nadirea la match

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
aldea adrian
senior member
Mesaje: 438
Membru din: 30 Dec 2004 21:03
Localitate: oradea
Contact:

nadirea la match

Mesaj de aldea adrian » 11 Dec 2005 21:06

cum obisnuiti sa naditi la match??eu in general cu mana dar cel mai spectaculos este cu prastia danduti posibilitatea sa lansezi particule de nada mici la distante mari! 8)
dimineata crap de foame la amiaza stiuca nam seara somn de voie

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 12 Dec 2005 08:35

Anul acesta,in primavara mi-am achizitionat un match de 4.20m,de la Maver - Quinn River,este un stil de pescuit superb cu un asa bat.Personal in primavara nadesc cu bulgari de pastura in care inglobez si hrana animala existenta pe carlig,viermusi sau rame,bulgari lansati cu prestia pe la 25 m = rezultate f.bune. De prin iulie renunt la pastura si nadesc doar cu un amestec de seminte fierte,cca 2,5 kg partida(grau-1kg.canepa-1kg,1 punga 500 g porumb conservat congelat),pe carlig o boaba de porumb conservat tinut in zeama rezultata de la fierberea canepii - rezultate exceptionale.Si aici nadesc tot cu prastia. :wink:

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 12 Dec 2005 21:04

Vorbiti despre sheffield sau despre feeder :roll:

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 12 Dec 2005 21:10

Eu vorbesc despre sheffield.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 13 Dec 2005 12:07

Nadirea la stationar in general se impartein doua categorii: nadirea grea si nadirea de apel (sau intretinere).
In functie de ceea ce urmaresti iti formezi o strategie de nadire. Treaba este mult mai complexa decat in cazul pescuitului crapului si se desfasoara intr-un interval mult mai strans de timp. Practic in fuctie de cum nadesti asa si prinzi. Mergi pe seminte ai mai multe sanse la pesti mari, insanu tii maruntilsul pe vadul tau. Alegi pasturi cu suspensie optezi pentru un pescuit de viteza la pesti mici.
Nadirea la stationar este extem de complexa si in obtinerea unor rezultate eficiente conteaza mecanica, compozitia si nu ultimul rand culoarea nadei.Este foarte important sa stii cand ti se deschid bulgarii de nada si ce actiune au in masa apei.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
aldea adrian
senior member
Mesaje: 438
Membru din: 30 Dec 2004 21:03
Localitate: oradea
Contact:

Mesaj de aldea adrian » 13 Dec 2005 14:09

Schumi incearca si vara cu bulgari amestecati cu diferite arome lansati(pe sub mana)in general o nada pt match trebuie sa contina o cantitate cat mai mare de seminte macinate in special canepa,daca vrei sa prinzi crap trebuie sa nadesti si cu porumb pe langa nada.Daniel umbli cumva la concurs de stationar?
dimineata crap de foame la amiaza stiuca nam seara somn de voie

Avatar utilizator
aldea adrian
senior member
Mesaje: 438
Membru din: 30 Dec 2004 21:03
Localitate: oradea
Contact:

Mesaj de aldea adrian » 13 Dec 2005 14:26

canepa da rezultate f bune daca este prajita si nu fiarta de asemenea si soia si floarea soarelui in general nu pun nada animala sau de origine animala pt ca acreste foarte repede nada si nu o pot folosi mai mult de 24ore!
dimineata crap de foame la amiaza stiuca nam seara somn de voie

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 14 Dec 2005 16:32

aldea adrian scrie:Schumi incearca si vara cu bulgari amestecati cu diferite arome lansati(pe sub mana)in general o nada pt match trebuie sa contina o cantitate cat mai mare de seminte macinate in special canepa,daca vrei sa prinzi crap trebuie sa nadesti si cu porumb pe langa nada.Daniel umbli cumva la concurs de stationar?
Datorita incalzirii puternice a apei vara renunt la naditul cu pastura pentru a face din start o selectie a taliei pestilor, iar cu amestecul de seminte prezentat in topic mai sus am avut rezulata f. bune,inclusiv crap
Personal prefer canepa fiarta,am senzatia ca este mult mai atragatoare pentru pesti,dar asta este alegerea fiecaruia.

Avatar utilizator
aldea adrian
senior member
Mesaje: 438
Membru din: 30 Dec 2004 21:03
Localitate: oradea
Contact:

Mesaj de aldea adrian » 15 Dec 2005 15:11

iti spun eu din experienta proprie k canepa prajita ii mult mai atragatoare(are un miros foarte puternic)!!Cel putin in perscuitul crapului mixurile mele toate sunt bogate in canepa si faina de peste!
dimineata crap de foame la amiaza stiuca nam seara somn de voie

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 15 Dec 2005 17:20

Schumi scrie: Datorita incalzirii puternice a apei vara renunt la naditul cu pastura pentru a face din start o selectie a taliei pestilor.
Ce legatura are incalzirea apei cu pastura??????
Salutari din Miami

Scrie răspuns