Fir ptr. Feeder

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 29 Dec 2006 10:30

jenel scrie:Eu personal folosesc fir textil Power Pro de 0,10 cu 100 cm power gumm pe care am momitor culisant. Power Gumm folosesc pentru ca la intepare sa nu rup gura pestelui textilul neavand elasticitate.

cum e smecheria power gum de la ce producator e firul ala[/quote]

Optima-firma Germana (nu e stralucit)
Drennan-Britanic (foarte bun)
Kamasan-nu am incercat

Il legi de firul principal cam 1 m si pe el pui momitorul culisant, dupa care legi forfacul si carlig.
Ideea este ca pe timp rece se folosesc carlige mici si inteparea nu e totdeauna foarte buna deci la un fir textil fara elasticitate forta cu care intepi este aplicata direct in carlig fara amortizare. La pesti cu gura foarte moale sau care nu au inghitit bine ai sanse sa rupi gura pestelui, PowerGumm-ul functioneaza ca un amortizor ameliorand socul.
La feeder vei avea probabil cam cu 10-15% mai putine rateuri.

Atentie sa nu confunzi cu guma de varf pentru betele de stationar aceasta avand un coeficient de elasticitate cam de 10 ori mai mare ca PowerGumm-ul.

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 29 Dec 2006 10:45

ioanb scrie:@PC Dan
Omul a întrebat de feeder , nu de pescuitul la instalaţie . Chiar dacă la pescuitul match se recomandă fir scufundător , pe râuri tot cu plutitor va da , pentru burta firului . Iar dacă tu prinzi bine acum la instalaţie , vor fi momente în care feederul va fi net superior . Nu uita că la noi încă se pescuieşte la întâmplare la feeder , eu n-am văzut pe nimeni să marcheze firul şi să arunce în acelaşi loc . Esenţial , dacă nu vrei să faci o nădire extinsă .
Acesta este inca un avantaj la textil, bagi firul dupa opritorul de pe tambur si arunci la aceasi distanta, treaba care cu mono nu prea merge daca nu supradimensionezi firul. Nu e recomandat sa faci asta cu mulinete de proasta calitate, deoarece ai sanse mari sa-ti operezi tamburul. Rezultate bune la feeder (mai ales pentru speciile care stau pe nada) se pot obtine doar in acest fel, daca nu se pescuieste in acelas punct atunci fara discutie este mult mai bun matchul.

In plus pe rauri trebuie bine aleasa greutatea tipul si incarcarea momitorului, altfel este frectie la picior de lemn.

Cu siguranta la feeder poti face treaba mai buna ca si la match daca respecti cateva reguli generale, altfel este o chestie de noroc.

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 29 Dec 2006 15:27

Aşa este , ca dovadă că cine pescuieşte cum trebuie la feeder , mai câştigă câte un concurs de staţionar în faţa match-urilor şi a roubesienelor , în Anglia binenţeles , că doar acolo e permis . Pescuitul mrenelor mari , din ce am citit şi am văzut filme , este făcut în mare parte cu linii de fund sau de feeder , pe ape a căror curent e mai mult decât domol . Adevărul e că au şi peşte .

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 29 Dec 2006 16:52

Multumesc frumos ptr raspunsuri,baieti.
Mai am o intrebare, in perioada asta ce grosime recomandati?0.20 mm e prea gros? Vreau sa pescui doar dupa mreana,clean si caras daca intra.
@ ioanb,
marcajul firului il fac ca la crap cu nod UNI din fir marker sau o bucatica de banda de izolat cat mai vizibila. Iar treaba cu mreana la englezi e ca a devenit aproape la fel de "prizata" ca si pescuitul la crap.Acum au inceput o campanie impotriva celor care vor sa populeze lacuri cu mreana.De fapt care au inceput sa le populeze deja.
Ati incercat careva la mreana cu luncheon-meat (carne la conserva)? Sau cu pasta de boilies?
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 29 Dec 2006 19:22

mikecarp scrie:Multumesc frumos ptr raspunsuri,baieti.
Mai am o intrebare, in perioada asta ce grosime recomandati?0.20 mm e prea gros? Vreau sa pescui doar dupa mreana,clean si caras daca intra.
@ ioanb,
marcajul firului il fac ca la crap cu nod UNI din fir marker sau o bucatica de banda de izolat cat mai vizibila. Iar treaba cu mreana la englezi e ca a devenit aproape la fel de "prizata" ca si pescuitul la crap.Acum au inceput o campanie impotriva celor care vor sa populeze lacuri cu mreana.De fapt care au inceput sa le populeze deja.
Ati incercat careva la mreana cu luncheon-meat (carne la conserva)? Sau cu pasta de boilies?
La mreana baga cascaval, si pe momitor da-i cu un etang+PV1(liant)+cascaval razalit.
Mreana sta in general in locurile in care se intalneste apa mai linistita de la mal cu curentii centrali, eu cred ca mono de 0,20 e OK, dar asta depinde si de curent si fundul raului. Daca doresti poti pune un Sufix Feeder (textil) de 0,10 si atunci intrii pe ea mai fin.

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 29 Dec 2006 20:00

Mike,eu cu un prieten am prins mreana pe balta,noaptea la boilies.

Avatar utilizator
pil
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Mar 2006 23:32
Localitate: Rm. Valcea - Craiova
Contact:

Mesaj de pil » 02 Mar 2007 18:42

Ce parere aveti de TRABUCCO S-FORCE SINKING ? vreau sa mi iau un fir scufundator de 0.16 dar nu stiu ce sa aleg ... mai spuneti si voi ce folositi si cum se comporta.

peterfi lajos
member
Mesaje: 226
Membru din: 15 Noi 2005 09:37

Mesaj de peterfi lajos » 02 Mar 2007 18:59

E bun dar dupa 2-3 partide de pescuit trebuie spalat cu detergent ca altfel nu se scufunda.E valabil si la alte fire scufundatoare. 8)

Avatar utilizator
pil
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Mar 2006 23:32
Localitate: Rm. Valcea - Craiova
Contact:

Mesaj de pil » 05 Mar 2007 12:39

Dar sufix feeder mono a folosit cineva ? nu prea ma hotarasc ....
Imagine
www.pil.ro un nou site de pescuit sportiv !

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 05 Mar 2007 13:24

@ pil,
Eu am vrut sa cumpar sufix feeder si vanzatorii de la energofish m-au sfatuit sa nu-l iau ptr ca nu prea se scufunda. In schimb mi-au recomandat Hayiko Match si nu am avut probleme cu el,l-am spalat cu detergent abea dupa 6 partide.
Carpfishing... A way of life!

Scrie răspuns