Somul la .... sapun

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 18 Oct 2005 16:23

Orice am spune....cele mai bune momeli sunt cele vii...pesti de dimensiuni mai mici agreati de somn...si urmeaza lipitoarea ...pe care o lauda pescari de talia lui PAUL SELMAN...coropisnita...urmaresc cu interes pe multe forumuri acest subiect dar de pui....n-am auzit :lol:

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 18 Oct 2005 16:28

Aaaaa...si daca construiesti monturi cu 3-4 triple....renunti la pui ...nu ?
Cand trece somnul se agata singur... :lol: :lol:

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 18 Oct 2005 16:38

daca n-ai auzit de pui probabil nici de porumbel n-ai auzit.
o jumatate de porumbel, pescuit din barca si ajutat de clonc = satisfactie garantata
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 18 Oct 2005 16:45

la galati in gura bazinului nou prindeam somotei la mate de macrou (luate de la fabrica de peste de langa bazinul vechi) fezandate. momeala sigura, dar mai trebuie sa ai pe cineva cu tine sa te tina de nas cand le legi pe carlig :lol:
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 18 Oct 2005 16:54

Vali Vesa scrie:la galati in gura bazinului nou prindeam somotei la mate de macrou (luate de la fabrica de peste de langa bazinul vechi) fezandate. momeala sigura, dar mai trebuie sa ai pe cineva cu tine sa te tina de nas cand le legi pe carlig :lol:
Ce arsenal de momeli, pardon putreziciuni.
Si cand te gandesti ca unii sunt "morti" dupa carnea de somn :x

Eu mai mult de lipitoare, scoica sau carne de peste, un pic macerate si tinute in monstercrab sau aroma speciala de somn, nu am folosit.

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 18 Oct 2005 20:49

Razvane cea mai tare aroma este cea de care spune Vali Vesa,dar din pacate somnul nu trage la mate in orice loc :-(
Ce-i asta cu puii mai baieti :shock: nu am auzit niciodata de asa ceva si pot sa va spun ca la Galati la Scurta s-au prins somni si de 90 kg,dar la mate tata......la pui :roll: :roll:
Va salut :!:

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 19 Oct 2005 11:10

Vali Vesa spune bine..asa este...dar ai nevoie si de o...masca de gaze...si nu trage in orice loc la ele...la noi este obisnuit cu ele... :lol:

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 19 Oct 2005 15:43

Pai daca crapul s-a obisnuit cu mamaliga, pe care a asimilat-o drep sursa de hrana naturala, ca urmare a procesului de curatire a ceaunului cu mamaliga de catre lipoveni, dea lungul ultimilor secole (de la Burebista incoace :lol: ), atunci si somul s-a obisnuit sa consume resturile eviscerarii pestilor, pasarilor, vitelor... de catre riverani :lol:

Acu' fara gluma, niste organe interne (ficat, inima :evil: ) nu pot fi folosite la somn?
Daca nu am incotro, si trebuie sa dau cu mate, cum leg matele de carlig?

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 20 Oct 2005 10:40

Pescarii de la noi le matiseaza cu ata subtire pe tija carligului ...ma refer in special la mate :lol: oricum se pun in carlig ...dupa inspiratie :lol:

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 20 Oct 2005 11:32

ficat de vita
Salutari din Miami

Scrie răspuns