Retete (secrete) nada ptr pentru feeder

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Ady M
new member
Mesaje: 16
Membru din: 07 Iun 2006 19:14

Mesaj de Ady M » 06 Noi 2006 22:46

O nada pentru ciortan aveti? :?: :?: :?:

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 10 Noi 2006 13:09

Intr-adevar pentru Feeder mai ales platica sunt foarte buni samburii uleiosi, cacao pe perioade reci nu este indicat deoarece anuleaza efectul laxativ al samburilor uleiosi.

Reteta iarna:
-40% samburi uleiosi macinati sau faina (primordial pentru efectul laxativ foarte util la metabolismul lent de iarna)
-20% PV1 (melasa uscata folosita ca liant)
-20% Tortu de Mais sau Pastoncino sau Faina de turta dulce
-20% samanturi cu bob mic firte foarte bine - grau, mei, mei rosu etc
-Bagat la greu viermisori in nada (atentie trebuie sa fii iute ca acestia dezleaga nada)250 gr/kg

Reteta Vara:
-50% Tortu de Mais sau Pastoncino sau Faina de turta dulce
-20% faina de samburi uleiosi
-30% samburi cu bob pana la dimensiunile porumbului de floricele
-Indulcitor la greu NHDC 10ml/kg
-Viermi dar temperat cam 50gr/kg

Pentru caras si ciortan mai bag 5gr de betaina (cea mai iefntina pentru ca nu trebuie sa reziste la fierbere), aminoacizi si Robin Red.
Incerc sa pastrez boabele pentru carlig si viermii in acelas tip de amestec de betaina , aminoacizi si Robin Red.

Avatar utilizator
lipoveanu
senior member
Mesaje: 307
Membru din: 09 Mar 2005 00:53

Mesaj de lipoveanu » 18 Dec 2006 23:53

de regula pescuiesc cu mamaliga... dar cand pescuiesc la platica in loc de apa pun lapte 2/3...restul de 1/4 apa... si fac mamaliga
o jumate de mamaliga o arunc in apa (sau o infig in bat daca permite apa..parugean...) si din cealalta babaroase sau cocolosi....
anul asta o sa fie mult peste pe Dunare .... dar si multa apa deasupra ....
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ser_id=673

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 28 Dec 2006 09:08

lipoveanu scrie:de regula pescuiesc cu mamaliga... dar cand pescuiesc la platica in loc de apa pun lapte 2/3...restul de 1/4 apa... si fac mamaliga
o jumate de mamaliga o arunc in apa (sau o infig in bat daca permite apa..parugean...) si din cealalta babaroase sau cocolosi....
Intr-adevar folositul laptelui este o idee foarte buna datorita faptului ca pestii pierd mult calciu peste iarna si au receptori specializati pentru calciu(il recunosc).

Avatar utilizator
temp
new member
Mesaje: 7
Membru din: 05 Dec 2006 00:25
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de temp » 04 Feb 2007 21:52

Deci am citit si eu articolul ca porumbul nepreparat cauzeaza probleme la digestie crapului... Acuma acest lucru nu mai este valabil si pentru faina de porumb???Explicatii?
Fainele din groundbaitul de la VAN DEN EYNDE sunt cumva preparat special sau ii numa o combinatie de faine oarecare...?

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 07 Feb 2007 08:30

temp scrie:Deci am citit si eu articolul ca porumbul nepreparat cauzeaza probleme la digestie crapului... Acuma acest lucru nu mai este valabil si pentru faina de porumb???Explicatii?
Fainele din groundbaitul de la VAN DEN EYNDE sunt cumva preparat special sau ii numa o combinatie de faine oarecare...?
Eu personal as sugera sa folosesti niste aminoacizi cu o zi inainte sau in cel mai rau caz otet(ulterior iti evidentiaza mai bine aroma). Pui cat sa se umezeasca un pic si in 24 problemele au disparut. Firmele producatoare prepara intr-un fel sau altul porumbul, cu siguranta nu este nefiert.

Avatar utilizator
pil
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Mar 2006 23:32
Localitate: Rm. Valcea - Craiova
Contact:

Mesaj de pil » 23 Feb 2007 16:49

Cum are canepa cel mai bune efect atunci cand este pusa in nada pentru feeder ? prajita si macinata , fiarta , sau macinata asa cruda si adaugata in nada ?

Si spuneti si voi cum prajiti canepa.. si cum stim sa ne oprim sa nu fie prea prajita ? folositi ulei de masline pt prajeala ?

Multumesc

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 24 Feb 2007 10:10

pil scrie:Cum are canepa cel mai bune efect atunci cand este pusa in nada pentru feeder ? prajita si macinata , fiarta , sau macinata asa cruda si adaugata in nada ?

Si spuneti si voi cum prajiti canepa.. si cum stim sa ne oprim sa nu fie prea prajita ? folositi ulei de masline pt prajeala ?

Multumesc
Prajita si macinata, dar preferabil e sa cumperi gata macinata ca pute rau de tot.
Mai este o posibilitate pentru folosit canepa al feeder:
- Lasi canepa in apa cateva zile pana incolteste
- Alegi boabe cu germenele iesit (nu este nevoie de mai mult de 20 buc
- Cu un burghiu foarte mic faci o gaura prin ele
- Bagi o ata prin gaura si faci 2 noduri
- Bagi carligul intre ata si boaba
- pui 25% din nada boabe de canepa incoltite

Avatar utilizator
pil
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Mar 2006 23:32
Localitate: Rm. Valcea - Craiova
Contact:

Mesaj de pil » 24 Feb 2007 12:43

:-(

Pai si unde gasesc eu canepa parajita si macinata cand dabia gasesc daia cruda ? Dati mi si mie o idee de unde sa gasesc sa cumpar canepa in cantitati mai mari (3-4 kg) si sa fie ceva mai ieftin . Eu de obicei iau de la craiova de la un magazin de pescuit care e dozata in niste pungulite si costa destul de mult.

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 27 Feb 2007 12:56

Eu gasesc in Satu Mare 1 kg canepa prajita si macinata la 10RON, avand in vedere ca iti trebuie aproximativ 1,7Kg canepa cruda pentru a obtine 1 kg canepa macinata du prajire iar 1 kg de canepa cruda costa 7 RON, imi iese mai ieftin sa o cumpar asa.

Scrie răspuns