Lansarea la punct fix

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristian_dj4all
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Mar 2004 14:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Lansarea la punct fix

Mesaj de cristian_dj4all » 25 Iun 2006 14:37

Salut prieteni pescari ....
Se pare ca de apoape 2 ani m-am "indragostit" de stilul de pescuit match. Din nefericire nu am avut f multe ocazii sa pescuiesc in ultimul timp .... dar se pare ca am gasit o portita de timp liber :).
Am citit print carti, reviste, forum etc ... ca la pescuitul match f important ii lansarea precisa. Cred ca tine si de experienta fiecaruia dar si de mici trucuri. Eu pana acuma pescuiam la distanta ochio-metric, adica ma gandeam cam la distanta cutare am aruncat nada etc. Dar totusi doresc sa scap sa perfectionez si cer parerea pescarilor online care pescuisc match ...
Posibilitatile de lansare la punct fi si marcarea locului sau a distantei le enumerez mai jos impreuna cu argumentele mele pro sau contra.

- 1. se zice ca dupa ce sondezi fundul apei si iti alegi distanta dorita se pune un nod opritor pe fir in dreptul distantei dintre mulineta si primul ineld dupa acasta, iar la lansare se recupereaza pana ce nodul ajunge la mulineta.


ok, pare o solutie acceptata dar nodul se va face din ata, ma rog ceva mai speciala, se taie mustatile etc ... dar firul fiind subtire, de 0.12 - 0.14 se va agata la lansare de acel nod si franeaza lansarea. Cel putin eu asa am observat. Apoi dupa ce termin partida de pescuit cum iau nodul de pe fir fara nu ciupesc firul ... alfel ii putem considera un fir bun de aruncat.

- 2. se zice sa se face un semn cu marker pe fir procedand ca la metoda 1 .

Bun, ar fi o solutie ok si aceasta dar .... firul meu scufundator este de culoare inchisa ... nu prea as observa culoarea neagra pe fir ... ar cam trebui sa ma chiorasc cea ce inseamna timp :P ...

- 3. apoi se zice sa se poate prinde firul de agrafa de pe tambur

eu de unu exclud aceasta metoda, cosiderand-o ce mai proasta... si riscam sa rupem firul la lansare ... deci OUT

- 4 cea dea patra metoda ....

... nu o stiu asa ca va rog prieteni pescari sa imi face cunoscuta si mie parea cu privire la metodele descurise mai sus precum si secretul vostru.

Cum procedati cand vine vorba de pescuit la distanta fixa.
Cristian Dj

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 25 Iun 2006 15:07

cea mai buna metoda ramane cea cu markerul,
daca folosesti fir inchis la culoare iti iei un <a href="http://www.actupeche.com/Default.aspx?t ... uctID=5887" target="_blank"><b><u>marker alb de la sensas</u></b></a>, este facut special pentru asa ceva
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
cristian_dj4all
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Mar 2004 14:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de cristian_dj4all » 25 Iun 2006 16:44

da, ar fi cea mai buna metoda .... daca am gasi in Romania asa ceva, cel putin eu nu am vazut in mag. de pescuit de prin Cluj. Sa vedem poate il cumparam de pe net ....

Alte pareri?
Cristian Dj

Avatar utilizator
cristian_dj4all
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Mar 2004 14:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de cristian_dj4all » 25 Iun 2006 17:32

Iliuta ai comandat vreo data produse de pe siteul dat? Ca sincer preturile nu is mari ... si cred ca ar merita.
Cristian Dj

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 26 Iun 2006 08:52

nu, ti-am dat linkul doar ca sa citesti despre produs, am vazut asemenea markere in Ungaria, fiind in Cluj nu ar trebui sa fie complicat sa faci unul sa ajunga la tine :-)
Nu face ce nu-ti place!

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 03 Iul 2006 11:30

Am gasit in Metro...nu este special destinat pescuitului...dar este alb...water resistant....si bun pentru acest scop...se poate utiliza si la marcarea plutelor...cand pescuiesti la distanta :lol:

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 19 Iul 2006 08:46

Markerul de la sensas se gaseste in turda la mag de pescuit, insa la fel de bine(aprox) poti folosi marker dela lichid de culoare alba(eu asta folosesc) numai ca la lansari repetate se mai sterge, deci din cand in cand tre dau cu markerul pe fir.

dudi

Scrie răspuns