Somul la .... sapun

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dan Coman
new member
Mesaje: 14
Membru din: 31 Mar 2005 08:02
Localitate: Bucuresti

Somul la .... sapun

Mesaj de Dan Coman » 22 Sep 2005 22:35

Domnilor,
bunicul meu prindea somn pe Olt la sapun.
Taia sapunul de casa, facut de bunica, in cubulete de cca 3 cm latura, le tragea pe nailon (asa ii spunea el) pana langa carlig si le lasa cateva saptamani la uscat. Spunea ca somnul este lesinat dupa untura de porc din sapun (nu stiu insa ce parerea avea despre soda caustica), cert este ca prindea somn destul de des. Din pacate pe vremea aceea nu ma pasiona pescuitul asa de tare si nu ma duceam cu el sa invat mai multe.

Stiti cumva amanunte despre aceasta metoda, ati mai auzit de somn prins la sapun?
Dan Coman

Avatar utilizator
Danubian
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 09 Ian 2004 14:57
Localitate: BRAILA

Mesaj de Danubian » 23 Sep 2005 07:28

Salut. Pescuitul somnului cu sapun se practica in zona Brailei si in general pe Dunare de foarte mult timp. Multi cunoscuti (mai in varsta) mi-au povestit ca au prins somn cu sapun. In ziua de azi nu prea se mai practica aceasta tehnica. Am pescuit si eu dar fara succes (e adevarat, cand nu am prins cu sapun nu am prins cu nimic). Cred ca ideal este sa pescuiesti cu sapun (pentru dara de miros pe care o lasa in apa) iar varful carligului sa fie "ornat" cu o coropisnita, rama, carne de pui etc.
CATALIN - BRAILA

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 25 Sep 2005 11:04

Salut :lol: Metoda veche descrisa de pescarii ce pescuiau cu pripoane...vremuri apuse :lol: poate vrea sapunuri scumpe acum...ca la coropisnita...ioc :lol: fir intins :lol:

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 25 Sep 2005 20:36

In loc de sapun poti pune odorizante de casa,de alea in cutii de plastic,au arome mai bune si pot fi legate bine de montura 8)

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 26 Sep 2005 06:55

sau in loc de sapun s-ar putea pune pe el la capatul priponului... :lol: :lol:
fir intins!!

www.carpfishing.ro

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 26 Sep 2005 09:30

:lol: :lol:

Avatar utilizator
Macsu
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 23 Mai 2005 17:29
Localitate: Targu Mures
Contact:

Mesaj de Macsu » 26 Sep 2005 11:32

Mai bun decat sapunul de casa este sapunul lichid. Somnului ii place la nebunie sa faca balonase de sapun.
Oricum, daca locul nu este nadit cu detergent cel putin cu o zi inainte, nu e nici o sansa . :idea:
Orice momeli am folosi, pana la urma tot la viermisori ajungem !

Avatar utilizator
Danubian
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 09 Ian 2004 14:57
Localitate: BRAILA

Mesaj de Danubian » 26 Sep 2005 12:28

Daca nu aveti habar despre ce este vorba mai bine va vedeti de ciortaneii de prin baltile puturoase in care pescuiti. Dupa ce prinzi un somn de 20 - 30 kg in Dunare poti sa vorbesti la misto. Pana atunci ... pa!
CATALIN - BRAILA

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 26 Sep 2005 19:04

ma mir ca Iliuta nu s-a autosesizat in ceea ce priveste acest topic, totusi credeam ca aici promovam pescuitul sportiv.

draga cataline, si crapul merge prins usor la multe alte metode neconventionale, asta nu inseamna ca trebuie sa le si incurajam. probabil ca unul ca tine pescuieste la fel de linistit cu rama la pastrav...
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 26 Sep 2005 20:36

Auzi bre nea Cataline ia arata-ne si noua o poza cu un somn de 30 kg :shock: ,sau visezi :?: pai ce crezi ca ala este jucarie :?: nu vezi ca te indoaie un somn de 9 kg (carpriver-190 cm,100kg-statura+greutate)da unu de 30 :?: pai stii nene ce scule iti trebuie ptr. asa ceva :?: da stii ce muschi :?:
Ia mai intereseazate pe la Scurta la Galati si dupa aia vorbeste de asemenea animale.
Te salut si nu sunt suparat pe tine deci nu vreau razboi :wink:

Scrie răspuns