cum folosesc opritorii de match?

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
crysst
new member
Mesaje: 7
Membru din: 17 Apr 2006 22:06

cum folosesc opritorii de match?

Mesaj de crysst » 24 Iun 2006 13:54

Incepator in stilul asta, vreau sa pun opritor pentru pluta de mach, am cumparat o pungulitza in care erau cateva margele rosii si pe un ac mare vre-o cinci noduri cu capetele lasate libere........ma uit la el ca curca in craci........ nu imi dau seama cum as putea sa folosesc instalatia pe post de opritor.

Ma poate ajuta cineva?

Va multumesc.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 24 Iun 2006 19:42

in primul rand bagi firul prin ochetul acului (cel cu noduri), tragi un nod pe fir si il strangi la distanta dorita fata de unde vei lega carligul (oricum va fi culisant deci il vei putea muta dupa aceea pentru regalrea adancimii), tai capetele firului de ata si apoi bagi de firul de pescuit o biluta. Urmeaza pluta, ai grija ce pluta folosesti, iti recomand una cu capatul de plastic si cu o gaurica mica, nu cele din piata cu ochet imens de sarma, daca vrei sa protejezi pluta, sa nu se loveasca de plumb in timpul lanseului mai bagi un nod de ata si il fixezi la o distanta mai mare decat lungimea plutei fata de plumb..
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 24 Iun 2006 21:15

Genul acesta de opritor te intereseaza daca dai la adancimi mai mari decat lungimea lansetei si vine dupa cum urmeaza opritor ata (acesta trece prin inele, bila, pluta, bila si opritor ata 2. Atentie, este un sistem peste mana si necesar doar pentru ape foarte adanci, altfel iti sugerez clasicele opritoare de cauciuc.
Ex:
- Ai un bat de 4,2 m si vrei sa dai la adancime de 5 m caz in care ar trebui sa ai aproximativ 1 m de fir pe pamant cand vrei sa lansezi. Opritorul de cauciuc nu trece prin inele sau si daca trece iti luxeaza aruncarea, pe cand un opritor de ata (atentie capetele lasa-le cam de 8 mm ca trece mai bine prin inele)trece usor prin inele, dar si prin ochetul de la plute, motiv pentru care se pun bilele. Asa poti recupera linistit pana la pozitia comoda de lansare si poti pescui la 5 m.

crysst
new member
Mesaje: 7
Membru din: 17 Apr 2006 22:06

Mesaj de crysst » 24 Iun 2006 22:08

am inteles perfect....
Toate multumirile

Avatar utilizator
aldea adrian
senior member
Mesaje: 438
Membru din: 30 Dec 2004 21:03
Localitate: oradea
Contact:

Mesaj de aldea adrian » 05 Dec 2006 15:27

la noi in oradea sunt opritoare t-uri au o carabina si o mica tija de carbon pe care se pun 2 varnisuri sunt foarte practice pret 100.000 o pungulita in care sunt 3 bucati dezavantajul este ca pluta nu culiseaza ci este prinsa intrun punct fix deci nu il poti folosi in adancimi mai mari!
dimineata crap de foame la amiaza stiuca nam seara somn de voie

Simi
member
Mesaje: 101
Membru din: 14 Mar 2005 18:34
Localitate: Brasov

Mesaj de Simi » 12 Dec 2006 13:47

Salut baietzi!
Scuze ca intervin asa tarziu in discutie, dar abia acum am vazut topicul!

Crysst, baietii ti-au dat sfaturi foarte bune si sper ca esti lamurit.
Uite insa cateva completari: - mustatile nodului de sus(cel de deasupra plutei, cel care o opreste la adancimea dorita) se lasa un pic mai lungi asa cum ti-a zis si Limax(eu unul le las cam de 5 cm, dar asta e o chestie de gust), pt. ca nodul sa culiseze mai usor;

- vei vedea ca la un moment dat s-ar putea ca acel nod sa se slabeasca(datorita trecerii repetate prin inelele lansetei) si sa-si modofice pozitia, asa ca dupa ce sondezi, te safatuiesc sa-ti notezi adancimea pt. a putea reveni repede daca se intample sa-ti culiseze nodul.De asemnea, o alta solutie la problema asta este sa pui doua noduri in loc de unul deasupra plutei.

- aceste noduri care se gasesc in comert(banuiesc ca ai dat peste alea rosii, insirate pe un ac de cusut, cinci la numar si care vin si cu niste bilute rosii in punga) nu sunt cea mai fericita solutie, tocmai pt. ca sunt voluminoase si nici nu adera foarte bine pe fir atunci cand le strangi.Cele mai bune noduri opritoare pe care le-am folosit, au fost facute din fir de matase.Ies niste noduri foarte mici si care adera mult mai bine la fir.

- de asemenea, montajul culisant este din start un compromis si e mai bine de evitat de cate ori e posibil(majoritatea pescarilor de xxx prefere monturile fixe in fata celor culisante).

Sper ca ti-am fost de ajutor!
Lucrurile bune sunt fie putine, fie scumpe, fie ilegale.

Avatar utilizator
aldea adrian
senior member
Mesaje: 438
Membru din: 30 Dec 2004 21:03
Localitate: oradea
Contact:

Mesaj de aldea adrian » 12 Dec 2006 15:19

eu am avut destul de mari probleme cu cele rosi deoarece am un match foarte fin cu ochiuri destul de micute nici prin cap nu mia mai trecut sai las si mustati am pleoscait de vreo 2-3 ori pe apa dupa care am renuntat definitiv la montura culisanta :oops:
dimineata crap de foame la amiaza stiuca nam seara somn de voie

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 29 Dec 2006 11:14

aldea adrian scrie:eu am avut destul de mari probleme cu cele rosi deoarece am un match foarte fin cu ochiuri destul de micute nici prin cap nu mia mai trecut sai las si mustati am pleoscait de vreo 2-3 ori pe apa dupa care am renuntat definitiv la montura culisanta :oops:
Daca dai la adancime de peste 4 m ce faci fara montura culisanta?

Avatar utilizator
aldea adrian
senior member
Mesaje: 438
Membru din: 30 Dec 2004 21:03
Localitate: oradea
Contact:

Mesaj de aldea adrian » 09 Ian 2007 15:58

nu dau,atunci bag batul de crap sau feeder in schimb daca sunt la un concurs dau cu bolognesa sau fixa anu asta sper sa dau si cu rubezianul daca imi permite buzunarul :oops:
dimineata crap de foame la amiaza stiuca nam seara somn de voie

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 10 Ian 2007 07:04

aldea adrian scrie:nu dau,atunci bag batul de crap sau feeder in schimb daca sunt la un concurs dau cu bolognesa sau fixa anu asta sper sa dau si cu rubezianul daca imi permite buzunarul :oops:
Va avea de suferit rau de tot "buzunarul"

Scrie răspuns