STILUL MATCH SAU...SHEFFIELD

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

CRISTIAN SIMION
new member
Mesaje: 9
Membru din: 07 Sep 2005 16:38
Localitate: TARNAVENI

STILUL MATCH SAU...SHEFFIELD

Mesaj de CRISTIAN SIMION » 07 Sep 2005 18:21

Dupa cum ati putut observa am postat azi pentru prima data si cred ca toate au un inceput. De fapt multitudinea temelor de pe acest site ma determinat sa scriu, poate putem in cele dinurma sa incropim si noi, ( cred ca mai sunt ) un forum( secundar ) doar de match feeder, etc.
Parerea mea este ca a avea un crap de 2-3 kg ( ciortan ) pe un fir de 14 struna de 12 si un drill de peste 10 minute face ca pescuitul la match sa-ti dea portia de adrenalina necesara pentru o zi intreaga de pescuit. daca acest lucru are si o reluare 2-6 capturi intr-o partida este meserias ce mai.

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 07 Sep 2005 18:45

De aproximativ cateva luni m-am "indragostit" si eu de stilul acesta,este intr-adevar fantastic un drill cu un peste mai rasarit intr-un fir subtire si o varga asemenea :-)
Fir intins :-)

CRISTIAN SIMION
new member
Mesaje: 9
Membru din: 07 Sep 2005 16:38
Localitate: TARNAVENI

Da ai dreptate ....

Mesaj de CRISTIAN SIMION » 07 Sep 2005 18:49

Da au mare dreptate, dar inca in Romani9a asta a noastra sunt inca saraci in matrerie de carti tematice despre acest stil...Pacat , daca ar fi de vanzxare ciar si la preturi piperate tot ar fi ceva....poate ne vede cineva si ...lucrurile se mai scimba ( in bine ) .Mersi Tudore

CRISTIAN SIMION
new member
Mesaje: 9
Membru din: 07 Sep 2005 16:38
Localitate: TARNAVENI

Scuze pentru grselile de scriere,

Mesaj de CRISTIAN SIMION » 07 Sep 2005 18:52

Sunt foarte obosit dupa o zi lunga de munca dar sper ca maine sa merg pe balta sa mai incec si alte monturi la match si varga, pentru mine aceste doua stioluri sunt lege...si artain acelasi timp. Fir intins

CRISTIAN SIMION
new member
Mesaje: 9
Membru din: 07 Sep 2005 16:38
Localitate: TARNAVENI

MAINE DAU SI LA VARGA.

Mesaj de CRISTIAN SIMION » 07 Sep 2005 19:06

Am cumparat in iulie o varga de 7 m de la SERT, este super, super, crapi ( ciortani ) de 1,5-2 kg se pot scoate ( am scos ) afara fara drept de apel, dar totusi ai nevoie de ceva tehnica si un dram de noroc, trebuie sa recunosc, .Duminica sotia mea a intepat ceva gen "butuc" nici eu nu-l puteam tine in mana, s-a dus pe langa mal si dus a fost...cred ca avut peste 5 kg. Ea este din nou pe balta si ma asteapta si pe mine maine so facem in doi ( pescuit doar ) pana sambata seara. De obicei folosesc fire de la Trabuco Competition de o,128 si o,145 mm si carlige de 10 poate chiar 8 pentru porumb, cu tija ceva mai groasa si negre mat. Plute doar de competitie si de 2 gr.max. Momeala boaba de porumb din conserva pentru consum uman, am gasit ceva la noi la butic ,nemtesc, super dulce si ceva mai tare.Cu acest porumb am prins de joi si pna duminica foarte bine, dar nu asa cum as fi vrut si putut eu. A avut ceva bafa, ...Incerc sa pun pe varga fir textil de 0,08 sa vad ce iese, pe direct, fara forfac, poate dau lovitua lunii septembrie. :lol:

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 12 Sep 2005 20:42

Cristian incearca sa folosesti varga de fix ca rubesiana,adica ii faci un varf pe unde poate sa culiseze firul textil si legi de cotorul vergii pe interiorul ei un elastic tensor care sa iasa prin varful modificat, de tensor legi textilul,apoi sa vezi ce fel face crapul cand da sa plece :shock: se intinde firul textil si 1 sau 1,5 m :lol: senzatii adevarate :wink:
Important este ca poti sa-l controlezi fara sa rupa :!:
Si nu mai folosi fire de 0.14 la crap de 5 kg ca ma faci sa rad :-)
Ma intereseaza si pe mine niste fire de la Trabuco
Fir intins :-)

Avatar utilizator
andreea
junior member
Mesaje: 51
Membru din: 10 Feb 2005 23:31
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de andreea » 14 Sep 2005 23:12

si eu sunt adepta pescuitului la match..la noi langa arad la vreo 20 de km este o balta particulara unde merg de obicei cu prietenul meu si cu taica-mio.eu pescuiesc cu fir trabucco s force match sinkinng de 0,18 si forfac shimano antares de 0,14 sau 0,16,pluta trabucco de 2 grame si am un feeder goldmedalist de 3,60 cu varf de 1 oz 3/4 adaptat ca match... :lol: asta na ca parca nu as avea magazin de pescuit sa imi iau siun match :lol: in fine..si am prins 2 crapi unu de 1,9kg si unul de 2,3 oglinda amandoi si inca vreo 3 bucati peste un kg..am uitat sa precizez ca am dat numa la porumb simplu cu boaba mai moale,2 boabe pe carlig..
prietenul meu a fost insa mai norocos ca mine si a prins 2 crapi unu de 5,5kg si unu de 6,7 kg tot la match cu fir de 20 la direct si pluta de 2 g Baci..
mi-as fi dorit si eu unu in batz:)))
fir intins tuturor
Azi, draga mea, n-am pescuit nimic.
- Stiam, iubitule, ai uitat banii acasa

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

match

Mesaj de carpriver » 21 Sep 2005 10:51

Excelenta ideea cu lanseta pt. feeder pe post de match :lol: feeder-ul este ceva mai puternic , ceea ce te ajuta in lupta cu un crap mare; am testat personal !

AMG
new member
Mesaje: 11
Membru din: 24 Sep 2005 12:51
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de AMG » 05 Noi 2005 16:07

In septembrie pe"bazin"la Sulina am avut drill de drill la varga de match fir 0,16 si carlig de 12 ciortanel 3,5 placerea este maxima

gabibrb
new member
Mesaje: 6
Membru din: 03 Oct 2006 19:46
Localitate: Constanta

Mesaj de gabibrb » 18 Noi 2006 12:43

Oameni buni (imi cer scuze poate mai era pe site o asemenea intrebare si nu am gasit-o eu) va rog din suflet sa imi recomandati si mie un fir scufundator pentru sheffield.
Va multumesc anticipat.

Scrie răspuns