complicata metoda :lol: fir textil 20 kg :?:

Scrie răspuns