Somul la .... sapun

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 20 Oct 2005 12:34

cum a spus carpriver.
sau daca sunt lasata la soare, se usuca destul ca sa poti sa le pui pe carlig. mai ales ca nu trebuia sa arunc departe, pur si simplu lasam montura la apa de pe capul molului si se oprea singura la intretaiera curentilor din gura bazinului.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 20 Oct 2005 12:50

Dupa cum spui...capul molului...stii bine locul....am vazut lansete rupte si altele luate in apa....eu am pescuit acolo la salau in special...au restrictionat accesul in incinta , din pacate :lol:

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 20 Oct 2005 13:01

da, am incarcat destul de des din galati (soveja, tecuci... vapoare bineinteles) si cum aveam timp liber, hop la peste. la somn fara lanseta, mono de 1 :oops: la manuta :lol: :lol:
am dat si la salau, la pluta cu peste viu, dar nimic mare, mai mult strapazani
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 20 Oct 2005 13:10

Prompt cu raspunsul ! Eu am prins si mai mari..salai...dar tot la somn ramane atractia..nu stiu ce mai este acum...o sa ma interesez :lol: :lol:

cristinel
member
Mesaje: 134
Membru din: 20 Apr 2005 14:06

Mesaj de cristinel » 20 Oct 2005 16:49

RazvanV scrie:Pai daca crapul s-a obisnuit cu mamaliga, pe care a asimilat-o drep sursa de hrana naturala, ca urmare a procesului de curatire a ceaunului cu mamaliga de catre lipoveni, dea lungul ultimilor secole (de la Burebista incoace :lol: ), atunci si somul s-a obisnuit sa consume resturile eviscerarii pestilor, pasarilor, vitelor... de catre riverani :lol:

Acu' fara gluma, niste organe interne (ficat, inima :evil: ) nu pot fi folosite la somn?
Daca nu am incotro, si trebuie sa dau cu mate, cum leg matele de carlig?
porumb pe vreamea lui BUREBISTA?

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 20 Oct 2005 19:49

@cristinel
da cristinel nu ai auzit de porumb de floricele :?: :shock: 8)
@carpriver
nu mai exista acces in cap de mol,este privatizat :-?
@vali vesa
se pun matele pe pamint si se lasa la uscat,dupa o ora le pui pe carlig si le matisezi cu ata subtire :wink:
Salutare :!:

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 21 Oct 2005 10:00

Se poate intra totusi...cineva care lucreaza acolo imi este bun amic..se ocupa cu draft-urile navelor care intra la incarcat :lol:

Avatar utilizator
Cristian Stancu
member
Mesaje: 201
Membru din: 30 Sep 2005 12:32
Localitate: Bucuresti/Romania

Mesaj de Cristian Stancu » 21 Dec 2005 16:04

Cand am citit topicul m-a bufnit rasul, apoi amintindu-mi cum facea bunica sapun , a spus cineva tot pe acest topic....numai ca nu-mi amintesc sa fi pus soda caustica ba chiar stiu ca la fundul ceaunului ramanea o zeama maro inchis care ..cica ma ardea la maini. Daca din acest procedeu, de fierbere, rezulta sapun si soda custica....separandu-le nu vad de ce n-ar fi bun sapunul la prins somn ...e o grasime la urma urmei.

Acum ce sa zic....daca e intr-adevar bun, o sa nadesc si eu cu detergent (cum a spus cineva mai devreme)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns